Meddig várjunk az őszi lemosó permetezéssel?

Agrofórum Online

Kérem a segítségüket abban, hogy meddig érdemes várni az őszi lemosó permetezéssel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lemosó kezelést ősszel a levelek kb. 50%-os lehullásánál már megkezdhetjük, főként abban az esetben, ha a leveleken nagymértékű gombás fertőzöttség jelei is láthatók, ezzel ugyanis a leveleken esetleg fennmaradt spórák is eredményesen pusztíthatók. A kisebb mértékben fertőzött fáknál az sem baj, ha egy kicsit később végezzük el ezt a műveletet, de a fagyok beálltáig mindenképp végeznünk kell az őszi lemosó kezelésükkel.

Nemcsak a gyümölcsfákat és a szőlőt, hanem minden lombhullató növényt, így például a díszfákat, díszbokrokat, rózsatöveket is érdemes lepermetezni. A permetezés elvégzése előtt szükséges átgondolnunk azt, milyen kártevőkkel és kórokozókkal voltak fertőzöttek fáink ebben az évben, és az alapján válasszunk megfelelő készítményt a lemosásra. A kártevők ellen, például a pajzstetvek, levéltetvek és atkák telelő alakjai ellen az olajtartalmú, míg a gombás betegségek ellen a réztartalmú, a lisztharmat ellen pedig a ként is tartalmazó készítményektől várhatunk megfelelő eredményt. A réz antibakteriális hatással is rendelkezik, a kén pedig az atkákra is gyérítő hatással van. E készítmények egyszerre, egymás kombinációjában is kijuttathatók, amennyiben erre szükség van.

Arra figyeljünk oda, hogy a kezelést bő lémennyiséggel végezzük, és a fa minden ágára, annak kérgére, rügyeinek felületére egyaránt kerüljön belőle. A fás szárú növények repedéseibe, illetve a fák csúcsára is csak akkor jut a növényvédő szerből, ha az egyenletes fedettséget sikerül biztosítanunk. Ez ugyanis elősegíti azt, hogy a kórokozók szaporítóképleteit gyérítsük, valamint a kártevők számát is csökkentsük. Ezzel elősegítve azt, hogy a növények a következő évben megfelelő egészségügyi állapotban kezdjék meg a vegetációs időszakot.

A permetezés elvégzése mellett ne felejtkezzünk el továbbá a moníliával fertőzött gyümölcsmúmiák fákról való leszedegetéséről, összegyűjtéséről sem. Emellett a lehullott lomb összegyűjtéséről is gondoskodjunk, vagy annak talajba forgatását végezzük el! A beteg növényi részeket, rákos sebeket is ápoljuk megfelelően, ezzel segítve elő fáink megfelelő kondíciójának megőrzését.

Fagyok után – fagyok előtt

2021. december 4. 05:36

Egyáltalán nem dőlhetünk nyugodtan hátra a téli fagyok csodatévő hatásában bízva. Jó pár kártevő és kórokozó képes ideig–óráig, akár nagyon sokáig is dacolni a téllel.

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.

Folyamatosan erősödik a levéltetvek aktivitása

2019. október 22. 11:56

A levéltetvek és kabócák gyorsan megtalálták a vetéseket, és általánosan jellemző a levéltetű-kolóniák folyamatos kialakulása.

Mikor tehetjük ki a leandereket tavasszal a kertbe?

2020. március 12. 04:36

Sz. Balázsné kérdése: Lassan itt a jó idő, mikor tegyem ki leandereimet a kertbe? Hogyan ápoljam?