Ház, táj blog

Álmom egy tanya

Agrárközösség

A tanya – mint hagyományos gazdálkodási, települési és létforma – a magyar társadalmi, településszerkezeti- és gazdaságtörténeti örökség több évszázados múltra visszatekintő része. Az elsősorban az Alföldre jellemző tanyák száma az elmúlt évtizedekben jelentősen lecsökkent, és a fennmaradó tanyák egy része is elvesztette hagyományos mezőgazdasági funkcióját. Napjainkban egyre több nagyvárosi keresi meg relaxáció és aktív pihenés céljából a tanyasi jellegű szálláshelyeket. A tanyasi élet mindig is más világ volt a városi ember számára. A tanyák, alapvetően önállóan működő, önellátó szisztémák. Elsődleges céluk, az ott élők élelmiszerrel, lakhatással történő ellátása.

A tanyasi élet valójában ettől sokkal többet ad az ott lakóknak, a természet közelségét, mikor látják kirepülni a kisfecskéket, amelyek az istállóban építették meg fészküket, gyönyörű naplementét a nádas felett, a harmat csillanását a szőlőfürtökön, amelyek a lugason csüngenek,  az árvalányhaj lengedezését a dombokon, a saját kezük által megtermelt paradicsom ízét.

Persze a tanyasi élet nemcsak a szépségeit villantja meg időnként, hanem a zordabb oldalát is, a közművek hiányát, a nehéz bejutást a tanyára, ha az autónk a szerelőnél van, vagy a járművel való elakadást a dűlőúton rosszabb időjárási körülményeknél (persze minden tanyavilágban akad egy Józsi bácsi az öreg MTZ-vel, akitől lehet segítséget kérni), az egészségügy távolságát és még írhatnánk hosszabb listát.  

Sok a mellette és ellene érv a tanyán való élésnek, de nem szabad hagynunk ezt az életformát elveszni, sajátos építészeti, nyelvi, néprajzi és tájképi sajátosságai révén a tanyás településrendszer a magyar nemzeti örökség, illetve az európai örökség részét képezi, melynek fennmaradása, revitalizációja és fejlesztése nemzeti érdek.

Tanya a Hortobágyon

Pályázati fronton jelenleg 2023. június 5-ig elérhető a „Tanyák háztartási léptékű villamos energia és vízellátás, valamint szennyvízkezelési fejlesztései” kiírás, amely 95% támogatási intenzitású, maximum 6,2 millió forint támogatást ad magánszemélyeknek, őstermelőknek, egyéni vállalkozóknak, akik tanyán élnek, kizárólag a lakossági igényük lefedésére. Mint a nevéből is sejteni lehet, villamos energia – jelenleg csak szigetüzemű napelemes rendszer -, víztisztító berendezésre, lakossági kútfúrásra és a szennyvízkezelés – pl. biológiai szennyvíztisztító berendezés – kiépítésére lehet támogatást igényelni. A pályázat elindítása nem egyszerű, sok terveztetési dokumentumot és egyéb jegyzőkönyvet igényel, pl. vízvizsgálat elvégzését, kút fennmaradási engedélyt.

Szennyvízkezelés kiépítésére is lehet támogatást igényelni

A KAP Stratégiai tervből azonban már látszik, hogy a jövőben, ha meghirdetésre kerül a pályázat, a magánszemélyek esetében 100%, őstermelők és vállalkozók esetében 50% lesz a támogatási intenzitás, így aki az utóbbi két kategóriába esik, érdemes megfontolni június 5-ig a pályázaton való részvételt. A pályázat utófinanszírozásos, amely nehezíti a megvalósítást, de akik eddig megvalósították a pályázatot, a tanyán való életüket tették könnyebbé, utólag nem bánják, hogy belevágtak a fejlesztésekbe. A legtöbb pozitív visszajelzés meglepően nem a napelemes rendszerre érkezett, hanem a biológiai szennyvíztisztító kisberendezésre. Telepítéskor biológiai eleveniszapot telepítenek a berendezésbe, amelynek a szennyvíz lebontásában van szerepe. E víztisztítási elv optimális és stabil környezetet teremt a biológiailag lebontható szerves anyagok, nitrogén- és foszforalapú szennyezőanyagok eltávolításához. Az iszap könnyen kezelhető és a kertben, komposztálást követően felhasználható. A szennyvízkezelő, mivel a föld alatt helyezkedik el, gyakorlatilag észre sem lehet venni a tanyaudvaron.

A tanyán élőknek, tanyasi élet rajongóinak ajánlom Pásztor Piroska „Sors” című versét:

Távol a várostól elhagyott tanya áll,

ember nem jár erre, ide a madár száll,

dudvás, sűrűn benőtt a régi gyalogút,

pajkos szél ringatja a rozoga kaput.

Itt roskadt magába a nádfedeles ház,

őrködik felette egy hűséges akác.

Roggyant, görbe falak, esőtől lemállva,

ablakai vakon pislognak a tájra.

Gémeskút karjával az égre integet,

rég nem húzott ő fel friss, hűsítő vizet.

A szétrepedt vályú szomjazva kiszáradt,

repedéseiben zöld fű vetett ágyat.

Foghíjas kerítés nem védi a házat,

az enyészet, a csend uralja a tájat.

Nem volt mindig ilyen, lélegzett, virágzott,

ablakai előtt muskátli pompázott.

Gondosan nyírt füvén apró, boldog gyermek

csilingelő hangja verte fel a csendet.

A nagyszülők egy nap végleg elköszöntek,

égi ablakukba muskátlit ültettek.

A gyermek is felnőtt, messze vitte vágya,

s könnyes szemmel gondol a kicsiny tanyára.

Kovács Viktória
Pályázati üzletágvezető
Agrárközösség Kft.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

AM: országjáráson készítik fel a gazdákat az új támogatási időszakra

2023. február 15. 10:48

Az új Közös Agrárpolitika Stratégia Tervvel változnak a területalapú támogatások szabályai, új támogatási formák is megjelennek, és indul az agrár-ökológiai program is, éppen ezért fontos, hogy a gazdák felkészülten várják a tavaszt.

Drágábbak lesznek az élelmiszerek, mert romlik a földek minősége

2023. március 28. 10:17

Súlyos gondot jelez a háttérben például, hogy a szármaradványok lebomlásának kérdése visszatérő problémává vált.

Zajlik a harc az agrárpénzek megtartásáért

2019. március 26. 09:43

A Kormány az uniós költségvetési tárgyalások kezdetétől világossá tette, hogy kiáll a gazdákat megillető támogatások védelméért. Elfogadhatatlan, hogy a gazdák helyett más célokra fordítsák az uniós forrásokat.

Változások a közvetlen támogatások 2023. évi szabályaiban

2023. május 27. 11:04

Az egységes kérelem benyújtására nyitva álló időszak első heteinek tapasztalatai alapján, a magyar KAP Stratégiai Tervben foglaltak sérelme nélkül több – a gazdálkodók számára kedvező – módosítást hajtottak végre a közvetlen támogatásokra vonatkozó idei jogszabályokban.