Hogyan állíthatom meg, illetve előzhetem meg a levélhullást a fikusznál?

Agrofórum Online

Kislevelű fikusznövényem levelei elkezdtek erősen hullani, megritkult a lombja. Hogyan állíthatom meg, illetve előzhetem meg a levélhullást?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A közkedvelt kislevelű vagy csüngőágú fikusz (Ficus benjamina) eredeti előfordulási, származási helyén szabadban élő fás, nem túl igényes növény. Azonban mérsékelt égövben tartott egyedei ősztől tavaszig védett, egyenletes hőmérsékletű helyen, lakásban képesek csak áttelelni. Ahol tavasztól őszig nem lakásban tartják, hanem teraszon, kertben, mert erre van lehetőségük, az őszi betelepítés után a környezetváltozást megérzi a növény.

Milyen gondozást igényel? Egyenleteset: hőmérséklete ne ingadozzon, öntözését, annak gyakoriságát, a víz mennyiségét következetesen, azonos módon végezzük, azon ne változtassunk, tápoldatozásban – a napfényes hónapokban – is törekedjünk az egyenletes ellátására.

A fikusz levélhullása

A kislevelű fikusz levélhullását mindig környezeti változás váltja ki. Ezek közül egyik az évszakok közötti változás. A növényben kódolva van a származási helyéről hozott fejlődési ciklikusság. Ott a szabadban fagymentes helyen, nyugalmi állapotban telel, leveleit lehullatja. Ez a hajlama most is jellemző rá, az évszakváltozás enyhe levélhullást okoz, ami nem súlyos, a növényt nem veszélyezteti, bár látványos elváltozást eredményez.

Ősszel a külső hőmérséklet csökkenése miatt a lakásokat fűteni szükséges, az emberi tartózkodásnak kedvező hőmérséklet megfelel neki is, de 15-16 °C alatt már károsodhat, 28 °C-ig tartható. Minden növény képes alkalmazkodni az optimálistól eltérő hőmérséklethez is, ha lassan történik a szoktatás, nem hirtelen. Minél magasabb (22-24 °C) egy lakásban a hőmérséklet, annál alacsonyabb a levegő páratartalma, a túlfűtött lakásokban ezért is nem érzi jól magát. A 60%-os vagy annál alacsonyabb relatív páratartalom már kedvezőtlen számára.

A fikuszt érdemes időnként visszametszeni

A kislevelű fikusz fényes, világos helyet szereti, ilyen helyet keressen számára, a sötét szobarész, sarok nem megfelelő. Nem viseli el a huzatot, a lakás szellőztetésénél ezt figyelembe kell venni. Gyakran hely hiányában és a világosság biztosítása okán ablak elé, közvetlenül radiátorok mellett helyezik el a növényt, ami viszont a radiátor sugárzó melege miatt kedvezőtlen. A kislevelű fikusz nem szereti, ha lakáson belül változtatják helyét, már az is levélhullást válthat ki.

Levélhullásnál a vesszők alsó, idősebb leveleit veszti el a növény, a hajtásvégi levelek zöldek maradnak. A károsodást a növény visszametszésével korrigálhatjuk, a fikuszt a szabadban élő fákhoz, bokrokhoz hasonlóan lehet metszeni, alakítani.

A kislevelű fikusznak kevés kártevője van, de a polifág, sok tápnövényű kártevők őt is megtalálják. Fokozott levélhullás esetén feltétlenül nézzük át a levelek hátoldalát, levélnyeleket, hajtásokat, hogy azokon a felületre szorosan tapadó, nem feltűnő, apró pajzstetvek vagy esetleg gyapjastetvek nem húzódnak-e meg.

Miért nem hozott virágokat az almafa?

2022. április 19. 04:36

Nyolcéves almafámon csak egyetlen virágbog van. Igaz, tavaly jégeső károsította az almafát, megsérültek az almák is. Okozhatta ez, hogy emiatt nem hozott virágot?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: eljött a tavaszi metszési munkák ideje

2023. február 22. 08:38

A február végi tavaszt idéző időjárás megszakította a növények kényszernyugalmi állapotát, és több növényen megkezdődött a rügyfakadás.

Így teleltessük a leandert!

2024. november 13. 05:40

Lássuk, hogyan teleltessük a leandert, ha tavasszal is egészséges növényre vágyunk!

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.