Honnan tudhatom, hogy peronoszpóra támadta meg az uborkámat?

Agrofórum Online

Kérem szépen segítségüket: honnan tudhatom biztosan, hogy a peronoszpóra támadta meg az uborkámat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az uborkát több kórokozó is képes megfertőzni, de állományában leggyakrabban peronoszpórás, lisztharmatos és pszeudomonászos betegséggel találkozhatunk. A peronoszpóra első tünetei szabadföldön június elejétől, közepétől várhatók, főként a virágzás körüli időszakban a legfogékonyabb rá az uborka. Legelőször az idősebb leveleken jelenik meg a foltosodás, mely foltok kb. 3-5 mm nagyságúak, szögletesek, sárgás színezetűek, gyakran összeolvadnak. A levelek fonákán nehezebben észrevehető, lilásbarna bevonat is képződik. A kialakult levélfoltok idővel beszáradnak, a levél rongyolódik, és a levél a levélnyéllel együtt pusztul el, viszont az inda ép marad.

A pszeudomonászos betegség csapadékos és meleg nyarakon okoz leggyakrabban problémát. A tünetek a levélen 3 mm-es, szögletes foltok formájában mutatkoznak meg először, melyek kezdetben vizenyősek, majd pedig kifehérednek. A foltok idővel bebarnulhatnak, de akár ki is szakadozhatnak, valamint csapadékos időjárás esetében baktériumnyálka jelenhet meg rajtuk. A levélnyélen és a száron megnyúlt, ovális foltok, a termésen pedig kerek vizenyős foltok alakulnak ki, melyet baktériumnyálka és mézgakiválás kísérhet. A fertőzés forrása a beteg növénymaradványok, valamint a vetőmag, de a baktériumnyálka vízcseppekkel és rovarok segítségével is továbbterjedhet.

Az uborkalisztharmat a leveleken jellegzetes lisztes bevonat kialakulását okozza, mely elsősorban az idősebb leveleken jelenik meg, de a terméseket és virágokat is megtámadhatja.

A betegségek elleni védekezésben nagy szerepe van a növénymaradványok összegyűjtésének és megsemmisítésének, vetésforgó alkalmazásának. A peronoszpóra és lisztharmat esetében elérhetők már rezisztens fajták is. A peronoszpóra ellen a kémia védekezést június elejétől érdemes elkezdeni, míg a lisztharmat ellen kb. 10 lombleveles állapottól kell védekezni. A bakteriális betegég ellen, valamint a peronoszpóra ellen a réztartalmú készítmények hatékonyak, még a lisztharmattal szemben pedig a kén hatóanyag használható sikerrel. A peronoszpóra és lisztharmat ellen felszívódó hatóanyagok is alkalmazhatók, pl. azoxistrobin.

Az uborka peronoszpóra gyógyítása

2018. július 26. 17:51

Noha a bizonytalan piac, és a nagy kézimunkaerő-igény miatt a konzervuborka termőfelület drasztikusan visszaesett, vannak bátor vállalkozók, akik évről évre megpróbálkoznak az uborka termesztésével.

Tápanyag-ellátási javaslat támrendszeres konzervuborka termesztéshez I.

2023. április 28. 14:12

A 80-as években sláger zöldségnek számító konzervuborka, előbb keletebbre, a délalföldi vármegyékbe húzódott, napjainkban sajnos azt kell megállapítani, hogy számottevő termesztés már csak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében folyik.

Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

2023. február 17. 04:37

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e az uborka magjaiból palántát nevelni? Hogyan és mikor vessem el a magokat?

Óriásberuházás valósulhat meg Mosonmagyaróvár térségében

2019. május 20. 08:17

Ha a beruházás a tervek szerint elkészül, s jelentősen megnő a paprika-, paradicsom- és az uborkatermelés, az nemcsak a magyar piacot látja el egész évben, de magas hozzáadott értékű áruként jóval jövedelmezőbb, mint a gabonanövények értékesítése.