Mi rághat lyukakat a muskátli leveleire és bimbóiba?

Agrofórum Online

Megtámadta valami a muskátlikat, lyukasak a levelei, illetve mintha üresek lennének a bimbói. Eddig nem volt vele gond, szépen virágzott, locsoltam mindig, tápot is kap hetente, most elég ramatyul néz ki. Mi okozhatja?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Minden évben rendszeresen megjelennek kertjeinkben nevelt muskátlikon is a gyapottok-bagolylepkék hernyói, azok okozzák a rágási kártételt. A petékből kikelő lárvák kezdetben igen aprók, néhány mm hosszúak, belerágják magukat a virágbimbókba, ennek a nyoma akkor szinte nem is látszik. A lárvák benn táplálkoznak a virággal, amikor elfogy a táplálékuk, kirágják magukat, lyuk jelzi a bimbón, hogy elhagyták helyüket, majd újabb bimbóval folytatják. Nagyon helyesen figyelte meg, hogy a bimbók mintha üresek lennének. Igen, üresek is, a virág belsejét üresre kirágják. A hernyók természetesen a leveleket is fogyasztják, a rágásnyomuk szabálytalan alakú. A lyuk méretét a hernyók nagysága határozza meg, abból következtethető, hogy mekkora lárvát kell keresni a növényen. Általában 1 lárva is súlyos kárt tud okozni.

Bagolylepke lárvája

Türelemmel végig kell vizsgázni a növényeket, a levelek alsó oldalát, szárát is, virágokat is, a hernyók gyakran zöld színűek, ezért kevésbé észrevehetők, jellemzően szorosan rátapadnak a növényi részekre, és mozdulatlanok, amint a növény megmozdul. A bagolylepke hernyóinak jelenlétét megerősíti a növényen található szétszórt ürülékük.

Bagolylepke hernyója muskátlin

A gyapottok-bagolylepke hazánkban 3-4 nemzedéket nevel ki, az augusztusi nemzedék szokta a legsúlyosabb károkat okozni kertekben, kertészetekben. Vándorló lepke, virágzó növényeket keres petéinek lerakására. Miután lerakta petéit tovább is repülhet, a kártételt elindította. Hernyói mindenevők, rendkívül sok növényt károsítanak, a növények virágait, terméseit, szaporító szerveit károsítják, azok magas tokoferoltartalma vonzza őket.

A lárvák színe, mintázata sokféle, színeződésüket a tápnövény, annak összetétele határozza meg

Virágok között a muskátli mellett a szegfű, kardvirág, szellőrózsa, büdöske és a rózsa bimbói, kinyílt virágai a kedvencei. Mellettük számos fontos zöldségfélét is károsít, például a paradicsom, paprika, zöldbab terméseit, de a kukoricacső is gyakori tápláléka.

Bagolylepke lárvája rózsán

Virágoknál a jelentkező károsodás esetén a lárvák összegyűjtése eredményre vezet, néhány virágnál nem feltétlenül szükséges rovarölő szeres permetezés. Ha megelőzni szeretné a kártételt, Dipel DF vagy Neemazal T/S biológiai rovarölő szerek használatát javaslom.

Minőségi kalászos termés? Minőségi gombaölővel és rovarölővel lehetséges!

2023. május 3. 09:11

A kiszámíthatatlan, csapadékszegény időjárás, a terményárak bizonytalansága, a műtrágyaárak jelentős hullámzása, és a learatott termények eladhatóságának kérdése, valamint a kivont, betiltott szerek jelentős száma is egyre nehezebb helyzetet teremt a gazdálkodók számára.

Natural Force – a méhkímélő biostimulátor

2023. április 13. 15:09

Az intenzív gazdálkodást folytató termelők között a biostimulátorok használata ma már elfogadott gyakorlat, ugyanakkor az új AKG és AÖP nyújtotta kiemelkedő támogatás jelentősen hozzá fog járulni ennek a termékcsoportnak a további elterjedéséhez.

Egyre több itthon az import tojás

2018. március 28. 14:14

Nagy segítséget jelent a választásnál a tojáson található kódszám, amely amellett, hogy megjelöli, mely országból, mely megye és járás mely termelőjének istállójából származik az adott termék, azt is megmutatja, hogy milyen tartástechnológia mellett termelték.

A KITE REVANS csomagja a kalászoskárosítók ellen!

2024. február 29. 17:10

A KITE Zrt. 2024-ben technológiai csomagajánlatban kínál gombaölő szert, rovarölő szert és biostimulátort a kalászosok védelmére. A csomagban található termékek egy komplex megoldást kínálnak a kalászos növények védelmére a tenyészidőszak fontos szakaszaiban. Nézzük meg részleteiben miként veszünk revansot a kalászoskárosítókon!