Házikert

Hogyan védjük növényeinket a korai kihajtástól?

Agrofórum Online

Most, hogy nincs igazi tél és tavaszias melegek vannak, elkezdtek a kertben is megindulni a növények. Hogyan védjük meg őket a korai kihajtástól, hogy a későbbi fagyoknál ne fagyjanak vissza?

A legtöbb kertész és hobbikertész fogja most a fejét, hogy nagy a baj, mert túlontúl tavaszodik. Ha a saját díszkertem nézem, már ott látom, hogy a virághagymák megindultak, kibújtak a tulipánok, jácintok levélrügyei a földből, de a krókuszok is vígan növekednek. Sajnos. A rózsák rügyei is vöröslenek, elkezdtek megpattanni, a melegebb napokon friss leveleket is látni. Szinte biztos, hogy ha most beköszönt a valódi hideg tél, akkor a legtöbb növény is megfagy, vagy megfagyhat. De mit tehetünk ez ellen? Hogyan védhetjük meg a növényeinket a korai kihajtástól?

Gyümölcsfák és díszfák kérgének meszelése

Ez már régi hagyomány, nagyapáink is lelkesen meszelték a fák kérgét ősszel. Ennek egyik oka a mész fertőtlenítő hatása, ami a kéreg repedéseiben áttelelő kártevőktől való védelmi célt szolgálta.

Másik ok, hogy a fehér kéregfelület lassabban melegszik fel, így lassítva a fának a kihajtását is. Ha a fa kérge lassabban melegszik fel, akkor az olyan, mintha később érkezne el a tavasz, így a pihenőidőt is ki lehet nyújtani. Ez a módszer egyébként megoldást is nyújt a kései fagyoknál jelentkező problémákra, mert minél később hajt ki a növény, annál kisebb eséllyel fagynak el az értékes virágok is.

Szalmatakarás hatása és a késleltetés

A szalmatakarás és a permakultúra is képes a fák kihajtását, illetve más növények kihajtását lassítani. Mivel egyrészt a szalma ad egy plusz védelmet is, a talaj lassabban tud felmelegedni gyökérszinten. Mivel a gyökerek is később veszik észre, hogy tavasz van, így a nedvkeringés is később indul meg.

A késői fagyok komoly károkat okozhatnak a házikertben is (fotó: Pexels)

Saját tapasztalat, hogy míg mindenkinek a környezetünkben fagykárok sokasága jelentkezik a késői fagyoknál, a mi talajtakarással művelt kertészetünkben az egész kert le van maradva pár héttel a kihajtás tekintetében. Ez a pár hét viszont pont azt eredményezi, hogy telis-tele lesznek a fák gyümölccsel, hiszen a későbbi virágzás sok esetben a fagyok után érkezik el.

Nem mellesleg az a tapasztalatunk, hogy a virágzás késleltetése miatt nagyobb esély van a beporzó rovarok jelenlétére is, mert addigra már a kert, a táj valóban felébred téli álmából és jobbak a beporzási eredményeink is.

Ne metsszük a dísznövényeket téli tavasszal

Eddig főleg a gyümölcsfákon volt a fókusz a téma kapcsán, de fontos tényező a díszkert is. A rózsák és más díszcserjék képesek télen hamar megindulni, ha melegebb az idő, főleg ha tartósan, mint az utóbbi hetekben.

Ilyenkor tudom, hogy minden kertész lelkesen a kertben lenne, de próbáljuk távol tartani magunkat a metszéstől. Míg a téli időszakban a gyümölcsfák téli metszése zajlik, addig a dísznövényeknél ez másképp van. Ha télen, amikor nagyon meleg van elkezdjük visszametszeni a fügét, rózsát, mályvákat és szinte a legtöbb dísznövényt idesorolhatnám, akkor azok hamarabb meg is fognak indulni, ami a visszafagyás garantált eredményét fogja magával hozni.

Ha mindenáron kertészkedni akarunk, akkor álljunk neki a szerszámok rendbetételének, vigyük el a fűnyírót és egyéb kerti gépeket egy szervizbe a karbantartási munkák elvégzésére, vagy ha nagyon a kertben lennénk, akkor vágjuk vissza az elszáradt hajtásait az évelőknek, de semmiképp ne takarjuk ki őket!

A szalmatakarás vagy más mulcsozás egyébként a kihajtó évelőknek és hagymásoknak is védelmet jelent. Ha úgy látjuk, hogy nagyon megindulnak, akkor tegyünk plusz takarást rá, ez védeni fogja őket a visszafagyástól.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Hogyan válasszunk tökéletes szobanövényt?

2023. január 14. 09:37

Hoztam ma egy összefoglalót arról, hogyan is válasszunk otthonunkhoz illeszkedő szobanövényt.

Mi virágzik most, és mi ehető éppen a kertben?

2023. július 2. 08:40

Az év kedvenc időszaka ez, amikor nyáron tele van a kert ehető, iható vagy szagolható növénnyel. Nézzük sorra, melyek az aktuális kedvencek a kertben, amiből hasznunk lesz.

A madáretetés szabályai házikertben

2023. október 18. 06:40

A madarak megfigyelése és etetése a kisgyermekeknek is egy érdekes feladat, így minden kertbarátot csak bíztatni tudok, hogy szoktassa oda a madarakat a kertjébe!

Hogyan lesz stressztűrő a gyep?

2023. november 4. 05:40

Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, annak ellenére is, hogy viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.