Házikert
Házikert

Kihozhatom már a leandert? – Mediterrán növények a kertben

Kihozhatom már a leandert? – Mediterrán növények a kertben

Agrofórum Online

Gyakori kérdések között szemezgettem, és most aktuális a kérdés újra, ami szezonról szezonra felmerül: kivihetem már a leandert?

A leander mellett gyakorlatilag ez a kérdés az összes mediterrán növényre igaz lehetne, mégis valahogy évről évre a leanderen van a fő hangsúly. Pedig ugyanígy a citromfától kezdve a bougainvilleáig sok mindent érinthetnénk, ha mediterrán növényekről van szó. Tehát kivihetjük már a leandert?

Mikor esedékes a mediterrán növények kiköltöztetése?

Mikor ezeket a sorokat írom, már javában tavasz van, mégis éjjelente igen cudar az időjárás. Most éppen tombol a szél és éjjelre -5 fokot mondanak. Amikor ezt a cikket olvassák, kezeljék némi fenntartással a szép idő és a tavasz fogalmakat, mert szeszélyes időjárásunknak hála ez a kitavaszodott-e már vagy sem, minden országrészben eltérő, és akár még megye szinten is más és más lesz az időjárás hétről hétre.

A mediterrán növények nem kedvelik az ilyen változékony időjárást, mi több az éjjeli fagyokat sem, tehát éjjelre mindenképpen érdemes őket bevinni még pár hétig.

Éjjelre mindenképpen érdemes bevinni még pár hétig a leandert (fotó: Pixabay)

Fő a fokozatosság!

Mint mindenben, itt is fő a fokozatosság. A növények levelei, hajtásai a téli időszakban elszoknak a közvetlen fénytől, így érdemes őket visszaszoktatni a kinti napsütéshez. A napsütés tavasszal is igen erős tud lenni és a levelek ezáltal megéghetnek, ha hirtelen a tűző napra kirakjuk a dézsás mediterrán növényeinket.

Először mindig félárnyékba tegyük vagy árnyékba, majd pár órára a napra, majd újra visszavisszük a teleltetőbe. Pár hét alatt szépen újra hozzászoknak a növények a kinti fényviszonyokhoz és már bátran kint is lehet hagyni őket – már, ha az időjárás engedi.

Mi várható hosszú távon?

A leanderek általában a kisebb fagyokat elviselik, így ha nem akarjuk ki-be hurcolni a dézsákat, akkor úgy -4 fokig akár kint is hagyhatjuk ilyenkor a növényeket, de lehetőleg szélvédett helyen, akár házfalhoz közel, hogy a falakból áradó meleg még kicsit segítse a növényt.

A bougainvillea és a citromfélék viszont ilyenkor rendre költözzenek csak vissza, hiszen a fagyra sokkal érzékenyebbek.

Például, ha hideg a talpa a dézsának, vagyis fagyásnál a talaj is lehűl és fázik a növény alulról, akkor akár a virágokat is elrúghatja, ami termő mediterrán növényeknél, gyümölcstermőknél egyáltalán nem szerencsés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

A globális felmelegedés egyre több extrém zivatart hozhat

2021. április 3. 12:13

Egyes régiókban a hőmérséklet-emelkedés jobban befolyásolja a rövid ideig tartó, erős esőzések szélsőségeit, mint a légköri nedvesség növekedése önmagában.

Időjárás: ideális körülmények között telelnek az őszi vetések

2019. január 23. 09:15

A hőmérséklet a múlt hetinél kissé alacsonyabban alakul, de nagyobb területre kiterjedő -10 fok alatti, komoly fagyokra nem kell számítani.

Jéggel a fagy ellen: fagyriasztás és fagyvédelmi öntözési rendszer

2019. április 9. 16:37

A precíziós gazdálkodás elengedhetetlen elemei a saját területre vonatkozó agrometeorológiai adatok. A szántóföldi kultúrákban történő hasznosításon túl újabb felhasználási területe a tavaszi fagyriasztás és fagyvédelmi öntözésirendszer-vezérlés a gyümölcsösökben.

Marad a csapadékos idő, havazásra is számítani kell a jövő héten

2018. december 2. 20:07

A hőmérséklet emelkedik, napközben néhol 10 fokot is mérhetnek, éjszakánként jellemzően fagypont körüli értékek valószínűek.