Házikert

Egy különleges ciprusféle: az oregoni boróka

Agrofórum Online

A Juniperus scopulorum botanikai nevének jelentése annyit tesz, mint (egy növény) „a hegyről”.

Közönséges formája eltér a többi borókától, mivel némileg szabályos alakú. Az egy vagy két fő törzsű, oszlopos alakú, kifejlett példányok a 9-12 méteres magasságot is elérhetik. A lombozat színe a fajtától függ, de a sötétzöldtől a kékeszöldig terjed. A fiatal növények tűlevelei puhák és rövidek, de a fa kifejlődésével a tűlevelek összenyomódnak és pikkelyszerűvé válnak. Az oregoni boróka másik jellegzetessége érett bogyója, amely gömbös vagy karéjos lehet. A kis húsos sötétkék színű tobozok a második évben fejlődnek ki, gyakran fehér színű burokkal borítva. Kevesen tudják, de ezeket élelmiszerként, gyógyszerként, valamint a teától a ginig mindenféle ital készítésére felhasználják.

Botanikai névJuniperus scopulorum
Hétköznapi névSziklás-hegyi boróka, Oregoni boróka
CsaládCiprusfélék (Cupressaceae)
NövénytípusFa, cserje
Érett méret90 cm – 9 m magas, szélessége 90 cm- 5 m lehet.
FényigényTeljes napsütés, félárnyék
TalajigényHomokos talaj
Talaj pHsemleges
Őshonos területÉszak-Amerika

Az oregoni boróka gondozása

Az oregoni boróka egy kifejezetten jó alkalmazkodóképességű fa, amely a legkülönbözőbb talajtípusokban is képes megélni. Bár szereti a ragyogó napfényt, a nagyon hideg hőmérsékletet is elviseli, így az északi területek tökéletes fája lehet. Szárazságtűrő fajta, ezért a hosszú, kevés csapadékkal teli nyarakat is elviseli. Elég szívós ahhoz, hogy ne legyen szüksége trágyázásra, ezért ha véletlenül elfelejtené megöntözni, ez a fa megbocsátja ezt Önnek. Ez a fa annyira sokoldalúan alkalmazkodik, hogy akár bonsai-alternatívaként, szélfogónak vagy egy nagyobb parkban szemet gyönyörködtető „uralkodó” fának is használható.

Fény

Az oregoni boróka a napos fekvésű helyeket kedveli, de a félárnyékot is elviseli. Mint minden boróka fajta, ez is nagyon jól alkalmazkodik az adott körülményekhez.

Talaj

A fa számára ideális a laza, szervetlen, semleges pH-értékű talaj. Vermikulit, perlit vagy habkő keverék hozzáadása tökéletes lehet, ha a boróka érdekében módosítani szeretné a talaját (hogy a szerkezetét feljavítsa).

Öntözés

A fa nem igényel sok öntözést, és rendkívül jól tűri a szárazságot. Ez a növény tökéletes a xeriscaping vagy más víztakarékos kertek számára.

Hőmérséklet és páratartalom

Ez a növény a meleg, száraz hőmérsékletet kedveli, de akár az extrém hideget (a -20 fokot) is elviseli.

Trágyázás

Az oregoni boróka nem igényel tápoldatozást.

Az oregoni boróka fajtái

Az oregoni boróka nem véletlenül lett a bonsai rajongók egyik kedvence. A segítségével készíthető bonsaikhoz ugyanis számos törpe vagy miniatűr fajta áll rendelkezésre, amelyek tökéletesen alkalmasak ezeknek a meseszép fakülönlegességek létrehozásához.

A Juniperus scopulorum „Snow Flurries” egy különösen szép, tarka fajta. A gyökerei számára megfelelő méretű cserépbe kell elültetni egy előre bekevert bonsai földdel, amely szervetlen anyagokból, például habkőből, vermikulitból és zúzott lávából áll. Alkalomadtán ehhez a keverékhez fenyőkéreg is hozzáadható. Miután néhány év alatt meghonosodott, a növényt át lehet ültetni egy nagyobb cserépbe.

Ha magas, karcsú fajtát keres a kertjébe, érdemes a Juniperus scopulorum „Blue Arrow” fajtát választania, ezt gyakran használják szélfogónak és sövénynek is.

Metszés

Az oregoni borókát a központi vezérfa, azaz a felfelé növő, szívós törzs körül kell megmetszeni. Kora tavasszal, az utolsó fagyok elmúlta után, de még az új rügyek kialakulása előtt metszeni kell. Az elhalt, sérült vagy beteg szárakat vágja vissza a törzsig. Vágja ki az ágak csúcsát is, ha ez megnyitja a fát, és lehetővé teszi, hogy a fény több ágat érjen a fa középső részén. Igyekezzen minden szezonban legfeljebb a fa 20 százalékát visszavágni.

Az oregoni boróka szaporítása

A boróka dugványozással, magvetéssel vagy oltással szaporítható. Az oltás meglehetősen nehéz, és ahhoz, hogy jól működjön, tapasztalt kertészre van szükség. Ezért a hobbikertészek számára a dugványozás vagy a magvetés a legmegfelelőbb módszer a szaporításhoz.

Fotó: The Spruce / Evgeniya Vlasova

A megfelelő dugvány létrehozásához válasszon ki egy egészséges zöld ágat. Ezt télen vagy kora tavasszal tegye, mivel csak a már kifejlődött hajtásokat érdemes felhasználni. Éles ollóval vágja le a dugványt a főágról úgy, hogy az egyik felén legyen egy „sarok” vagy „nódusz”, a másikon pedig életerős hajtás. Hámozza meg a dugvány alsó felét, körülbelül 2,5 cm-es magasságig, majd mártsa gyökereztető hormonba. Ezt tegye nedves tőzegmohába, és alaposan nyomkodja meg a táptalajt. A hatékonyabb gyökérnövekedés érdekében használjon legalább 12 cm mély cserepeket. Eztán legyen türelemmel, mivel a dugványok gyökérzetének kialakulásáig akár hat hónap is eltelhet.

Hogyan termesszünk magról oregoni borókát?

Ősszel gyűjtse be, majd tisztítsa meg alaposan a magokat, és tegye bele őket egy papírzacskóba. Tartsa ezt a zacskót egész télen egy hűvös helyen, például a garázsban. Kora tavasszal vetesse a magokat egy 12 cm-es cserépbe, úgy, hogy minden egyes mag között kb. 2,5 cm távolság legyen. Enyhén fedje be őket virágfölddel, és alaposan öntözze meg az egészet. Bár az üvegház a legjobb megoldás az ilyen apró palánták neveléséhez,  egy átlátszó fedél segíthet a páratartalom megfelelő növelésében, ha a cserepek napfényben vannak. Igyekezzen 23 Celsius-fok feletti hőmérsékletet és a 75 százalék feletti páratartalmat biztosítani a növényei számára. Az első hajtások megjelenésére nagyjából két hetet kell várnia.

Az oregoni boróka ültetése és átültetése

  • Az oregoni boróka nem nevelhető cserépben, kivéve, ha kifejezetten bonsai rajongóknak szánt fajtáról van szó. A többi fajtát csak addig hagyja cserépben nőni, amíg készen nem állnak arra, hogy szabadföldbe ültesse őket.
  • A fa ültetéséhez – ismervén a méretét és az igényeit – válassza ki a számára legmegfelelőbb helyet. Vegye figyelembe a közműveket és az esetleges infrastruktúrát a növény alatti/körülötti területen, és gondoljon a lehetséges jövőbeli tervek megvalósítására is.
  • Ha kiválasztotta a helyet, ásson egy mély gödröt, amely legalább kétszer olyan széles, és ugyanolyan mély, mint a fa gyökérlabdája vagy konténere.
  • Vegye ki a fát a konténerből vagy zsákvászonból, és helyezze a gödörbe.
  • Tartsa függőleges helyzetben, miközben feltölti a gödröt és tömöríti a talajt.
  • Enyhén mulcsozza be a fát 8 cm mélyen a fa csepegési vonaláig, ügyelve arra, hogy a mulcs ne érjen a fa törzséhez.
  • Ha a növénye kifejezetten szeles helyen áll, fontolja meg a karózás lehetőségét, hogy a fa biztosan egyenesen álljon.

Áttelelés

Ezek a fák nagyon alacsony hőmérsékleten is jól érzik magukat. A fiatal fák számára azonban előnyös lehet, ha a gyökereik fölé mulcsot helyeznek, ha a hőmérséklet -12 Celsius-fok alá süllyed. A kifejlett fák viszont igen jól tűrik a hideget, ezért nincs szükségük arra, hogy a tél folyamán (fagy)védelemben részesítsék őket.

Gyakori kártevők és növénybetegségek

  • A takácsatkafélék és a zsákhordó lepkefélék azok a kártevők, amelyek a legszívesebben az oregoni boróka egyedein találnak otthonra. A növényi olajok és rovarölő szappanok segíthetnek a probléma megoldásán. A lepkefélék hernyóit kézzel is el lehet távolítani, ezek egy vödör meleg, szappanos vízbe dobva elpusztíthatók.
  • Az oregoni boróka érzékeny a Cercospera-fertőzésre (a cerkospórás levélfoltosságra); ezen a problémán a rézalapú gombaölő szerek segíthetnek.
  • A fán a Botryospaeria stevensii okozta gombás fertőzés is kialakulhat, különösen, ha a növény párás területeken él. Az érintett terület kivágása általában a legjobb és legegyszerűbb megoldás. Ne feledje, hogy a betegség általában csak akkor jelentkezik, ha a fa már stresszes állapotban van, ezért fordítson nagyobb figyelmet a megfelelő öntözésre, metszésre és talajjavításra.

GYIK

Meddig élhet egy oregoni boróka?
Egy különösen idős példányt, a Jardine Juniper-t 1923-ban fedeztek fel a cache-i Nemzeti Park területén. Ezt az ős-öreg fát körülbelül 1500 évesre datálták. Éppen ezért igencsak körültekintő tervezést igényel ennek a fának az ültetése, mivel extrém hosszú ideig él.

Nevelhető-e az oregoni boróka beltérben?
A törpe fajták a bonsai növényekhez hasonlóan nevelhető beltérben. Ezeket ugyanis kifejezetten beltéri termesztésre tervezték. A többi fajtát a szabadba kell ültetni, amint a gyökérzetük elég érett ahhoz, hogy a földbe ássák.

Milyen fák hasonlítanak az oregoni borókához?
Néhány fa, mint például az Utah-i boróka, annyira hasonlít az oregoni borókára, hogy nehéz lehet megkülönböztetni őket. A Welch Juniper és a Winter Blue Juniper hasonlóan néz ki, bár különböző a színezetük.

Forrás: https://www.thespruce.com/growing-rocky-mountain-juniper-5078436

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Nadragulya - Amit tudni érdemes

2022. december 5. 10:36

A nadragulya vagy más néven maszlagos nadragulya (Atropa bella-donna) szemet gyönyörködtető látványt nyújt az erdőkben.

Hogyan termesszünk dáliát?

2022. augusztus 29. 08:30

A következő cikkünkben minden dáliával kapcsolatos kérdésére választ kaphat!

Így termesszünk magról kökényt!

2022. december 12. 10:42

A hegyoldalak, erdőszélek jellegzetes növényének sötétszürke, tövises ágain beérő kékesfekete termése akkor a legfinomabb, ha már megcsípte a dér.

A bíborszínű szuhar

2023. március 10. 14:34

A cserjét sűrű zöld lombozat, finom, papírszerű rózsaszín vagy fehér virágok és aromás illatú levelek jellemeznek. A szuhar a mediterrán virágok közül a legdíszesebbek közé tartozik.