Almafámon az érőfélben lévő almák barnulnak, foltosak, a héjuk gyakran szennyezettnek tűnik. Mi lehet a probléma forrása?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A még az almafán lévő terméseken kialakult foltok oka több kórokozóra és kártevőre is visszavezethető. Az egyik ilyen a ventúriás varasodás (Venturia inaequalis), mely az almafák egyik legjelentősebb betegsége. A tünetek nemcsak a leveleken, hanem a terméseken is meglehetősen szembetűnők. A fiatal terméseken kezdetben apró foltok jelennek meg, majd később megnőnek, barnából fekete színűvé válnak, parásodnak és varasak lesznek. A gyümölcsök felülete a kialakult foltok miatt egyenetlen lesz, héja berepedezik, az egész termés féloldalassá válása is bekövetkezhet. A kórokozó a beteg és lehullott levelekben telel át, ezért kiemelt jelentősége van a lehullott lomb összegyűjtésének, megsemmisítésének vagy bomlásának elősegítésének. A fajtafogékonyság is eltérő, míg pl. a Gála nagyon érzékeny, addig a Florina és a Freedom fajták rezisztensek a betegséggel szemben.
Az almafa lisztharmat (Podosphaera leucotricha) a leveken okozott közismert lisztes bevonat mellett, a terméseken is előidéz tüneteket. A virágok fertőzése esetében azokból amorf termések fejlődnek, míg a később kötődött gyümölcsök felületén pókhálószerű parásodás jelenik meg. A kórokozó a rügyekben telel át, így már a fertőzött vesszők lemetszésével, illetve a kémiai védekezés korai, azaz rügyfakadástól való elkezdésével védekezhetünk. A lisztharmattal szemben fogékony fajták az Idared és a Jonathan, míg a Gála és a Golden toleránsnak mondhatók.
A kaliforniai pajzstetű (Quadraspidiotus perniciosus) a leveleken és a hajtásokon kívül a gyümölcsök felületén is szívogathat. Ennek hatására a termések felületén úgynevezett „lázfoltok” keletkeznek. Egyedeit gyéríthetjük a fertőzött vesszők és ágak eltávolításával, valamint a nyugalmi időszakban végzett lemosó permetezéssel, de a vegetációs időszakban történő rovarölő szeres permetezéssel is hatékonyak lehetünk, ha azt a lárvák kelésének időpontjához igazítjuk.
Az almafákon károsító levéltetvek által egyaránt szennyeződhet a gyümölcsök felülete. Szívogatásuk hatására ugyanis nagy mennyiségű mézharmatot ürítenek, melyen idővel megjelenik a fekete színű korompenész, ezzel minőségi károkat okozva. Ennek megelőzése érekében a levéltetvek ellen időben elvégzett kezeléssel léphetünk fel.