Muskátlimon még található néhány virág, nem szeretném még bevinni, meddig várhatok ezzel?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Sok muskátli őszig fáradhatatlanul virágzik, főleg melyek megfelelően voltak gondozva és tápoldatozva. Ennek ellenére már az első fagy közeledtével fel kell készíteni a növényeket a téli időszakra, ennek időpontja azonban a hely függvényében némileg változhat. Általában azonban októberben erre már mindenhol számítani lehet. A muskátli sokszor gond nélkül megbirkózik a rövid ideig tartó, kissé nulla fok alatti hőmérsékletekkel, különösen, ha helye is kissé védett. Amennyiben növényeinket biztos helyen szeretnénk tudni, mindenképpen érdemes legkésőbb október végére már téli szálláshelyükre költöztetni egyedeiket.
A teleltetés előtt a virágokat mindenképp távolítsuk el, azok ne gyengítsék a töveket a tél folyamán. Ekkor a virágzatokkal egy menetben a betegség tüneteit, illetve a kártevők jelenlétét mutató leveleket, valamint az elszáradt részeket is távolítsuk el. A beteg növényeket ne vigyük telelőre, hiszen ez a tél folyamán elszaporodhat növényeinken, tönkre téve ezzel példányait.
A muskátlik átteleltetése nem nehéz feladat, kis odafigyeléssel akár következő évre sem kell új növényeket vásárolnunk. Arra viszont ügyeljünk, hogy minél kevésbé világos a teleltetéshez választott helye, annál alacsonyabbnak kell lennie a hőmérsékletnek is. Amennyiben a növények túl melegben vannak, akár idő előtt ki is hajthatnak, ezért kb. az 5-10 fok ideális számukra. Jó telelési hely lehet például egy pince vagy egy fűtetlen padlás. Télen azért időnként, a hőmérséklet függvényében meg kell öntözni a muskátlit, sok vízre nincsen szükségük, hiszen vastag száraikban és leveleikben vizet is elraktároznak. Továbbá időnként nem árt ellenőrizni azt sem, hogy nincsenek-e rajta kártevők.
Tavasz elején már akár át is ültethetjük a növényeket, vagy hiányzó földjüket pótolhatjuk. Ahogy melegedik az időjárás fokozatosan szoktathatjuk melegebb körülményekhez, a vízhez, majd elkezdhetjük tápanyag-utápótlásukat is. A tövek melegebb körülmények között hamar kihajtanak és megerősödnek. Áprilistól már érdemes szoktatni a kinti levegőhöz és a fényhez, majd a tavaszi fagyok elmúltával már biztonsággal kitehetők a szabadba.