24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József

Mitől lesznek féloldalasak a körték?

Agrofórum Online

A körtefa termései közül sok a deformált, féloldalas, gyakran a héjuk is megkeményedik. Mi okozhatja ezt az elváltozást?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kártétel leírása alapján a poloskaszagú körtedarázs (Hoplocampa brevis) kártételére lehet következtetni. A kártevő nemcsak ilyen jellegű kártételt okoz, hanem a sziromhullás utáni időszakban a kisméretű, éppen kötődött gyümölcsök hullását egyaránt okozhatja. Az ilyen terméseken apró lyukak láthatók, melyek környékén a lárvák ürüléke is megfigyelhető, belsejükben pedig a kártevő is megtalálható. A károsító álhernyók poloskaszagot is árasztanak, melyről könnyen azonosíthatók. Az olyan termések, melyek nem hullnak le a fáról, azok felületén jelenik meg az Ön által is említett tünet. A kártevők rajzásának időszaka egybeesik a körte virágzási idejével és annak sziromhullásakor ér véget. A tojásaikat pedig a virágok csészelevelére helyezik el.

A kártevő a talaj felső részében telel át lárva alakban, majd tavasszal alakul imágóvá. Évente egy nemzedéke fejlődik ki. Az imágók megjelenésének, rajzásuk időszakának megállapítása a fákra kihelyezett fehér színű ragacsos lappal lehetséges, melyet úgy kell elhelyezni, hogy azt a lehető legtöbb ideig érje napfény. Erős rajzáskor az imágók ellen a viszonylag rövid várakozási idejű piretroidokat használhatjuk. Hatékonyan a virágzás után, sziromhullás végén védekezhetünk, a méhek viráglátogatásának befejezése után. Jól időzített védekezés esetén, míg a tojásból kifejlődő lárva eljut a károsítás helyéig, megfelelő mennyiségű növényvédő szerrel találkozik, mellyel megelőzhető a termésbe való berágása.

A körte ventúriás varasodása (Venturia pyrina) nemcsak a leveleken, hanem a gyümölcsökön is okozhat jelentős kártételt. A fertőzött termések növekedésükben visszamaradnak, a varas foltok alatt pedig a gyümölcsök héja parásodik, azok deformálódása, valamint akár féloldalassá válása is kialakulhat. A leveleken jellegzetes varas foltok jelennek meg, melyek kidomborodnak, rajtuk bársonyos gyep jelenik meg. Ez akár korai lombhulláshoz is vezethet, mely a fák kondíciójának gyengülését okozza. A védekezés a megelőzésen alapul, hiszen a kialakult tüneteket megszüntetni már nem lehet. A megelőzés érdekében kiemelt jelentősége van a lehullott lomb összegyűjtésének és megsemmisítésének, valamint a lemosó kezeléseknek egyaránt. A kémiai védekezést a fakadás kezdetétől érdemes lehet elkezdeni megelőző jelleggel, majd ismételni a környezeti körülmények figyelembe vételével.

Milyen kórokozó támadta meg a pünkösdi rózsa leveleit?

2019. október 14. 13:05

K. Teréz kérdése: Nyár végétől sötét színű nagy foltok terjednek a pünkösdi rózsáim levelein. Minden évben visszatérő betegség. Tudok védekezni ellene?

Milyen lepke látható novemberben a tujákon?

2022. december 8. 04:38

Pár hete novemberben a tujákon több esetben egy számomra új, eddig nem észlelt lepkét láttam. Meg tudják mondani a képem alapján, hogy mi a neve, kártevő-e, és veszélyezteti-e a tujákat?

Miért szennyeződik, barnul, foltosodik a fán érő alma?

2022. augusztus 27. 04:37

Almafámon az érőfélben lévő almák barnulnak, foltosak, a héjuk gyakran szennyezettnek tűnik. Mi lehet a probléma forrása?

Milyen módszerrel tudom a borostyánt kiirtani?

2023. november 21. 04:38

Tartós harcban állok kertemben a borostyánnal. Hogyan tudom a fejlett borostyánokat kiirtani, mindig visszanőnek, mindenhol megjelennek?