31℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra

Házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymánál?

Agrofórum Online

Várom válaszukat hagyma gyomirtásával kapcsolatos kérdésemre: házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymában?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vöröshagymában használható gyomirtó készítmények száma nagymértékben lecsökkent az utóbbi években. Jelenleg 9 hatóanyag van engedélyezve, melyek közül a legtöbb szer az I., illetve a II. forgalmi kategóriába tartozik. Házikerti tulajdonosok számára is elérhető, úgynevezett III. kategóriás hatóanyagok közül csak egy van engedélyezve a vöröshagymában, ami a pendimetalin hatóanyag. E készítmények a vöröshagyma dugványozása után közvetlenül, vagy maximum 4-5 nap elteltével juttatandók ki. A pendimetalin magról kelő egyszikű gyomok ellen hatékony, valamint néhány kétszikű gyomnövény ellen egyaránt. A szert nem kell a talajba dolgozni, viszont hatása csak akkor érhető el, amennyiben kijuttatása után két héten belül legalább 10-20 mm mennyiségű bemosó csapadék hullik. A készítmény felhasználásával sem váltható ki egész tenyészidőszakra a mechanikai gyomirtás, hiszen a vöröshagyma kis levélfelülete miatt meglehetősen jó gyomnevelő növénynek számít.

A kelés után megjelenő gyomok ellen tehát házi körülmények között már csak gyomlálással, kapálással tudunk védekezni. A hagyma esetében a kevés rendelkezésre álló készítmény miatt érdemes lehet már előre gondolkozni, így a lekerült elővetemény tarlóját pl. glifozát hatóanyaggal kezelni, mellyel a gyomnövények közül a tarackosok, az évelő kétszikűek már előzetesen sikeresen irthatók.

Az engedélyhez kötött készítmények közül II. kategóriába tartozik a klopiralid hatóanyag, ami a kétszikű gyomok, keserűfűfélék ellen alkalmazható. Felhasználása a vöröshagyma 3-4 leveles állapotában lehetséges, amikor a levelein a viaszréteg már kialakult és a hőmérséklet 25 fok alatt van. A viaszréteg lemosódása miatt csapadékos időjárást vagy öntözést követően legalább három napot kell várni az állomány kezelésével. Zöldhagymában viszont nem alkalmazhatók e készítmények. Szintén II. kategóriába tartozó hatóanyagok a fluazifop-P és a kletodim, melyek a vöröshagymában engedélyezettek és a magról kelő egyszikűekre is hatnak.

A tarlókezelést ne hagyjuk ki! De mikor végezzük?

2021. július 10. 05:36

A tarlókezelés kihagyhatatlan művelési elem. Ezzel az egyszerű, jól tervezhető gyomirtási beavatkozással tudunk a legtöbbet tenni azért, hogy a területeinken ne szaporodjon a gyommagkészlet, visszaszorítsuk az állományból nehezen irtható, gyakran már rezisztenciát mutató évelőket. Utána egyszerűbb és hatékonyabb a következő évi gyomirtás.

Szántóföldi gyomnövény: csattanó maszlag és talajigénye

2022. október 18. 10:17

A maszlag a Datura nemzetség egyetlen magyarországi képviselője. Az országos szántóföldi gyomfelvételezések alapján igen gyakori gyomnövény.

Huszár 4.0 = Huszár Aktív Plusz

2021. március 25. 09:25

A jodoszulfuron hatóanyagú Huszár WG Magyarországon 2001-től volt forgalomban. Kiváló hatékonyságot biztosított a fontos egy- és kétszikű kalászos gyomok ellen. A készítmény széfenert (mefenpir-dietil) is tartalmazott, így tökéletesen kultúrnövény kímélő volt.

Már ősszel kimaxolhatjuk kalászosunk gyomirtását!

2021. augusztus 25. 09:54

Ha Önnek is problémái vannak kalászosokban a korán csírázó egy- és kétszikű gyomokkal, fontos, hogy már ősszel gondoljon a gyomirtásra!