Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Mikrogranulált startertrágyázás – megnyugtató előny az induláshoz

TIMAC Agro Hungária Kft.

A mikrogranulált startertrágyák használata 10 évvel ezelőtt robbanásszerű fejlődést mutatott hazánkban. Ennek egyik oka az volt, hogy a technológia fejlődésével megoldhatóvá vált a talajfertőtlenítő mellett a mikrogranulált tápanyagok és a vetőmag egyidejű kijuttatása is. A másik, és talán még fontosabb oknak az tekinthető, hogy a termelők annak idején – a korábbi alacsonyabb minőség helyett – valódi „mikrogranulátumokhoz”, minőségi termékekhez juthattak hozzá.

A technológia kezdeti sikere azonban idővel alábbhagyott, mivel egyre több lett a piacon az olyan termék, mely granulált műtrágya darálásával készült, így nehezen lehetett kijuttatni, ezáltal pedig jelentősen lassította a vetés folyamatát. A rossz tapasztaltok miatt a közel 5000 tonnás piac 2019-re 2000 tonna alá csökkent.

2020-ban aztán ismét fordulat állt be a mikrogranulátum piacon. Ez egyrészt a pandémia miatti termékhiánnyal, másrészt az emelkedő műtrágyaárakkal magyarázható. A 2022-es összesített adatok szerint a forgalom elérte a 2500 tonnát.

A TIMAC AGRO 2014-ben kezdte meg mikrogranulált startertrágyáinak forgalmazását, és már abban az évben 15% piaci részesedést ért el, ami a következő évben már 20%-ra növekedett. Ezt a piaci előnyünket mindvégig megőriztük, olyannyira, hogy 2022-ben 23%-ra növeltük.

A mikrogranulált startertrágyák használatának jelentősége

A mikrogranulált startertrágyázás célja, hogy gyorsan elérhető tápanyagot biztosítsunk a csíranövénynek, hiszen fejletlen gyökérzetével csak kis távolságról képes felvenni a tápanyagokat. A vegetáció indulásakor a hajtás és gyökércsíra a magban elraktározott tartalékok elfogyasztását követően, csak külső tápanyagforrások felhasználásával képes a további növekedésre.

PHYSIOSTART mikrogranulált startertrágya 15 kg/ha dózissal kijuttatva (bal oldalt kezelt, jobb oldal kontroll)

Amennyiben a tápanyag nincs a mag közvetlen közelében, vagy nem felvehető formában van jelen, akkor a kezdeti fejlődés lelassul, ami a későbbi termésképződést is károsan befolyásolja. Könnyen felvehető tápanyagforrást jelent a mikrogranulált starterműtrágya, melyből a tápanyagok kioldódása jelentősen gyorsabb, mint a hagyományos nagyszemcsés műtrágyák esetében. A starter műtrágyák egyik legfontosabb jellemzője a foszfor, valamint az egyéb mezo- és mikroelemek mennyisége. Az anyagcsere folyamatokat és a tápanyagfelvétel intenzitását a talajhőmérséklet, illetve annak ingadozása is jelentősen befolyásolja.

A TIMAC AGRO mikrogranulált startertrágyáinak előnyei

  • PHYSIOSTART: 8% N; 28% P₂O₅; 23% SO₃; 14% CaO; 2% MgO; 2% Zn
  • GREENSTART: 16% N; 40% P₂O₅; 5% SO₃; 2% MgO; 2% Zn

A tápanyagokon felül a TIMAC AGRO mikrogranulált startertrágyáiban az életfolyamatokra ható, és azokat katalizáló biostimulátor komplexek fontos szerepet játszanak a fiatal növény fejlődésében, és a kialakult stresszhelyzetek leküzdésében.

PHYSIOSTART és GREENSTART termékeink a PHYSIO PRO biostimulátor komplexet tartalmazzák, aminek fő összetevője a magas aminopurin tartalmú barnaalga kivonat. Az aminopurinnak fontos szerepe van a kalcium felvétel fokozásában, aminek köszönhetően a gyökérszőrök képződése intenzívebbé válik, így egyre nagyobb felületen képes a fiatal növény táplálkozni. Az aminopurin az élettani folyamatok katalizálásán keresztül hatékonyabb tápanyagfelvételt, szállítást és beépülést eredményez. A kirobbanó kezdeti fejlődés pozitív hatással lesz az aminosav képződésre, a fehérjeszintézis és a fotoszintézis folyamatára.

A termékekben lévő MESCAL stabilizálja a mag környezetének kémhatását amellett, hogy könnyen felvehető mikroelemeket biztosít.

GREENSTART mikrogranulált startertrágya 18 kg/ha dózissal kijuttatva (bal oldalt kezelt, jobb oldal kontroll)

Ezeknek a hozzáadott értékeknek és képzett, elhivatott szaktanácsadó kollégáinknak köszönhető, hogy mikrogranulált startertrágyáink megőrizték piaci pozíciójukat, és megnyugtató előnyt biztosítanak a kezdeti fejlődés beindításához.

Tapasztalataink, a piaci jelentések, és a statisztikák egyértelműen azt mutatják, hogy kevesebb komplex, granulált műtrágyát fognak felhasználni a 2023-as tavaszi vetések során. Viszont a növényeket nem lehet magukra hagyni, különösen nem a termésmennyiség szempontjából egyik legkritikusabb állapotnak tekinthető kezdeti fejlődés során. Fontos tudnunk, hogy a mikrogranulált startertrágya valós alternatíva lehet az Ön számára is!

További részletekért keresse TIMAC AGRO szaktanácsadóját és kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon.

Raktározás során fellépő problémák - terménytárolási teendők

2024. szeptember 16. 05:40

A raktári károsítók az esetek 99%-ában valamilyen, sokszor banális hiba miatt jelennek meg a betárolt terményekben. Ezeket a hibákat együttesen a raktári higiénia elleni vétségek névvel lehetne jellemezni és szinte ezernyi van belőlük.

Kiváló hibridek Magyaratádon – 25 éves a KWS

2024. szeptember 12. 10:10

Az idei esztendő is megmutatta, hogy a növényvédelmi problémák vagy a toxinok jelenléte a terményben mennyire meg tudja keseríteni az életünket.

Itt vannak a búza és repce posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei

2024. szeptember 8. 10:10

A GOSZ-VSZT-NAK kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványokat a szervezők nyilvánosan elérhetővé tették ebben az évben is.

3–5 tonnás hozamokkal kezdődött a kukorica betakarítása – nincs már perspektíva a növényben?

2024. szeptember 5. 11:10

Augusztus 28-án hazánk nagy részén 150-200 mm víz hiányzott a felső 1 méteres talajrétegből, és az ilyen évjáratok egyre gyakoribbak lesznek.

Felrobbant a műtrágya ára - mit tehetnek a gazdálkodók?

2021. július 16. 07:03

Még a tapasztalt szántóföldi gazdálkodók sem emlékezhetnek olyan magas műtrágyaárakra, amelyeket mostanában látni.

Növénytáplálás digitális alapokon?

2021. január 13. 09:08

A tápanyag-utánpótlás - különösen a komplex (NPK) műtrágyák szempontjából - nem korlátozódik egyetlen termelési évre. Ráadásul az egyes parcellákon, és a gazdaság egész területén is sokféle növény szerepel a vetésforgóban. Ezen növények tápanyagigénye nagyban különbözik, különösen a K és P esetében azonban több éven át lehet utánpótlást tervezni, hiszen a talaj pufferkapacitása és tápanyag szolgáltató képessége ezen elemek tekintetében számításba vehető.

A megfelelő trágyázási stratégia kiválasztása mindig kihívást jelent – őszi búzánál is

2020. március 26. 10:56

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztjük. A különböző felhasználási célú fajták minőségi paraméterei eltérőek. Annak érdekében, hogy ezeket a megkövetelt paramétereket elérjük, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a nitrogén fejtrágyázások időzítésére és mennyiségére.

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

2019. április 27. 05:36

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem.