Mi okozza a kis körték hullását a fákról?

Agrofórum Online

Mi okozza a kis körték lehullását a fákról? A képen látható tüneteknek köze lehet hozzá?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A még éretlen termések fákról való lehullásának több oka is lehet. Növényvédelmi szempontból egyaránt több tényező is kiválthatja, viszont a fák élettani sajátossága is hozzájárulhat a gyümölcshulláshoz. A természetes gyümölcshullásnak három időszakát különíthetjük el, az egyik közvetlenül virágzás után a kötődéskor van, a másik nyár elején a hirtelen meleg időjárás következtében. A harmadik terméshullási időszak pedig közvetlenül érés előttre tehető. Ez a folyamat természetes, hiszen a fák ezzel tudják azt szabályozni, hogy mennyi termést is tudnak egyszerre felnevelni.

A lombozat mérete, az elérhető tápanyagok és víz mennyisége egyaránt hatással lehet a hullás folyamatára, a lehullajtott gyümölcsök mennyiségére. Növényvédelmi szempontból nézve a termést károsító rovarok, valamint kórokozók megtelepedésének és vírusok fertőzésének is szerepe lehet a hullás kialakulásában. Érdemes tehát nemcsak a fákat, hanem a lehullott terméseket is alaposabban megnézni, azokon kártevők jelenlétére utaló tüneteket keresni.

Körterozsda tünetei (fotó: a kérdező felvétele)

A küldött képen a körterozsda tünetei láthatók, melyek leggyakrabban a leveleken jelennek meg, viszont súlyos esetben akár hajtás- és termésfoltosodást is okozhatnak. A kezdeti tünetek még nem feltűnők, halványzöld, majd sárguló foltok, ezután alakul ki narancsvörös színezetük. A foltok fokozatosan növekednek, nagyobbodnak és vastagodnak, továbbá a levél színi oldalán apró, kissé kiemelkedő sötétbarna vagy feketés képletek is kialakulnak. A levél fonáki oldalán pedig a gomba pár mm nagyságú szintén kiemelkedő világosbarna színű képletei fejlődnek ki.

A kórokozó először a borókát fertőzi, mivel gazdaváltós faj, így a tavasz folyamán szél segítségével jutnak fertőző képletei a körtefa levelére. A kórokozó kifejlődéséhez két, különböző növényfajra van szükség, ezért e két növény közelsége a fertőzés létrejöttéhez elengedhetetlen. A fertőzés a leveleken még nem olyan nagymértékű, mely a gyümölcshullást indokolttá tenné, de a továbbterjedés megakadályozása érdekében a kémiai védekezés indokoltnak mondható, melyhez ciprodinil, difenokonazol hatóanyagú készítmények használhatók fel.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Gubacsot okozó atkák a körtén, II. rész

2024. július 26. 14:10

A minden földrészen elterjedt és rendszeresen előforduló körte-gubacsatkáról (Eriophyes pyri) gyűjtöttünk össze ismereteket.

Hogyan védekezhetünk hatékonyan a körte varasodása ellen?

2024. június 30. 04:37

Hogyan védekezzek a körte varasodása ellen? A leveleken számos tünetet észrevettem már, viszont a termések épségét szeretném megóvni.

A légköri aszály hatásai a gyümölcstermesztésben

2024. július 30. 14:10

Eddig a 2024-es év során Magyarországon átlagosan 250-280 mm csapadék hullott, ez az érték természetesen tájegységektől függően változik.

Művelési rendszerek a korszerű körteültetvényekben

2019. november 4. 10:37

Az innováció megindult a körtetermesztésben is, amelynek célja a gyorsan termőre forduló, gazdaságosan üzemeltethető, tisztes jövedelmet biztosító ültetvények létesítése. Erre többféle lehetőség van a sövényművelési rendszerek és a koronaformák kialakítása tekintetében is. A lényeg az, hogy a kiválasztott módszer megvalósításának lépéseit a termőhelyünk és az alkalmazott fajták jellemzőit figyelembe véve következetesen hajtsuk végre.