Miféle furcsa, sárga telepek jelentek meg a mulcson?

Agrofórum Online

Segítségüket kérem, hogy a csatolt képek alapján mi jelenhetett meg a mulcson (gomba- vagy zuzmóféle talán)? Reggelente újabbak tűnnek fel, viszonylag nagy kiterjedésűek és egyre több van belőlük. Kezdetben sárga krémes állagú, majd folyamatosan kivilágosodik. Ártalmas-e a többi növényre vagy emberre?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Valamelyik nyálkagombafaj – az Európában élő nyálkagombák száma 100 körüli – telepe jelent meg kertjében a fakéreggel takart, mulcsozott területen. A sárga színű nyálkagombatelep nagy valószínűséggel a cservirág nyálkagomba, a kórokozó tudományos neve: Fuligo septica. Világszerte előforduló fajról van szó, a plazmódiumos gombákhoz tartozik. Jellemzője, hogy elhalt szerves anyagon él, azt használja fel, tehát szaprofita szervezet. Elhalt farönkökön gyakran lehet látni erdőkben. A kertkultúra új divatja a talajtakarás, amihez növényi maradványokat szoktak alkalmazni, aprított fakérget vagy levágott zöld, illetve száraz növényi nyesedéket. Az élő anyaggal történő talajfedés árnyékoló hatása mellett az elhalt növényi maradványok lassan degradálódnak, komposztálódnak is. Mivel a talajfedés folyamatosan nyirkosan tartja a talajfelszínt, ezzel együtt a mulcsréteg is tartósan nedvesedik alulról.

Sárga, furcsa telepek jelentek meg a mulcson (fotó: a kérdező felvétele)

A sárga színű nyálkagomba tavasztól nyár elejéig gyakori, amikor a meleg mellett a szerves anyagot tartalmazó fás növényi alapanyag folyamatosan nedves. Ezt biztosíthatja a gyakori esős időjárási periódus, vagy a kertben történő, mulcsozott felület gyakori öntözése. Hasonlóan kertekben, a magas ágyásokban is megjelenhet, ahol a szerves anyagokkal történő talajborítás is bevett gyakorlat. Avarból álló mulcsrétegen is kifejlődhet. Az aljzat anyagát éli fel, abból táplálkozik.

Fuligo septica

A nyálkagomba kifejlődött telepeinek színe sárga, de kezdeti fejlődésekor átmenetileg lehet fehér, és beérve barnára is változhat. Mérete néhány cm-től 20 cm átmérőre is gyarapodhat, alakja szabálytalan, állaga sűrű, de képlékeny. Ha beérnek spórái, a telep beszárad, szétrepedezik, a szél a beérett spóráit szanaszét repíti, elsősorban ilyen módon terjed. Száraz időben eltűnik, nedves körülmények között újra megjelenik, kifejleszti telepeit.

Nem mérgező, ártalmatlan mind a növényekre, mind az állatokra. Bár ajánlják, és bevett gyakorlat, hogy a gombatelepeket eltávolítják a mulcsról, eltűnése magától is megtörténik. A gombatelepek összegyűjtését csupán esztétikai ok indokolja. Viszont újbóli megjelenését nem lehet megakadályozni, áztató esők után várható visszatérése.

Frissen szedett gombából készíthető kalóriaszegény finomságok

2024. május 4. 16:10

A gombát ezerféleképpen el lehet készíteni: grillezve is isteni, és apró tésztákba töltve, Wellington-bundában húsra simítva és tésztához kínálva petrezselymesen-tejszínesen, vagy fehérborban megpárolva, salátákba és rizsbe keverve.

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Hogyan védekezhetünk a som levélfoltossága ellen?

2019. október 19. 06:38

G. Jakab kérdése: Som bokrokon már nyáron megjelentek, és az utóbbi hetekben súlyosan elterjedtek a foltos levelek. Mi okozza ezt a betegséget, lehet-e védekezni ellene?

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.