Miért olyan nehéz a szobai virágaimon elszaporodott pajzstetvektől megszabadulni? Van-e hatékony módszer ellenük?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A lakásban nevelt virágoknál talán a leggyakoribb kártevők a pajzstetvek, figyelést, kitartó kezelést igényel a fertőzött növények végleges mentesítése, ami gyakran lehetetlen is. Mindent megoldó védekezés nincs, több védekezési mód együttes alkalmazása vezet csak sikerre.
A védekezés a megelőzéssel kezdődik: növényeinket, mindegyiket, rendszeresen, legalább hetente érdemes megvizsgálni közelről, nappali világosságnál, lehetőség szerint kézi nagyítót is felhasználva. Ilyenkor a levelek hátoldalát, a levelek szárhoz ízesülését is vegyük szemügyre. A pajzstetűvel fertőzött növényeket más helyiségben ajánlott elkülöníteni, karanténba helyezni.
A pajzstetvek éppen kifejlődő lárvái, igen aprók, gyakran nem vehetők észre, viszont másznak, vándorolnak, szétterjednek a növényen. Az összeérő lombú növényeknél ez a fejlődési állapotuk a legveszélyesebb. A pajzstetvek lárvái légmozgással, huzattal is terjedhetnek a lakásban, valamint ápolás során kéz bőrére vagy öntöző edény falára tapadva is egyre több növényre eljutnak. Hamarosan megtelepednek annak egy védett helyén, levélerek (főér) tövében, rügyek redőiben, ahol biztonságban növekednek, majd kifejlesztik a kemény, védelmet nyújtó pajzsukat vagy a gyapjas tetveknél a viaszos bevonatot, amik megakadályozzák a rovarölő szerek hozzáférését testükhöz. Emiatt csökken a védekezés hatékonysága.
Az elhalt pajzstetvek pajzsai nem esnek le, a növényen maradnak, gyakran megtévesztő lehet. Úgy látszik, mintha a kezelés nem hatott volna. Néhány pajzs felemelésével és megvizsgálásával könnyen eldönthető a mortalitás, az elhalt pajzstetvek aránya. Az „üres” pajzsokat erős vízsugárral le lehet mosni a növényekről. Ezt minden permetezés előtt érdemes megtenni.
A pajzstetvek egyenletes melegben folyamatosan szaporodnak, elég csak 1-2 kifejlett, megbújt egyed fennmaradása, az állomány hamar felszaporodik. Emiatt ajánlják a szakemberek a 3-4 megismételt kezelést 7-8 napos időközökkel, egymás után. Fűtési időszakban új cserepes, de vágott virágokkal is bevihetők kártevők, a pajzstetvek is, ezért minden új növényt 3-4 hétre ajánlott megfigyelés alatt tartani. Sokan alkalmazzák és javasolják, hogy a pajzstetves növényeket vizes szivaccsal mossák le, és így távolítsák el azokat. Amennyit használ, annyit árt is ez a módszer: a szivaccsal szétkenik, szétosztják a tetveket, lárváikat. Ellenben a káliszappanos vagy házi szappanos lével végzett lemosásnál ez nem következik be.
Szobai növények között sok bőrnemű, erősen viaszos levelű virág is van, ezeknél a permetlé nem tapad meg a felületükön, a permetlécseppek hatásuk kifejtése nélkül legurulnak a növényről. Emiatt tapadást fokozó szer hozzáadásával történjenek a permetezések.