Házikert

Amit a csodatölcsér évelőről tudni érdemes

Agrofórum Online

A csodatölcsér gyakori vendég az út melletti kertekben és a házikertek előkert részében is. A Mirabilis jalapa, avagy csodatölcsér csodálatos színű és alakú virágai a késő délutáni virágzásukkal hódítják meg a világot.

A csodatölcsér azért kedvelt a kezdő kertészek körében, mert rendkívül könnyű megnevelni, viszonylag gyorsan szép növény cseperedik belőle, és még az előkertek, utcafrontok is díszíthetők vele. Közepesen magas, bokros növekedésű egynyári virág, melynek eredeti hazája Mexikó és Dél-Amerika. Többnyire nyáron és ősszel virágzik, érdekessége, hogy virágait délutánra bontja ki, éjszakára a virágok becsukódnak.

Miért kedvelt a csodatölcsér?

A csodatölcsérben az a jó, hogy sokféle felhasználásra alkalmas. Lehet belőle talajtakarót képezni, tehető ágyások háttérnövényeként, nagyobb foltokat képezhetünk belőle, de végig a kerítés mentén is díszíthetünk vele unalmas lábazatokat.

Nagy előnye, hogy virágai lehetnek tarkák, vagy egyszínű, fehér, sárga, pink, lazac árnyalatúak is.

A hely szempontjából sem érzékeny, hiszen tehetjük napos helyre, félárnyékba, de akár még időszakosan teljes árnyékba is. Egyedül a tápanyagban gazdag talajra figyeljünk oda, és ha dús virágzást várunk el tőle, akkor mindenképpen gyakran és bőségesen öntözzük. A szervestrágyázást meghálálja, így ha van komposztunk, a csodatölcsérnek szánt helyre minden évben bőven szórjunk.

Csodatölcsér
A csodatölcsér díszítőértékét sokféleképpen kihasználhatjuk a kertben

Hatalmas előnye még, hogy ha egyszer elvetettük, és hagyjuk a magvakat elszóródni, akkor önvető is, mert évről évre kikelnek tavasszal a friss növények az elszóródó magokból.

Hogyan történik a csodatölcsér szaporítása?

Ha még sosem volt Mirabilis a kertben, akkor vetőmagról szaporítható. Áprilisban vessük el az előkészített talajra és rendszeresen öntözzük be.

A magokat kb. 1 cm mélyre vessük, közvetlenül egymás mellé csak 2-3 vetőmag kerüljön, hogy ne legyen túl sűrű az állomány.

15 cm-es tőtávolságokat hagyjunk, és főleg csírázás után serényen öntözzük legalább naponta egyszer, hogy hamar megerősödjön és mielőbb bebokrosodhasson, hogy önmagát árnyékolja.

Ha korán elkezdenénk már a magvetését, akkor inkább palántázzuk, ehhez meleg helyen neveljük meg a magokból a palántákat és csak a májusi fagyok után ültessük ki végleges helyére.

Cserepes föld újrafelhasználása: hasznos vagy kockázatos?

2025. április 12. 10:10

Milyen esetekben érdemes újrahasználni a régi virágföldet, és mikor jobb inkább friss talajhoz nyúlni? A cserepes föld újrafelhasználása akkor lehet biztonságos és hatékony, ha megfelelően elő van készítve.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Tavaszi gyepápolás: legyen a pázsit sűrű és egészséges!

2025. április 11. 13:10

A tavaszi gyepápolás kulcsfontosságú a pázsit regenerálódásában és egészségének helyreállításában. A szakértők szerint a megfelelő tavaszi gondozás elősegíti a fű erőteljes növekedését.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

Nyitnikék – vetőmag-, szaporítóanyag-börze és -vásár

2024. január 16. 10:05

Az idei programra is nagy szeretettel várják a szervezők és a Budapesti Kertbarátok a kertet, növényeket szerető fővárosi és Pest megyei lakosokat!

Melyik búzafajtát válasszam?

2022. augusztus 8. 13:43

A szempontok tisztázása után portfóliónkban Ön is megtalálja az optimális megoldást.

Egy elfogott üzenet – „Öntsünk tiszta vizet a pohárba” ???

2019. június 5. 15:09

Az elmúlt napokban, hetekben megjelent egyik repcevetőmag nemesítőház piaci kommunikációja a fenti szalagcímmel borzolja a kedélyeket.

Egyre több figyelem irányul a korai búzafajtákra

2023. augusztus 3. 16:10

Előzze meg az érésidővel a nyári forróságot úgy, hogy közben nem köt kompromisszumot az egyéb értékmérő tulajdonságok rovására.