Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Mikrogranulált startertrágyázás – megnyugtató előny az induláshoz

TIMAC Agro Hungária Kft.

A mikrogranulált startertrágyák használata 10 évvel ezelőtt robbanásszerű fejlődést mutatott hazánkban. Ennek egyik oka az volt, hogy a technológia fejlődésével megoldhatóvá vált a talajfertőtlenítő mellett a mikrogranulált tápanyagok és a vetőmag egyidejű kijuttatása is. A másik, és talán még fontosabb oknak az tekinthető, hogy a termelők annak idején – a korábbi alacsonyabb minőség helyett – valódi „mikrogranulátumokhoz”, minőségi termékekhez juthattak hozzá.

A technológia kezdeti sikere azonban idővel alábbhagyott, mivel egyre több lett a piacon az olyan termék, mely granulált műtrágya darálásával készült, így nehezen lehetett kijuttatni, ezáltal pedig jelentősen lassította a vetés folyamatát. A rossz tapasztaltok miatt a közel 5000 tonnás piac 2019-re 2000 tonna alá csökkent.

2020-ban aztán ismét fordulat állt be a mikrogranulátum piacon. Ez egyrészt a pandémia miatti termékhiánnyal, másrészt az emelkedő műtrágyaárakkal magyarázható. A 2022-es összesített adatok szerint a forgalom elérte a 2500 tonnát.

A TIMAC AGRO 2014-ben kezdte meg mikrogranulált startertrágyáinak forgalmazását, és már abban az évben 15% piaci részesedést ért el, ami a következő évben már 20%-ra növekedett. Ezt a piaci előnyünket mindvégig megőriztük, olyannyira, hogy 2022-ben 23%-ra növeltük.

A mikrogranulált startertrágyák használatának jelentősége

A mikrogranulált startertrágyázás célja, hogy gyorsan elérhető tápanyagot biztosítsunk a csíranövénynek, hiszen fejletlen gyökérzetével csak kis távolságról képes felvenni a tápanyagokat. A vegetáció indulásakor a hajtás és gyökércsíra a magban elraktározott tartalékok elfogyasztását követően, csak külső tápanyagforrások felhasználásával képes a további növekedésre.

PHYSIOSTART mikrogranulált startertrágya 15 kg/ha dózissal kijuttatva (bal oldalt kezelt, jobb oldal kontroll)

Amennyiben a tápanyag nincs a mag közvetlen közelében, vagy nem felvehető formában van jelen, akkor a kezdeti fejlődés lelassul, ami a későbbi termésképződést is károsan befolyásolja. Könnyen felvehető tápanyagforrást jelent a mikrogranulált starterműtrágya, melyből a tápanyagok kioldódása jelentősen gyorsabb, mint a hagyományos nagyszemcsés műtrágyák esetében. A starter műtrágyák egyik legfontosabb jellemzője a foszfor, valamint az egyéb mezo- és mikroelemek mennyisége. Az anyagcsere folyamatokat és a tápanyagfelvétel intenzitását a talajhőmérséklet, illetve annak ingadozása is jelentősen befolyásolja.

A TIMAC AGRO mikrogranulált startertrágyáinak előnyei

  • PHYSIOSTART: 8% N; 28% P₂O₅; 23% SO₃; 14% CaO; 2% MgO; 2% Zn
  • GREENSTART: 16% N; 40% P₂O₅; 5% SO₃; 2% MgO; 2% Zn

A tápanyagokon felül a TIMAC AGRO mikrogranulált startertrágyáiban az életfolyamatokra ható, és azokat katalizáló biostimulátor komplexek fontos szerepet játszanak a fiatal növény fejlődésében, és a kialakult stresszhelyzetek leküzdésében.

PHYSIOSTART és GREENSTART termékeink a PHYSIO PRO biostimulátor komplexet tartalmazzák, aminek fő összetevője a magas aminopurin tartalmú barnaalga kivonat. Az aminopurinnak fontos szerepe van a kalcium felvétel fokozásában, aminek köszönhetően a gyökérszőrök képződése intenzívebbé válik, így egyre nagyobb felületen képes a fiatal növény táplálkozni. Az aminopurin az élettani folyamatok katalizálásán keresztül hatékonyabb tápanyagfelvételt, szállítást és beépülést eredményez. A kirobbanó kezdeti fejlődés pozitív hatással lesz az aminosav képződésre, a fehérjeszintézis és a fotoszintézis folyamatára.

A termékekben lévő MESCAL stabilizálja a mag környezetének kémhatását amellett, hogy könnyen felvehető mikroelemeket biztosít.

GREENSTART mikrogranulált startertrágya 18 kg/ha dózissal kijuttatva (bal oldalt kezelt, jobb oldal kontroll)

Ezeknek a hozzáadott értékeknek és képzett, elhivatott szaktanácsadó kollégáinknak köszönhető, hogy mikrogranulált startertrágyáink megőrizték piaci pozíciójukat, és megnyugtató előnyt biztosítanak a kezdeti fejlődés beindításához.

Tapasztalataink, a piaci jelentések, és a statisztikák egyértelműen azt mutatják, hogy kevesebb komplex, granulált műtrágyát fognak felhasználni a 2023-as tavaszi vetések során. Viszont a növényeket nem lehet magukra hagyni, különösen nem a termésmennyiség szempontjából egyik legkritikusabb állapotnak tekinthető kezdeti fejlődés során. Fontos tudnunk, hogy a mikrogranulált startertrágya valós alternatíva lehet az Ön számára is!

További részletekért keresse TIMAC AGRO szaktanácsadóját és kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon.

Egy biztos, manapság megéri őszi árpát vetni

2025. július 25. 14:10

A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.

10 nyereséges kiskultúra: ezek a növények aranyat érnek

2025. július 24. 14:10

Levendula, sáfrány vagy csípős paprika – ezek a kultúrák lehetnek a kulcs egy sikeres vidéki vállalkozáshoz akár pár száz négyzetméteren.

Hogyan válasszunk repcehibridet a termőhely adottságaihoz?

2025. július 23. 11:10

A hibridválasztás kulcs a repce sikeréhez: termőhelyhez alkalmazkodó, ellenálló hibridekkel csökkenthetők a termesztési kockázatok.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Hosszú tenyészidejű gyökérzöldségek őszi talaj-előkészítése és trágyázása II.

2021. szeptember 22. 06:42

A jól tervezett, a talaj tápanyag-ellátottságát és a növény tápanyagigényét messzemenően figyelembe vevő trágyázással nemcsak a termésmennyiséget és a minőséget garantáljuk, de a termesztés biztonságáért is sokat tehetünk.

Így trágyázzunk ősszel!

2022. október 17. 05:38

Ősszel a trágyázással teremtjük meg a következő évi sikerek alapjait. Pár gondolat következik az eredményes őszi trágyázáshoz.

Drága a műtrágya? Talajvizsgálattal tudatosan spórolhat

2025. január 8. 09:40

A talajvizsgálatot sokan felesleges kiadásnak tartják, pedig megalapozza a precíz tápanyagpótlást, amivel optimalizálhatja a bevételeit a termelő.

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

2025. január 21. 08:10

Nyolc ötlet, hogy a legkevesebb műtrágyával a legtöbbet takarítsa be a termesztett növényekből, miközben a talaj tápanyagszintje sem csökken.