Házikert

Szerencsebambusz, ami nem is bambusz

Agrofórum Online

A szerencsebambusz kedvelt ajándék hosszú évek óta, hiedelmekkel teli erőt kölcsönözve neki, pedig nemhogy nem hoz szerencsét, de még nem is bambuszféle. Akkor mi is a kereskedelemben kapható szerencsebambusz?

A kertészet világában is bőven vannak hitek és tévhitek, melyekről időnként nem árt lerántani a leplet. Ilyen ez a szerencsebambusz kérdés is, aminek valójában köze sincs a bambuszfélékhez, mert valójában a Dracaena-k közé tartozik.

Lucky Bamboo, ami csak úgy vonzza a pénzt

Most van az az időszak, hogy nagyjából mindent megragadunk, ami bevonzza a pénzt, függetlenül a politika és a világ viharaitól. Azért valljuk be, nem ártana a szerencse vagy a csillagok együttállása, de mit társítanak a Lucky Bamboo-hoz?

Az érdekes társítás a Feng Shui követői között kezdett elterjedni, minden lakásba kellett egy a jólét és a szerencsés élet eljövetele érdekében. Ha a szerencsebambusz 3 szárral rendelkezik, akkor boldogságot hoz. Ha 5 szárral rendelkezik, akkor gazdagságot és a 6 szár hozza el az egészséget a hiedelem szerint. Valljuk be, ha ez ennyire egyszerű lenne, akkor mindenki, aki Lucky Bamboo-t vásárolt valaha is, tökéletes életet élne, amilyet megálmodott magának.

Négy szára nem lehet a szerencsebambusznak, mert a halál kínai elnevezése nagyon hasonlít a négy szó kínai megfelelőjére.

Nem klóros, tiszta vízben tarhatjuk a gyökeresedésig (fotó: Pexels)

Mi valójában a szerencsebambusz?

A szerencsebambusz a Dracaena sanderiana, vagyis a fehérszélű sárkányfa valójában. Eredetileg Nyugat-Afrikában és Kelet-Ázsiában őshonos, és a szárát vágják le és nevelik tekervényesre, hogy a kereskedelemben eladható legyen.

A szerencsebambusz általában 50-60 cm-es magasságra nő meg.

Többnyire fiolába zárva gyökér nélkül kerül forgalomba. Szerencsére egy viszonylag igénytelen növényről van szó, melyet kezdők is könnyen meg tudnak tartani. Nem klóros, tiszta vízben tarhatjuk a gyökeresedésig. A gyökeresedés után meg levéldísznövényeknek való földkeverékbe ültetve és egy dekoratív kaspóba téve tényleg a szobák éke lehet.

Fényigényes, és ha túl kevés fényt kap, akkor levelei fakók lesznek. Tavasszal és nyáron havonta egyszer elegendő tápanyagozni, ilyenkor levéldísznövényeknek való tápoldattal kedveskedjünk a növénynek.

Ha túltápozzuk, akkor viszont a levelek elkezdenek kisárgulni. Ilyenkor vegyünk vissza a tápanyag mennyiségéből és cseréljük ki alatta a vizet.

Mivel vízben neveljük nagyon sokáig, havi egyszer legalább cseréljük le a vizet alatta és a gyökereket mossuk le kézmeleg vízben. A sima csapvíz hideg lehet és károsodhatnak a gyökerek.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Így öntözze télen a leandert!

2024. november 19. 08:10

A víz minősége kulcsfontosságú a leander téli egészsége szempontjából. Előnyben részesítendő a kemény, meszes csapvíz.

Ezeket a növényeket ültesse a télen is csodálatos kertért

2020. november 17. 11:48

Sokan azt gondolják, a kert csak tavasszal vagy nyáron tudja virágos arcát mutatni, pedig számos olyan őszi növény van, amelyet ha az első fagyok előtt elültetünk, alapjaiban tudják meghatározni téli kertünk, balkonunk, vagy erkélyünk hangulatát.

Amit a csodatölcsér évelőről tudni érdemes

2022. szeptember 12. 05:36

A csodatölcsért azért kedvelik a kezdő kertészek is, mert rendkívül könnyű megnevelni, viszonylag gyorsan szép növény cseperedik belőle, és még az előkertek, utcafrontok is díszíthetők vele.

A kártevők a dísznövényeinket sem kímélik

2018. május 4. 05:30

Dísznövényeink közül a buxuson ismét tarol a selyemfényű puszpángmoly hernyója.

Kerti kalendárium – júliusi teendők a házikertben

2020. július 14. 13:13

Júliusban is várnak ránk a díszkertben gondozott növények, a veteményest lakó zöldségfélék, a gyümölcsfák, a gyógy-és fűszernövények, sőt a gyep is. Előtérbe kerülnek a júliusban károsító kórokozók és kártevők, fokozottan ügyelnünk kell az öntözésre és a gyomnövényekre is.