Itt az ideje, hogy kihasználjuk a természet kertészeknek szánt ajándékát: az őszi faleveleket!
Az őszi falevél-égetések napjai szerencsére véget értek. A települések felismerték a füstszennyezés veszélyeit, így mára a legtöbb helyen betiltották a levélkupacok égetését. A környezetszennyezés mellett azonban a levelek elégetése egy értékes erőforrás elpazarlását is jelenti egyben.
Az őszi falevelek remek bio-kiegészítői a kertek és cserjék ágyásainak, megakadályozzák a nemkívánatos gyomok kihajtását, miközben védik a felszíni gyökereket a téli hideg ellen. A levelek lebomlásukkal hasznos tápanyagokat juttatnak a talajba, és szénben gazdag anyagokkal gazdagítják a földet, ami szellőzteti és kondicionálja a talajfelszínt, elősegítve ezzel a gyökerek növekedését.
Használja a leveleket a zöldséges ágyások és cserjék téli mulcsozására
Most, hogy a nyári zöldségek betakarítása befejeződött, a kertészek gondoskodnak arról, hogy lefedjék a még csupasz talajjal rendelkező területeket. A fedetlen talaj a téli esőzések miatt erózióra hajlamosít, ráadásul a gyomok minden fajtája gyorsan megjelenik, hogy kihasználja a szabadon hagyott talaj előnyeit.
A fedetlen talaj mulcsozásával megelőzhető a talajerózió és megfékezhető a gyomok terjedése. Ha a kertben „télire” termesztett növények vannak, még fontosabb a mulcsozás, hogy a talaj felszíne ne fagyjon meg a hidegben, és hogy elkerüljük a gyökérnövényeket érő fagykárosodást. Ha a sárgarépa, a cékla és más gyökerek fagykárosodást szenvednek, a rothadás a sérült részeken indul meg, és átterjed a gyökerek többi részére is.
A levelek ideálisak téli talajtakarónak, mivel könnyűek és pehelyszerűek, ami növeli a szigetelési értéküket. Gondoljunk csak egy pehelypaplan hálózsákra. A nehezebb mulcs összenyomódik és átnedvesedik, így kevesebb meleget biztosít. Bármilyen levél megfelel, beleértve a nagy levelű juhart, a tölgyet és a kocsányos tölgyet. Az egyetlen kivétel a fekete dió levele, mivel egyes növények ( mint például a paradicsom) érzékenyek a levelekben található vegyületekre.
Léteznek más alternatív mulcsok, mint például a szalma, de ezek a mulcsok költségesek, és nem nyújtanak a levelekkel egyenértékű védelmet. A szalma magvakat is tartalmazhat, amelyek meggyökeresedhetnek az ágyásokban. A leveleket nehéz felülmúlni abból a szempontból, hogy ingyenes, gyommentes, kiegyensúlyozott trágyát jelentenek.
Ősszel tegyünk egy réteg levelet a kertben lévő összes növény köré. A szorosan ültetett növények, például a póréhagyma és a zöldségek esetében gyűrjünk össze egy maréknyi levelet, és dugjuk be a növények közé. Ennek a rétegnek több centiméter vastagnak kell lennie. A káposztafélék, a leveles zöldségek és a póréhagyma esetében a leveleket a lehető legsűrűbben halmozzuk a növények közé.
A fedetlen ágyásokat bőséges levélréteggel boríthatjuk be. Az ágyásokat 10-15 cm vastagon vagy annál is jobban takarjuk be. Annak megakadályozására, hogy a leveleket a következő heves szél ne fújja el, két módszert alkalmaztunk. A legegyszerűbb módszer az, hogy egy könnyű hálót terítünk rájuk (használjuk a nyári szamócaágyásainkból származó eperhálót), és a sarkokat kövekkel súlyozzuk le. Ha nincs tartalék háló, a másik módszer az, hogy a levelekre földet szórunk. Annyi földet kell hozzáadnunk, hogy a levelek a helyükön maradjanak, de nem annyit, hogy szőnyeggé tömörüljenek. Ehhez kapát használjunk, és a talajba vágva, minden egyes csapással húzzunk egy kis földet a levelek tetejére. Ez csak néhány percet, és nagyon kevés erőfeszítést igényel.
Mentsünk meg néhány levelet a komposzt számára
A tél folyamán a legtöbb házi komposztáló fokozatosan veszít a nitrogén és a szén egyensúlyából. A magas nitrogéntartalmú konyhai hulladékokat egész télen rendszeresen hozzáadjuk, szénalapú anyagokból azonban télen kevesebb van. Amikor a komposzt egyensúlya felborul, a komposztálási folyamat lelassul, mivel az anyagok leülepednek, és a levegőztetés megszűnik, amíg a komposzt hűvös és nedves nem lesz. Itt jönnek kapóra a félretett falevelek.
A falevelek könnyen hozzáférhető szénforrást jelentenek a komposzt számára. Tárolja őket egy zsákban a komposztáló terület közelében, és minden alkalommal, amikor konyhai hulladékot rak bele, dobjon bele egy maréknyit.
A falevelek könnyen hozzáférhető szénforrást jelentenek a komposzt számára. Ha egy zsák levelet tesz a komposztáló mellé, egyszerűen ragadjon meg egy marékkal, és szórja a komposztálóba, amikor konyhai hulladékot tesz bele. Forgassa meg a komposztálót, ha az billenős rendszerű. Ha fokozatosan adagolja hozzá a leveleket, elkerülheti, hogy azok összecsomósodjanak, ami lelassítja a lebomlásukat. Ha sok falevelet szeretne hozzákeverni, hogy megkönnyítse az átázott komposzthalmot, akkor forgassa meg őket egy ásóval, vagy forgassa felfelé a komposztálót, így a levelek nem fognak összetapadni.
Miután a kerti ágyásainkat jól megmulcsoztuk, az összes levelet, amit az ősz folyamán össze tudunk gyűjteni, bármilyen rendelkezésre álló konténerben raktározzuk el. Egy régi szemetesláda tökéletes, de használhatunk üres takarmány- vagy gabonazsákokat is. A legjobbak a szövött poliészter zsákok, mivel ezek nagyon stabilak, és egy kicsit szellőznek is. A helyi takarmányboltban vagy mezőgazdasági áruházban lehet, hogy van még belőle ingyenesen kapható. Minden zsákot, amit csak tudunk, őszig tegyünk félre, és szépen hajtogassuk össze egy tárolóedényben.
Ügyeljen arra, hogy a megőrzött lombzsákokat olyan helyre tegye, ahol nem áznak el. A teli zsákokat a kerti fészer eresze alatt tároljuk. Ha a levelek nedvesek lesznek, összenyomódnak és összetapadnak, így veszítenek szigetelőértékükből. Ettől függetlenül még érdemes megmenteni és a kerti ágyásokba szórni őket.
Hagyjon néhány levelet a helyszínen
A természet rendeltetése, hogy oda hulljanak a levelek, ahová tartoznak. Ugyanazokat az előnyöket nyújtják az anyafának, amelyeket mi, kertészek nyújtunk nekik és a zöldséges ágyásoknak. A levelek összegyűjtésekor ezért mindig tartsa szem előtt az anyafa igényeit is, és hagyjon néhány levelet a földön, ott, ahol lehullanak.
Az őszi levélgyűjtés nagyszerű családi program, hiszen még a legkisebbek is részt vehetnek benne, ráadásul ez egy remek alkalom arra, hogy megtanítsuk a gyerekeknek, miért fontos a termőföld, és mitől lesznek termőképesek a növények. Egy nap talán saját kertjük gyarapítására is felhasználhatják ezt a tudásanyagot!
A cikket fordította: Ordódy Eszter