Mik lehetnek a fa törzsében élő, jó étvágyú kártevők?

Agrofórum Online

Szeretném tudni, mik lehetnek a fa törzsében élő, jó étvágyú "valamik", mert már a második fámat pusztítják ki, és még mi vár a többi fára? Tehetek valamit ellenük? Képeket csatolok.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Nem tudom bíztatni, az egyik legveszélyesebb kártevő telepedett meg a fáiban, ami ellen a védekezés szinte lehetetlen. A kártevő a nagy farontólepke (Cossus cossus), hazánkban is és a Kárpát-medencében is őshonos lepkefajról van szó. Kifejezetten polifág, sok tápnövényű rovar, bár a fűzfélék a kedvenc fafajai, rajtuk kívül minden fás növényt megfertőz, házikerti gyümölcsösökben is nagyon gyakori. Számos irodalom úgy említi, hogy nem gyakori előfordulása, saját tapasztalatom, hogy sajnos sokkal több helyen károsít, mint gondolnánk.

Védekezni, a fertőzést megelőzni csak a rovar biológiai sajátosságainak ismeretében van esély. A lepkék sötétszürkés színűek fekete mintázattal, nagytermetűek, nagyságuk – nyitott szárnnyal – elérheti a 90 mm-t is. Lárva alakban telelnek a fertőzött fákban, a kifejlett lepkék június-július hónapokban bújnak elő, éjszaka mozognak, lomhák, nem sokat repülnek. Jellemző rájuk, hogy az éjszakai mesterséges fény vonzza őket, fénycsapdával összecsalogathatók.

Nagy farontólepke jellegzetes lárvái (fotó: a kérdező felvétele)

Megtermékenyülés után a nőstény lepkék petéiket a kéregrepedésekbe, sérülésekbe, vagy azok alá helyezik, a fiatal lárvák onnan rágják be magukat. Jellemző, hogy általában nem egyesével, hanem csomókban rakják le a petéiket, majd a lárvák csoportosan élnek. A lárvák 2 évig fejlődnek a faszövetben, ezalatt nagyra, 80-100 mm hosszúra is megnőnek. A lárvák hátoldala vörös, hússzínű, testük többi része sárgás. Jellegzetes színe és mérete alapján biztonsággal azonosíthatók.

Nagy farontólepke csoportos kártétele (fotó: a kérdező felvétele)

A lárvák jelenlétét a fakéreg alatti barna kiszóródó morzsalékos rágcsálék jelzi. Ilyen esetben a kéreg lebontásával meg kell keresni a járatot, a benti fészket, és a lárvákat mechanikai úton, dróttal lehet hatástalanítani. Ezután még érdemes a járatba, fészekbe bármilyen rovarölő szert bejuttatni, ami a lárvák pusztulását okozza, majd légmentesen lezárni a sebet. Ritkán fordulnak elő egyesével. Általában nehezen elérhető helyen találhatók a lárvák, ez határozza meg a védekezés sikerét, az ép részig fel kell tárni a lárvákkal fertőzött gócpontot, csak akkor lehet a védekezés eredményes.

Forgalomban van a nagy farontólepke ellen szexferomon csapda, mely tömeges fogásra, a lepkék gyérítésére is alkalmas. Mellette a lepkék rajzását jelzi, és amikor a rajzás felfutása észlelhető, akkor kell a védendő fák kérgét, fatörzsét rovarölő szeres permetezésben részesíteni, amivel a lárvák berágását lehet megelőzni. Elhúzódó rajzásnál 2-3-szori permetezés is szükséges lehet. A feromoncsapdát 1,5-2 méter magasra, lombos ágra kell felfüggeszteni, és 4-5 hét után a feromonfiolát cserélni kell, mert vonzó hatása lecsökken, majd teljesen elveszti azt. (www.csalomoncsapdak.hu)

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Hogyan előzhetem meg a cékla levélbetegségeinek megjelenését?

2023. május 25. 04:37

Tavalyi évben valamely levélbetegség jelent meg a céklán. Mi lehetett ez? Hogyan előzhetem meg az idei évben?

Mit tegyünk a madárkár megelőzésére a szőlőben?

2019. augusztus 21. 05:36

M. János kérdése: Minden évben megdézsmálják a seregélyek a szőlőt. Mit tehetek ellene?

Mi lehet a fekete bevonat az almafa törzsén?

2023. február 9. 04:38

Almafám törzsén a kéreg fekete színű, a fa tavaly nem mutatott semmi elváltozást, szépen termett. Mi lehet ez a fekete bevonat, hogyan tudom eltávolítani?

Mitől lett foltos a körtefa levele?

2019. szeptember 27. 04:37

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?