Hogyan védjem meg gyümölcsfáimat tavasszal a levéltetvektől?

Agrofórum Online

Kérem szépen segítségüket! Hogyan védjem meg gyümölcsfáimat tavasszal a levéltetvektől?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák legtöbbjén sajnos minden évben kisebb-nagyobb mértékű levéltetű-fertőzéssel kell számolnunk. Az alma-, cseresznye-, meggy-, szilva-, valamint kajszifákon rendszeres tavaszi kártevőknek számítanak. A levéltetvek amellett, hogy szívogatásukkal gyengítik a fák kondícióját, valamint az általuk ürített mészharmattal és az azon megjelenő korompenésszel szennyezik a leveleket és gyümölcsöket, fontos vírusvektoroknak is számítanak. Ez azt jelenti, hogy közvetlen károsításuk mellett közvetett kártételük miatt egyaránt fontos károsításuk megelőzése, valamint az ellenük való időben történő védekezés.

A levéltetveket aszerint, hogy mikor is tartózkodnak a fáinkon két csoportba tudjuk sorolni. Vannak olyan fajaik, melyeknek egy gazdája van, vagyis az egész vegetációs időszakban az adott növényen tartózkodnak, ilyen pl. a zöld alma levéltetű, vagy a fekete őszibarack levéltetű. A másik csoportba a migráló fajok tartoznak, vagyis azok, melyeknek több gazdanövényük van. A fekete cseresznye és meggy levéltetű, valamint a sárga szilva levéltetű egyaránt ilyen fajok, melyek telelése és kora tavaszi kártétele is a gyümölcsfákon történik, de május végén vagy nyár elején más növényekre, úgynevezett nyári tápnövényeikre vándorolnak el. A tél közeledtével viszont újra visszatérnek a gyümölcsfákra. 

A levéltetvek elleni védekezést nem szabad kizárólag a kémiai védekezésre alapozni, hiszen már a tápanyagok megfelelő pótlásával, főként a nitrogén harmonikus, és nem túlzott adagolásával is sokat tehetünk. A lemosó kezelések elvégzésével, az olajos készítmények alkalmazásával áttelelő alakjainak száma hatékonyan gyéríthető. Tavasszal a legeredményesebben a tojásból kelő egyedek ellen védekezhetünk, még túlzott felszaporodásukat megelőzően. A tavaszi nemzedék ellen, melynek egyedei még a levelek felületén találhatók meg, kontakt hatóanyagok felhasználásával – pl. lambda-cihalotrin, deltametrin – is eredményesek lehetünk. A későbbi időszakban, amennyiben a tetvek már a besodort levelek védelmében szívogatnak, felszívódó készítmények használata az ajánlott (pirimikarb, flonikamid). A migráló fajok ellen elegendő a tavaszi időszakban védekezni, míg a nem migráló fajok egyedszámát egész vegetációs időszakban nyomon kell követni.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a folyamatos nedvességborítás kedvez a levélfoltosság terjedésének

2022. november 1. 07:08

A regulátoros és egyúttal fungicides kezelést nem kapott repcevetéseken a hosszan tartó nedvességborítás elősegítette a fómás levélfoltosság tüneteinek a terjedését.

Folyamatosan erősödik a levéltetvek aktivitása

2019. október 22. 11:56

A levéltetvek és kabócák gyorsan megtalálták a vetéseket, és általánosan jellemző a levéltetű-kolóniák folyamatos kialakulása.

Kalászosokban erősödik a kórokozók nyomása

2025. május 2. 08:10

Lisztharmat és fuzáriózis fenyegeti a kalászosokat – az április végi időjárás kedvezett a fertőzések terjedésének.

Milyen kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?

2020. április 7. 04:36

R. Miklós kérdése: A kertemben több szilvafa is található. Milyen tavaszi kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?