13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz

Milyen igényei vannak a magnóliának?

Agrofórum Online

Hova ültethetem a kertbe a magnóliát? Milyen igényei vannak?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A magnólia nemzetségbe lombhullató vagy örökzöld fák és cserjék tartoznak, melyek közül a legdekoratívabb és legkeresettebb hibrid faj a nagyvirágú liliomfa (Magnolia x soulangeana). A nagyvirágú liliomfa lombhullató cserje, vagy többtörzses fácska, melyre jellemző, hogy idővel ágai kissé a talaj felé hajlóak, szétterülve elegáns megjelenést kölcsönöznek. Magassága kb. a 3-4 métert elérő, lassú növekedésű. Az életkorral párhuzamosan viszont nemcsak a fa magassága, hanem az azon megjelenő virágok száma is fokozatosan növekedni kezd. Levelei, melyek akár a 20 cm-es nagyságot is elérhetik, rövid nyélen ülnek, fonáki oldalukon enyhén szőrözöttek. Nagyméretű, tulipán alakú, nagyon feltűnő, húsos virágainak megjelenésére április-májusban, még a lombozat kifejlődése előtt számíthatunk. Virágainak színezete fajtától függően világos rózsaszíntől a liláig terjedhet.

A liliomfák gyökerei az átültetésre érzékenyek, ezért leggyakrabban konténerben vagy földlabdásan vásárolhatók meg. Ültetésüket érdemes tavasszal végezni, akkor, amikor a talaj már kissé felmelegedett. Talaj szempontjából a levegős, mélyrétegű, tápanyagban gazdag és laza szerkezetűt kedvelik. A talaj kémhatásának enyhén savanyúnak kell lennie, hiszen a talaj mésztartalmára nagyon érzékenyek egyedeik. Kertünkben olyan helyet keressünk számára, mely szélvédett és napos, esetleg kismértékben árnyékos, hiszen minél több napfény éri, annál több virág megjelenésére lehet számítani.

A magnólia gyökereinek sekély elhelyezkedése miatt, azok fagytól való megóvása érdekében érdemes legalább az első pár évben töveinek takarása, pl. fenyőkéreggel. Fáját évente legalább egyszer ajánlatos komposzttal vagy szerves trágyával ellátni, melyet csak sekélyen dolgozunk be, gyökereinek megóvása érdekében. Aszályos időszakban az idősebb példányok vízpótlásáról is érdemes gondoskodnunk, míg a frissen telepített fákat az első évben rendszeresen szükséges öntöznünk. A magnólia általában metszés nélkül is szép és harmonikus koronaszerkezetet fejleszt. Idősebb egyedei esetében szükség lehet ritkításra, esetleg magasságának korlátozására, melyet gond nélkül megtehetünk a virágzási időszakának befejeztével.

Rúgjuk fenéken a hasznos mikrobákat a talajban biostimulátorokkal!

2019. március 20. 11:15

Az AgrOptim növény-aktív biostimuláns hatóanyagtartalma segítségével növeli a fotoszintetikus aktivitást, ezáltal több gyökérnedvet állít elő a növény, ami a mikrobákat odacsalogatva feltárja az addig még nem felvehető formában lévő ásványi anyagokat, tápanyagokat.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.

Szolnoki Precíziós Gazdálkodási Nap: a Magtár GPS Kft. és az Agro Aim Hungária Kft. szervezésében

2019. június 21. 12:38

Az előadások elsődlegesen a precíziós gazdálkodásról szóltak, de a szakemberek e témakör mellett az egyre nagyobb jelentőséggel bíró talajjavításról, belvízzel veszélyeztetett területek megoldási javaslatairól, valamint az öntözési lehetőségekről is beszéltek.