Van értelme a 3 napos élelmezés-egészségügyi várakozási időnek?

Agrofórum Online

Az lenne a kérdésem, hogy ha egy permetszer (karate zeon 5 Cs) é.e.v.-je 3 nap (almatermésűek), ugyanakkor az utolsó kezelés időpontja (fenológiai állapot alapján) piros bimbós stádium, akkor mi értelme a 3 napnak?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő azon napok számát jelöli, melyeknek el kell telniük az utolsó kezelés és a kezelt növény betakarítása, fogyasztása, felhasználása előtt. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által kiállított, Karate Zeon 5 Cs lambda-cihalotrin hatóanyagú rovarölő permetező szerre vonatkozó engedélyokiratban részletesen találhatók meg információk a készítmény felhasználhatóságára és kijuttatására vonatkozóan. Az okiratban a felhasználásra vonatkozó szabályok között a kultúrák felsorolásánál a rokon növények a táblázaton belül általában egy sorban vannak feltüntetve.

Az almatermésűekre vonatkozó szabályok is egy részben vannak taglalva, melybe az almán kívül a körte, naspolya, valamint a birs egyaránt beletartoznak. Az utolsó oszlopban olvashatók az utolsó kezelés fenostádiumára vonatkozó információk, melyre Ön is gondolt. Itt az almatermésűeknél piros bimbós és fehér bimbós stádium (körte) (BBCH 57) van megjelölve, viszont zárójelben áll a körte, amely tehát ebben az esetben azt jelenti, hogy a felhasználási korlát csak e kultúrára vonatkozik. Természetesen ebben a fenológiai stádiumban, vagyis a fehér bimbós állapot előtt a három napos élelmezés-egészségügyi várakozási idő a körte esetében nem tekinthető relevánsnak. A körte kivételével viszont a többi almatermésűben a készítmény használható az ezt követő fenológiai állapotokban is, vagyis akár még az érés előtt egyaránt, így tehát a feltüntetett három napot mindenképpen be kell tartani.

Amennyiben a készítményt nem lehetne alkalmazni a többi almatermésű kultúrában sem csak a bimbós állapot előtti időszakban, úgy az ott felsorolt károsítók sem lennének helytállóak. Az almamoly hernyói ugyanis már a fejlődő gyümölcsökben táplálkoznak, főként a nyári időszak folyamán, míg a foltosszárnyú muslica nyüvei pedig közvetlenül az érés előtt kezdik meg táplálkozásukat.

Hogyan termékenyülnek a gyümölcsfák? Mit jelent az öntermékenyülés és az önmeddőség?

2022. április 16. 05:36

A gyümölcsfák fajától, alanyától, termőhelyétől, az agrotechnikai beavatkozásoktól stb. függően 2–6 éves korban válnak termékennyé. A gyümölcsfajok fajtái termékenyülési viszonyuk alapján két csoportba sorolhatók, az egyik az öntermékenyülő, a másik pedig az önmeddő fajtáké.

Mitől alakulnak ki barnuló foltok a paradicsom bogyóján?

2022. augusztus 25. 04:37

Szeretném megtudni, hogy mitől alakulnak ki barnuló foltok a paradicsom bogyóján?

Mitől lesz hólyagos, deformált, piros színű a ribiszke levele?

2023. április 14. 04:36

Hólyagos, deformált, helyenként piros színű levelek jelentek meg a ribiszkebokraimon. Mi okozza? Nem látok rajtuk semmit a tüneteken kívül. Mivel védekezhetek ellene?

Hogyan folytassuk a szilva növényvédelmét a virágzás utáni időszakban?

2022. május 14. 04:36

Hogyan folytassam a szilva növényvédelmét a virágzás utáni időszakot követően a termések éréséig?