Házikert

Különleges évelőnk: csengőbojt

Agrofórum Online

Mint a legtöbb kertész, lelkesen gyűjtöm a különlegességeket. Most ősszel is sok újdonság landolt a kertben, mint például a csengőbojt, mely egy nálunk is évelő dísznövény. Nézzük mit érdemes tudni róla!

A csengőbojt (Enkianthus) az erikafélék családjába tartozó kisfa vagy cserje. Főleg a Himalájában és Japánban őshonos, de dísznövényként szinte az egész világon elterjedt már, főleg ebben a mérsékelt égövben.

Érdekessége, hogy viszonylag kevés fajból áll, alig 12-15 faja ismert. A mi klímánkon lombhullatóként elsősorban jellegzetes virágzatával díszít. Krémfehér vagy rózsaszín csengő alakú kis virágai fürtökbe rendeződve, kecsesen bókolnak a hajtásokon.

Kissé fogazott levelei csomókban állnak az ágakon, ezzel is érdekes megjelenést kölcsönözve a csengőbojtnak.

Milyen igényei vannak a harangozó csengőbojtnak?

Míg faként nevelve szabadföldben eléri a 2-2,5 méteres magasságot, addig dézsában nevelve jóval kisebb fa nevelhető az enkiantuszból. Elsősorban a félárnyékos helyet kedveli, mint a naposat, így ha erre is odafigyelünk, akkor lombozata is a legszebb formáját fogja mutatni.

Érdekessége, hogy ez a növény is a savanyú talajt kedvelők táborát gazdagítja. Tehát, ha vacillálunk, hogy vajon a kertünkben jól fogja-e érezni magát, akkor viszonyításként a rhododendronokat, hortenziákat, áfonyát vehetjük alapul.

Csodálatos különlegesség a csengőbojt (fotó: Pexels)

Talajsavanyításra természetes módon a tűlevelű örökzöldekkel van a legnagyobb esélyünk, tehát ha fenyőfélék környezetébe ültetjük, akkor várhatóan a csengőbojt is jól fogja érezni magát.

Túlönzötni nem kell, de a savanyú talaj mellett a jó vízáteresztő, nyirkos talajt kedveli. Olyan kertekbe ajánlott, ahol a légköri páratartalom is megfelelő egy magashegyi növénynek. Mivel nagyon lassan növekszik, így metszeni sem kell.

Hogyan szaporítjuk az enkiantuszt?

Eredeti élőhelyén magról szaporítják, nálunk inkább félfás dugvánnyal érdemes a nyár folyamán. Ehhez célszerű plusz gyökereztető hormont használni, hiszen pont a lassú növekedés miatt a lassú gyökeresedéssel is számolnunk érdemes.

Már a gyökeresedéskor teremtsük meg a kellő feltételeket: savanyú talaj és kiegyenlített talpmeleg, ezzel is biztosítva a sikeres gyökérnövekedést.

ÉRDEKESSÉG: E. cernuus f. A rubens (lelógó vörös enkianthus) elnyerte a Királyi Kertészeti Társaság Kerti Érdemdíját. A Királyi Kertészeti Társaságot 1804-ben alapították az Egyesült Királyság vezető kertészeti jótékonysági szervezeteként.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növények teleltetése a télikertben

2024. október 19. 10:10

Akinek van télikertje, az megoldottnak tekintheti a hidegre érzékeny növények elhelyezését. De persze a teleltetésnek is megvannak a trükkjei.

Az őszi krókusz szakszerű gondozása

2024. október 18. 13:10

Az őszi krókusz alkalmazkodott a hideg időjárási viszonyokhoz. A virágzás időzítése lehetővé teszi számára, hogy kihasználja a tavaszi és nyári csapadékot.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Második esély – ötletek a kert és udvar megújításához és szépítéséhez újrahasznosítással II. rész

2018. június 11. 13:50

Hányszor keletkezik olyan természetes eredetű vagy mesterséges hulladék a gazdaságban vagy a ház körül, aminek találhatunk egy tökéletes dekorációs vagy új használati funkciót.

A világ legdrágább bonsai fája

2024. június 6. 16:10

Elkelt a világ legdrágább bonsaia, csillagászati összeget, 1 300 000 dollárt fizettek érte. Nézze meg – ön szerint megér ennyit?

Miért száradnak el az orchidea levelei és a szára is?

2023. november 14. 04:36

Orchideám levelei furcsák, elszáradtak, a szárai is. Virágok nem nőnek rajta. Letisztítottam a leveleit is, mert nagyon porosak voltak. Mi ez a betegség? Hogy tudom megmenteni? Locsolom rendszeresen, évek óta van orchideám, nem volt ilyen gondom soha ezelőtt.

Mitől van fehér, gyapjas bevonat a kőrisfákon?

2019. május 5. 11:58

A kőrisfákon fehér gyapjas bevonat jelent meg, hasonlít a vértetűhöz. Korábban ilyet nem láttam. Mik ezek, lehet ellenük védekezni?