Házikert

Így érleljük be az ősszel még zöld paradicsomokat, paprikákat!

Agrofórum Online

Megérkezett az ősz és még sok kint a zöld termés? Nem érnek be időben a paprikák, paradicsomok? Évek óta így csináljuk, elmondom a mi trükkjeinket!

Gazdálkodóként nincs is nagyobb rémálom, minthogy megérkeznek a szeptemberi talajmenti fagyok és rengeteg zöld termés várja még a beszínesedést, beérést. Mivel mi ráadásul színre válogatjuk a szószgyártáshoz a terméseket, így még fontosabb az, hogy szépen pirosodjanak, liluljanak, sárguljanak a paprikák, paradicsomok, persze fajtájukra jellemző módon.

Amikor bejön a talajmenti fagy sietni kell

Az évnek ez a másik nagyon izgalmas ideje, mert az idő az, ami számít ilyenkor. Be tudjuk-e érlelni a megfelelő mértékben a zöldségeket szedhetőre, vagy muszáj lesz utóérlelni?

A talajmenti fagy a tavalyi évben (2021-es év) már szeptember 4-én elvitte a zöld növényi részeket, olyan váratlanul érkezett. Idén még szerencsés az év eddig.

Az talán szerencse, hogy a paradicsom és a paprika is utóérő, de az igazán finom ízekhez és színekhez érdemes a növényen beérlelni mindent még időben.

Az őszi zöldségszüret még sokat hozhat a konyhára (fotó: Pexels)

Érlelés gyorsítása, ha szorít az idő

Na adjunk neki vizet! Az egyik sokak által használt módszer már a bekötődések javítására és az érés gyorsítására az, ha hagyjuk picit a növényeket kiszáradni. Ekkor hirtelen a következő öntözéskor még több termés fog bekötődni, majd a meglévőek szépen elkezdenek beérni. Ez egyfajta kényszerérés, de így lehet gyorsítani a vízmegvonással a dolgon.

Tápanyagok összetétele is számít

“Bár a foszforról a gyökeresedéskor szoktunk beszélni, a magok képzéséhez is nagyon sok foszforra van szükség. Javítja a virágok kötődését és a termésminőséget. Tehát sokkal több és szebb termésünk lesz. A növények káliumigénye fajonként változik: de általánosságban elmondható, hogy azok a növények, melyek sok virágot hoznak, több káliumra is van szükségük. Főleg, ha azok színes terméseket is produkálnak. A káliumtól lesznek szépek a piros színek a paprikán, paradicsomon, javítja az ízletességet, a kalciumtól pedig nemcsak nem repednek ki a termések, de jó hússzerkezetűek is lesznek. Javítja a kálium a növények szárazságtűrését és nagy szerepe van a virágok bekötődésében és a termésképzésben is. A foszfor meg segíti az ATP-szintézist, vagyis a növények energiaellátását. Hiányában kicsi a növekedés, aprók a levelek és a termés mennyisége is jóval kevesebb és gyengébb lesz.” – vallja Varga Szabolcs zöldségtermesztő agrármérnök.

Nem szedjük le az érett termést még

Az érés akkor hatékony, ha az etiléngáz termelődés elindul ott, ahol a termések félérettek. Ezért, hogy a tövek között az etiléngáz mennyisége nagyobb legyen, a már éretteket nem szedjük le, hagyjuk egy darabig a bokrokon és így a még zöldek is elkezdenek szépen és kicsit gyorsabb tempóban megérni.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Miért haltak el a beültetett muskátlipalánták?

2023. április 11. 04:36

Beültetett muskátlinövényeim levelei elhaltak. Évek óta futómuskátlit nevelünk, gyönyörűek szoktak lenni, idén pórul jártunk. Mi történhetett velük? Mindent úgy csináltunk, ahogy szoktuk, az ablakpárkányon vannak.

Teleltetésre fel! III. rész – a muskátli, az encián, a kínai hibiszkusz és a murvafürt megfelelő téli védelme

2019. november 29. 04:36

Idén december első hete meghozza a fagyokat: a jövő hét éjszakáin országszerte mérhetünk -1, vagy akár -3 ℃-ot is. Nem késlekedhetünk tovább, ez a hétvége az utolsó időpont, hogy védett helyre vigyük a fagyérzékeny növényeinket. Mi a teendőnk az enciánbokorral, a murvafürttel, a kínai hibiszkusszal és a muskátlival?

Profi vevőtalálkozó Profi traktorral

2018. április 26. 07:56

STEYR traktorok, Dammann permetezőgépek, Krone, Lemken, Sumo és Massey-Ferguson gépek, Holmer cukorrépa-betakarító és Reinke öntözőrendszerek Szolnokon.

Gépinfo Képgaléria

Víz körforgása a kertben: locsoljunk vagy ne locsoljunk?

2023. augusztus 11. 08:40

Nézzük mit érdemes tudni a házikerti öntözés kérdéséről szakmai szemmel!