Biztosan emlékszünk az ikonikus jelenetre a Lúdas Matyiból, ahol a Vajákos Biri néne a macskagyökérről, tyúkturbolyáról beszélt. Mesebeli gyógyfüveket hoztam mai témának.
A mesebelinek tűnő növényeket valójában nem csak a meséből ismerhetjük. Nagyon sok izgalmas elnevezésű gyógynövény létezik, melynek bohókás neve mögött valódi tudás és kincs rejtőzik. Így lelhetünk a sámánok, táltosok szent növényei között is jó pár olyanra, melyeket akár a mesékből is ismerhetünk. A mai modern világunkban a sámánok és boszorkányok világa már alig létezik, pár irányzat van, ahol ezt a kultúrát őrzik és művelik mai napig is. Különcként néznek rájuk, pedig a valódi táltosvilágban hatalmas tudásbázis is elraktározódott, és nem csak a gyógyító, és mondjuk úgy spirituális világban fontos növények kapcsán.
Macskakarom és vörösgyökér
Ez a két növénynév azoknak fog valamit mondani, akik beleásták magukat a Lyme-kór gyógymódjaiba. Klasszikus gyógynövények, melyeket tinktúraként lehet kapni kereskedelemben is, pedig nevük alapján nem feltétlenül társítanánk hozzájuk fontos értéket. A macskakarom (Uncaria tomentosa) az izületek egészségére gyógyító erővel bír a népi gyógymódokban leírt adatok alapján és stimulálja az immunrendszert. A vörösgyökér (Ceanothus americanus) gyökeréből készült tinktúra is hasonló hatással rendelkezik.
Macskagyökér és tyúkturbolya
Az orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis) a loncfélék családjába tartozó lágy szárú évelő növény, mely a mi hazai klímánkon nemcsak termelhető, de természetben is előforduló faj. Népi elnevezése is ismert lehet népmesékből: baldrián, magdolnafű.
A tyúkturbolya néven a zamatos turbolyát szokták nevezni a legtöbb feljegyzés szerint, melyről egy korábbi cikkben már írtam. A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium) a turbolya (Anthriscus) nemzetség Magyarországon leggyakoribb faja. Két változata a termesztett var. cerefolium és a serteszőrös termésű vadon élő var. trichosperma, ennek magyar neve útszéli turbolya. A turbolya magyar népies neve: illatos turbolya, olasz saláta, zamatos turbolya, édespetrezselyem. Illata jellegzetes és mással pont az illata miatt aligha összekeverhető. Tavasszal bújik elő és nyár közepéig (évszaktól függően változó) lehet szedni, gyűjteni. Teája veseproblémákra és emésztőrendszeri-betegségekre nyújt segítséget a népgyógyászati leírások szerint.
Terjőke kígyószisz – ijesztő név mögött gyógyhatás
Talán az egyetemi tanulmányaim alatt az egyik legszórakoztatóbb magyar megnevezés volt a terjőke kígyószisz, amit már első évben “belénkvertek” a Botanikai kompendium lapjain keresztül és növényismereti órán.
A terjőke kígyószisz, latin nevén Echium vulgare, sokféle nép elnevezést is kapott már: Alcubisi füve, kisökörnyelv, pirosító gyökér, terjőke. A borágófélékhez tartozó, élénk kék virágú vadnövény kiváló gyógynövény. Európában őshonos, de például Amerikában inváziós fajnak számít.
Főzetét a népi gyógyászatban hasmenés és bélhurut kezelésére használták. DE! Fogyasztása nem javasolt a mai gyógyszerészeti ismeretek alapján, mert a pirolizidin alkaloidokat tartalmazó növény erősen mérgező a máj számára (forrás: ITT).
Kiemelt kép: Pexels