Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Agrofórum Online

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátlik kihelyezésének ideje a fagyos éjszakák elmúltával jön el. A növényeket érdemes előzetesen már telelőhelyükről előhozni, felkészíteni a megváltozott körülményekhez, a kinti levegőhöz és a fényhez. A növények metszése is szükséges a telelőidőszak lejárta után, vagyis kb. 10-15 cm-es magasságban vágjuk vissza, rajtuk 3-4 szemet meghagyva. Az elszáradt, elhalt, valamint elsárgult részeket is távolítsuk el a növényekről. Tavaszi feladataink közé tartozik továbbá a muskátli töveinek átültetése, vagy elfogyott talajának visszapótlása is, melyhez felhasznált közeg mindenképpen legyen tápanyagban gazdag. Az átültetéskor a növények gyökereinek kismértékű metszését is érdemes elvégeznünk. Nemcsak a kinti körülményekhez, hanem a rendszeres öntözéshez egyaránt szoktassuk hozzá a muskátlit, valamint a kihelyezés után érdemes megkezdeni legalább kétheti gyakorisággal elvégzett tápoldatozását is. Végleges helyéül lehetőleg napos vagy félárnyékos helyet válasszunk, hiszen ilyen körülmények között fejlődik rajtuk a legtöbb virág. A széltől és esőtől azonban óvjuk, ezek ugyanis kárt tehetnek hajtásaiban.

A növényvédelemre, a kártevők és kórokozók elleni védekezésre is ügyeljünk muskátlink szépségének megőrzése céljából. A leggyakrabban előforduló betegség a muskátlikon a rozsda, melynek kialakulása megelőzhető a levelek nedvesedésének elkerülésével, talajra való öntözéssel. Megjelenése esetében a beteg levelek eltávolításával akadályozható meg terjedése. Gyakori jelenség, melyet nem kórokozó vált ki, a levelek ödémásodása, ami a növények túlzott öntözése miatt alakul ki.

A muskátlin gyakran telepedhetnek meg kártevők, ezek közül a levéltetvekre már akár május végén számíthatunk. Az üvegházi molytetvek szintén szívogatásukkal gyengítik a növényeket, jelenlétükre a nagy mennyiségben megjelenő mézharmat, valamint az apró fehér rovarok hívják fel a figyelmet a levelek színi oldalán. A tetvek megtelepedésének kedvez a sűrű növényállomány, vagyis a magas páratartalom és hőmérséklet. Érdemes lehet ellenük első körben a növények ritkításával védekezni, túlzott mértékű elszaporodásuk esetében pedig kémiailag védekezni. A takácsatkák finom pókhálószerű szövedéket készítenek a levelek fonáki oldalán, főként száraz és meleg időjárás segíti felszaporodásukat, ellenük eredményesen atkaölő készítményekkel tudunk védekezni, gyors szaporodásuk miatt lehetőleg minél hamarabb elvégzett kezeléssel.

Mi van az ostorfa levelének fonákán?

2019. november 5. 11:47

B. Katalin kérdése: Ostorfám leveleinek fonákán apró, lapos kártevőket figyeltem meg. Mi károsíthatja az ostorfát?

Repce helyzetkép és aktualitások október végén

2018. október 31. 11:08

Az őszi regulátoros kezelés mellé érdemes levéltrágyát is keverni. Nehéz fejlődési körülmények esetén ősszel kimondottan ajánlott a kén, a bór, a cink, a mangán és a molibdén kijuttatása

Innovatív növényvédelmi megoldások a kalászosokban

2023. április 6. 13:46

A növénytermesztés technológiájának tervezésénél sokszor felmerül a megfelelő inputanyagok kiválasztásának kérdése. A 2022-es év hektikus ár és árfolyamváltozásai, valamint az aszályos időjárás a terméshozam és minőség maximalizálásának szükségességét hangsúlyozza az idei évben, melyhez segítséget adhatnak az innovatív növényvédelmi megoldások.

Beérett, lábon álló kukoricák kártevői

2018. január 23. 20:32

A kukorica kiterjedt kártevő közösségéből a talán legkevésbé ismert, jelentőségüket tekintve háttérbe sorolt kártevő csoportot képviselik az ún. időskori, szeneszcens kártevők.