6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Házikert

Mitől sárgul a szobanövények levele télen?

Agrofórum Online

Téli probléma szokott lenni a teleltetésre behozott és az ablakpárkányon lakó növények esetében is, hogy sárgulnak a levelek. Mitől sárgulhat a szobanövények levele télen?

Szeretek a gyakori kérdésekből szemezgetni, mert akkor biztosan olyan témát húzok elő a kosárból, ami sokakat érinthet. A szobanövények levelének téli sárgulását viszont több tényező is okozhatja: fényviszonyok változása, tápanyaghiány vagy relatív tápanyaghiány, hirtelen hőmérsékletváltozás, vagy mindezek összessége.

Fényviszonyok változása

Szobanövényeknél azt gondolnánk, hogy nem is olyan izgalmas a téli időszak, hiszen növényeink egész évben ugyanabban a szobában laknak, mit vesznek észre ők bármit is az évszakok változásából? A logika ott hibádzik, hogy amint a nyár után jön az ősz és a tél, a napsütéses órák számának csökkenése a lakásban tartott növényekre is kihat, még ablakpárkányon is.

Egyes szobanövények például felnyurgulnak és sárgulhatnak is, mint a korallvirágok. A legtöbb pozsgást télen a szobában is kevesebbet kell öntözni, mint nyáron, mert a kevesebb fény jelenléte itt is elhoz egy “pihenési” időszakot. Ha ugyanúgy kezeljük télen a szobanövényeinket, melyek pihenni térnének, mint nyáron, akkor előfordulhat levélsárgulás és más probléma is.

Tápanyaghiányok okozta sárgulás

A megváltozott körülmények tápanyaghiányokhoz is vezethetnek. Ez nem jelent feltétlen valódi tápanyaghiányt, lehet relatív tápanyaghiány is. A relatív tápanyaghiány azt jelenti, hogy bár a tápanyagok a talajban jelen vannak, a növényünk valamiért nem tudja felvenni.

Ez lehet szélsőséges talphideg, ami a cserép alatt vagy egy hidegebb kaspóban van az ablakpárkányon, vagy huzatos ablaknál. De lehet a fűtési szezonnal kezdődő, lakásban jelenlévő páraszegénység, vagy a túl meleg szobai levegő is.

Szobanövényeknél azt gondolnánk, hogy nem olyan izgalmas a téli időszak, de ez nem teljesen igaz

Mivel minden tápelemnek megvan az a tartománya, ahol optimálisan felvehető gyökéren keresztül, így ha ettől eltérünk, az felborítja a tápanyagok hasznosulását is, ergo relatív tápanyaghiányok lesznek és levélsárgulást látunk vagy más elszíneződést, barnulást, fodrozódást.

Hőmérsékletváltozás szobán belül? Igen!

A fűtési szezon elindul, mert kint a hőmérséklet elkezdi a falakat is áthűteni. Sok esetben az ablakok szigetelése sem tökéletes és a cserepek az ablakpárkányon elkezdenek áthűlni. Az ablaküvegen keresztül is némi hideg áramlik a növények felé, míg a szoba átlagos hőmérsékletét próbáljuk melegen tartani. Ez egy hősokk is lehet a növényeknek: levegőben 20 Celsius-fok, míg talphideg érkezik alulról a cserepek alól a párkány miatt.

Az ilyen hőkülönbségekre használhatunk vékony hungarocell-lapokat a kaspók alá téve is, hogy az alulról jövő hideget megszüntessük.

Mivel télen bátrabban dekorálunk, például jutaanyagból is készíthetünk a cserepek és az ablakkeret közé “dekorációt”, ami díszes világítással kellemes hangulatot teremt és megszűnteti a sugárzó hőt is a cserepek felé. Kis kreativitással ez akár a szoba éke is lehet amellett, hogy praktikus.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Tippek a broméliák gondozásához: színpompa a lakásban

2025. február 4. 16:10

Világos, de közvetlen napsütéstől mentes helyet igényelnek. A reggeli vagy esti napfényt kedvelik, ami segíti a virágzást.

Csíráztatás és palántanevelés télen

2025. február 4. 13:10

A téli magvetés lehetőséget ad arra, hogy korán kezdjük el a kertészeti szezont, így már tavaszra erős és egészséges palántákkal gazdagíthatjuk a kertünket.

Árthat nekünk a köpködő pálma?

2025. február 4. 07:10

A köpködő pálma minden része erősen mérgező, ezért a nevelése során célszerű kesztyűt viselni. Kisgyermekes családokba nem ajánlott.

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

2024. október 15. 08:10

Hajlamosak vagyunk télen nekikeseredni, mert elfogynak a színek, visszahúzódnak a növények. Pedig bőven van virág a hideg évszakban is. Mutatjuk!

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

2024. november 8. 11:10

Még nem késett le semmiről, ha csak a hétvégén tud nekiállni a téliesítés utolsó lépéseinek, hiszen az évszakhoz képest kellemes idő várható.