Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Miért kell meszezni?

VulcanAgro Kft.

Igaz-e, hogy a meszezés már az első évben megtérül? Mikor kellene elvégezni a mészszórást? Bedolgozni vagy sem? Melyik növény érzékeny a kalcium hiányára?

Az egyre több csapadék, a változó vetésszerkezet, a több millió hektár savanyú talaj megkívánja, hogy meszezzük a talajokat. Számos kérdés merül fel, amit megpróbálunk megválaszolni.

Megtérül vagy sem?

Több tízezer tonna granulált mész értékesítése után nagyon sok tapasztalattal rendelkezünk. Általában 200–350 ha közötti mészmennyiséget juttatunk ki, aminek költsége 12 000–20 000 Ft/ha között van. Már a talajfoltok eltűnése, a lényegesen jobb tápanyag-hasznosulás is eredményez néhány száz kg/ha termésnövekedést. A talajok romlása megáll, és ha a meszezés a „talajkímélőbb” agrotechnológiával párosul, akkor 10–20%-kal lehet minden évben többet termelni. Tehát bőven megtérül, már az első években is.

A talaj savanyodása okozza a fémek (mangán, alumínium) toxikus feldúsulását a növényben.

Tarlóra szórjuk ki!

A meszezést aratás után végezzük el, lehetőleg a tarlóra. Bedolgozni sekélyen kell, az aprított szármaradvánnyal együtt. A mész nem nitrogén, lassan fejti ki a hatását, ezért időt kell adni neki. Sok esetben fordul elő, hogy a vetés előtt kerül a mész kijuttatásra, és csak a vetőgép keveri a talajba. Aránylag ez is jó megoldás, mivel a talaj felső rétegének a „lecserepedése” nem indul meg. Meszezni 2-3 évente szükséges és bedolgozni a felső 0-20 cm-es felső szelvénybe.

Pormész helyett van jobb és könnyebben kivitelezhető megoldás. A granulált meszező anyagokkal kíméletesen tudjuk javítani a talajt, a lehető legkevesebb talajtaposással.

Sok növénynek nagy a kalciumigénye

Köztudott, hogy a repce, a mák, a szója kalciumigényes szántóföldi növény. Emellett a 8 tonnás búza sem termeszthető már kalciumhiányos talajokon. Az árpák megdőlése is figyelmeztető jel, hogy összefolyik a víz, vagyis nem porózus a talaj, gyenge a vízbefogadó képesség. Akik pedig lucernát, bíbort termelnek, vagy a területük öntözött, csak mészben jól ellátott talajon lesznek eredményesek.

A megdőlt árpa már mutatja, hogy valami nem jó a talajban. Hiába a szárszilárdító, ha nincs elég kalcium kálium a növényben.

Karbonátos, kénes vagy égetett mész?

Ma már többféle, műtrágyaszóróval kijuttatható mész közül választhatunk. A fajtát sok esetben a talaj paraméterei és a termesztett növény igénye határozza meg. A legnépszerűbb még ma is a kalcium-karbonát hatóanyagú Balance G, de nagyon sokan a gipszes (kalcium-szulfátos) változatát választják. Ha pedig nincs elég sav a talajban, de kalciumra és magnéziumra is szüksége lenne a növénynek, akkor néhány száz kilogramm Balance 75/25-öt szórjunk ki. Az égetett mész és magnézium azonnal „dolgozik” a talajban, és hasznosítható tápanyaggá válik. 

Elővásárlási akció

A VulcanAgro Kft. idén is, mint minden évben, nyári elővásárlási akciót hirdet meszezőanyagokra. Ilyenkor elég a szándék, egy kisebb előleg, és a kiszállítást az Ön munkamenetéhez igazítjuk. Akik pedig tudják, hogy javítani akarnak a talajaikon, szeretnének most jó áron vásárolni, de a bevételeik később jönnek, Ők EUR-alapon tudnak most szerződni és az igényüket leadni.

Ahhoz, hogy többet, olcsóbban és sokkal jobb minőségben termeljünk, javítani kell a talajokat. Számos helyen mésszel vagy kénnel és szervesanyag-alapú – talajélet-fokozó – NPK-val. Más utat kell járnunk, mint a keleti szomszédjaink!

www.vulcanagro.hu

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

A Väderstad vetőgépe több díjat is bezsebelt

2023. január 10. 17:39

A Väderstad, mint a világ egyik vezető talajművelő- és vetőgép gyártója, büszkén jelenti be, hogy a Proceed már két egymást követő évben nyerte el "Az év gépe" díjat, vetés kategóriában, valamint a párizsi SIMA kiállításon az innovációért ezüstérmet kapott.

53,3 millió tonnás ukrán betakarítás

2023. február 5. 14:12

Az ukrán gazdaságok 53,2 millió tonna tömegű gabonát takarítottak be a várt terület 97%-áról február 2-ig, miközben egy elemzőcég csökkentette a 2023-as orosz búzatermésre vonatkozó előrejelzését.

Mikroorganizmusokkal egy fenntarthatóbb jövőért, avagy a KITE Zrt. mikrobiológiai kísérletei

2023. április 6. 06:34

Ahogy azt már a korábbi cikkeinkben is megírtuk, a növényi szimbionta mikroorganizmusok rendkívül fontosak és hasznosak az egyes haszonnövények egészséges fejlődése szempontjából. Ezen mikroorganizmusok szántóföldi felhasználásával az új környezetvédelmi irányelveknek és elvárásoknak megfelelően növelhetjük a terméshozamot, vagy védhetjük meg haszonnövényeinket a környezeti stressz okozta terméscsökkenéstől.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: optimális az időpont a gyomirtásra

2023. április 19. 09:38

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, esővel tarkított áprilisi időjárás.