Házikert

Örökzöld kúszónövények

Agrofórum Online

Ahogy a nevük is mutatja, az örökzöld növények egész évben, így télen is megőrzik zöld lombozatukat. Íme, a hét legjobb örökzöld kúszónövény, amelyeket a magánszférája megóvása érdekében érdemes termesztenie.

Az örökzöld növények elengedhetetlenek a kertekben. Egész évben sűrű, zöld lombozatuk miatt kiválóan alkalmasak teraszok, erkélyek, falak és a kert kevésbé szép szegleteinek díszítésére. Néhány örökzöld kúszónövény télen is virágzik, mint például a lenyűgöző küllemű sárga virágokat hozó téli jázmin, amely mesés színpompát kölcsönöz az egyébként szürke, zord napokkal tarkított évszaknak.

Szerencsére a legtöbb kúszónövény kevés gondoskodást és figyelmet igényel. Egyes növényeket támasztékhoz kell rögzíteni, míg mások, az úgynevezett „kúszónövények” szinte minden felületre maguktól felkapaszkodnak.

Nem minden kertben van elegendő hely egy szabályos sövény kialakításához. A sűrű, örökzöld kúszónövények remek alternatívát jelentenek a kíváncsi szomszédok és a járókelők távol tartására, ráadásul védelmet nyújtanak az időjárás viszontagságai ellen is.

Nem sok olyan kúszónövény van, amelyik elviseli a fagyot, és egész évben megtartja a gyönyörű lombozatát. De a következő hét örökzöld kúszónövénnyel biztosan számolhat:

1. Borostyán (Hedera helix)

A borostyán (Hedera helix) megérdemli az első helyet az örökzöld kúszónövények között. Ez a nálunk őshonos, életerős kúszónövény fagytűrő, és nem kényes sem az éghajlatra, sem a napfényre. A közönséges borostyán szinte minden talajtípuson jól fejlődik, és rendkívül strapabíró. Az önmagába kapaszkodó borostyán könnyedén benövi a falakat, homlokzatokat, kerítéseket, korlátokat és más külső felületeket, szép, sűrű zöld színt és elegendő magánéletet biztosítva a tulajdonosok számára.

2. Jerikói lonc (Lonicera caprifolium)

A jerikói lonc (Lonicera caprifolium) egy nagyon népszerű örökzöld kúszónövény, amely klasszikus házi kerteket idéz. A jerikói loncnak gyönyörű sötétzöld levelei és piros-sárga, trombita alakú virágai vannak, amelyek nyáron nyílnak. Használjon felkúszó támasztékot, hálót vagy rácsot, hogy a lonc szépen tudjon terjeszkedni.

3. Repkénykecskerágó (Euonymus fortunei)

A repkénykecskerágó (Euonymus fortunei) többnyire talajtakaró növényként ismert, de egyes fajtái remek kúszónövénynek bizonyulnak, ha támasztékkal látják el őket. Ez az angol nyelvterületen „szerencsehozó orsónak” is nevezett örökzöld kúszónövény bármilyen talajon jól fejlődik, és szereti a napos vagy félárnyékos helyeket. Az Euonymus fortunei ‘Coloratus’ nevű fajtájának zöld levelei télen lenyűgöző lilásvörösre színeződnek.

4. Örökzöld klematisz (Clematis alternata, Clematis armandii)

A „kúszónövények királynője”, az örökzöld klematisz egy fás szárú kúszónövény, amely a nyár közepétől októberig rengeteg tarka virágot hoz. Védjük a kemény fagyoktól egy réteg mulccsal vagy fenyőágakkal.

A borostyán, a lonc, a repkénykecskerágó és az örökzöld klematisz fajták igazi örökzöld kúszónövények. Lombozatukat folyamatosan új hajtás pótolja, így alig észrevehető, ha a levelük lehullik.

Ha más olyan strapabíró kúszónövényeket szeretne nevelni, amelyek sokáig megtartják a leveleiket, a félörökzöld növények is jó választásnak bizonyulnak. A félörökzöld növények általában késő télen veszítik el a lombozatukat, illetve télen elveszítik a legtöbb, de nem az összes lombozatukat, ám ezek tavasszal hamar újranőnek. A következő három kúszónövényt félörökzöldnek tekintjük.

5. Szeder (Rubus sect. Rubus)

A szeder (Rubus sect. Rubus) dús növekedése és télen is megmaradó zöld levelei miatt kiváló kerti szegélynek vagy sövénynek. A szeder lugasos gyümölcsként, drótkereten vagy fal és kerítés mentén elhelyezett támasztékkal is nevelhető. Ez gyönyörű látványt eredményez, ugyanakkor megkönnyíti a finom gyümölcsök szüretelését is.

De legyen óvatos: Az intenzív növekedésnek köszönhetően a szeder gyorsan zavaróvá válhat, és messzebbre terjedhet, mint szeretné. Hogy megkímélje magát a tüskés bokrok eltávolításának gondjától, ősszel mindig vágja vissza a szederbokrokat.

6. Keserűfű (Persicaria)

A félörökzöld keserűfű (Persicaria) nagyon életerős és gyorsan terjed. Növekedési fázisában a keserűfű akár 30 cm-t is nőhet naponta! Ezáltal ideális arra, hogy a nagyobb üres területeket rendkívül gyorsan dús zöld lombozatúvá alakítsa. Itt is szükség van a józan eszére és a rendszeres ritkításra, hogy kordában tartsa a növényt.

7. Téli jázmin (Jasminum nudiflorum)

A félörökzöld téli jázmin (Jasminum nudiflorum) az Olajfafélék (Oleaceae) tartozik. Élénksárga virágai már januárban nyílnak, közvetlenül a levelek kihajtása előtt. Kössük támasztékhoz, hogy a falakon is nevelhessük.

Az örökzöld kúszónövények praktikusak, hiszen még a legkisebb kertben is könnyen elférnek. Dekoratívak, hasznosak, és nagyon kevés gondozás mellett minden kertésznek örömet okoznak.

Forrás: https://plantura.garden/uk/gardening-tips/plant-overviews/evergreen-climbers

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

A celózia, avagy magyarparéj nevelése

2023. február 10. 09:36

Akár tollas, akár kakastaréjos, a celózia (vagy magyarparéj) sokféle formában és színben pompázik. Valószínűleg ez teszi ezt a figyelemre méltó növényt olyan népszerűvé.

Hogyan takarítsuk be a friss fűszernövényeket ősszel, hogy egész télen használhassuk őket?

2022. szeptember 3. 06:36

Tanulja meg, hogyan takarítsa be a friss fűszernövényeit ősszel, hogy egész télen felhasználhassa őket a konyhában, sütéshez-főzéshez, tinktúrákhoz, gyógyteákhoz, és sok minden máshoz.

Hogyan gyűjtsünk esővizet?

2022. november 4. 15:24

Az esővízgyűjtés módszereiről sokan szinte semmit sem tudnak, pedig egyre szélesebb körben használják az erre a módszerre épülő rendszereket. De vajon hogyan lehet felfogni és begyűjteni az esővizet? Miként kerül a víz a tárolókba? Hogyan lehet leszűrni és mire lehet használni ezt a vizet?

Gyepápolás ősszel: Hogyan készítsük fel a gyepet a téli időszakra?

2022. szeptember 2. 11:34

Az ősz sokféle munkát jelent a kerttulajdonosok számára: a fákat, bokrokat és sövényeket vissza kell vágni, a kerti tavat meg kell tisztítani a szerves hulladékoktól, falevelektől.