Házikert

Milyen növényeket érdemes hamarosan dugványozni?

Agrofórum Online

Kezdődik a tavaszi kerti élet, és ilyenkor már a dugványozást és más vegetatív szaporítási módszereket is be lehet vetni az idei szép kert reményében. Nézzük sorra, hogy milyen növényeket érdemes dugványozni!

Alapvetően minden olyan dísznövényt és haszonnövényt dugványozással szaporítunk, melyeknél a magvetés vontatott vagy túl lassú lenne. A dugványozás nem egy nagy ördöngösség, pár dologra odafigyelve igen hatékonyak tudunk lenni.

Mit jelent a dugványozás?

A dugványozás egy vegetatív szaporítási mód, tehát nem a növény szaporítóképleteihez van köze – mint a mag például -, hanem egyéb növényi részekkel történik, mint a hajtások, vesszők. Ezt nagyon leegyszerűsítve így tudnám röviden megfogalmazni.

A dugványozáshoz úgynevezett dugványokat készítünk, amihez egészséges fás, félfás vagy zöld hajtásokat kell szedni. Minden növénynél megvan, hogy melyik növényi részt és mekkorát érdemes szedni ahhoz, hogy ideálisan tudjon gyökerezni.

Például egy rózsát általában félfás dugvánnyal szaporíthatunk, míg egy örökzöld tujafélét fás dugvánnyal ideális.

A dugványozáshoz lehet használni például gyökereztető hormont is, amivel még eredményesebbek leszünk.

Mit dugványozunk mi tavasszal?

Februártól kezdve lehet dugványozással szaporítani a növények jó részét, első körben a fenyőfélékkel és örökzöldekkel indul az év ezen a téren.

Most, hogy kitavaszodott, így már a lombhullató cserjékkel haladhatunk is tovább: füge, hortenzia, rózsa, mályvacserje, somfélék vagy akár a loncok.

A füge talán az egyik legegyszerűbben, legkönnyebben gyökeresedő növény, ha dugványozásról van szó. Még a levelek kihajtása előtt vágjuk meg, tegyük vízbe vagy nedves perlitbe az ágdarabokat. Pár nap alatt megjelennek a gyökérkezdemények és pár héten belül kész gyökeres, már elültethető növények lesznek a dugványokból.

A hortenzia is szaporítható dugványozással (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/cserje-szirmok-viragzik-novenyvilag-8244137/)

A mályvacserje is egészen jól szaporítható vegetatívan, de ha már a levelek kihajtása után dugjuk el, akkor a nagyobb leveleket vágjuk félbe, hogy a párolgási felület csökkenjen.

Érdemes gyökereztető hormont is használni, mert ezzel sokkal hatékonyabb gyökeresedést érünk el: a rózsa, a mályvacserje, vagy akár a fent említett somfélék nehezebben, lassabban gyökeresednek, de nem lehetetlen a feladat. Ezen is segíthet a gyökereztető hormon.

A loncok még gyökérsarjakon keresztül is képesek sokasodni, ha nem bíbelődnénk a dugványozással, akkor ott tőosztással vagy a gyökeres sarjak leválasztásával is rengeteg új növényt nevelhetünk.

Hány rügyes legyen egy dugvány?

A legtöbb esetben a minimum 4 rügyes szokott beválni nekem. Egyrészt két rügy így bekerülhet a talajba vagy a vizes perlitbe, és két rügy a talajfelszín felett elkezdhet kihajtani. Nem érdemes hatalmas növénydarabokat gyökereztetni dugványként, mert minél nagyobb a párologtató felület, annál kisebb az esély a gyökeresítésre, hamar kiszárad a kis növény.

A dugványozáshoz a cserepet, amibe leszúrtuk a kis növénydarabokat, le is fedhetjük nejlonzacskóval, hogy a pára bent maradjon. Ilyenkor viszont időnként a párát ki kell engedni, hogy ne tudjon bepenészedni a növény.

Mivel a dugványoknak nincs gyökere kezdetben, így az alulról öntözés nem praktikus. Érdemes eleinte felülről öntözni a gyökereztetésre befogott tálcákat, cserepeket, mert így biztos át tud nedvesedni a talaj.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Otthoni növényszaporítás: dugványozási alapok

2021. március 16. 08:59

A dugványozás az egyik legpraktikusabb növényszaporítási mód a magvetés mellett. Viszonylag egyszerű is, így kezdő kertészek számára is hamar sikerélménnyel járhat. A dísznövények jó része dugványozással szaporítható, egyesek viszonylag gyorsan, mások lassabban hoznak gyökereket.

Hogyan szaporíthatók a szobanövények?

2022. április 10. 05:06

Szeretnék tájékoztatást kérni arról, hogy a szobanövények szaporítására milyen módszereket lehet alkalmazni?

Ültessen korbácsliliomot őszre!

2024. szeptember 21. 08:10

Az ültetés előtt érdemes gondosan megválasztani a helyet, mivel a korbácsliliom kifejezetten a napos, meleg helyeket kedveli.

Mikor és hogyan szaporítható a levendula?

2024. február 6. 04:39

Szeretném majd a levendulát szaporítani a kertben. Ezt hogyan tehetem meg? Mikor van a szaporítás ideális ideje?