Miért ragacsos a terasz a selyemakác alatt?

Agrofórum Online

Selyemakácfám levelei kezdenek sárgulni, és alatta a teraszon minden ragacsos lett. Nem látok rajta semmi rovart, igaz elég magasan vannak ágai. Nagyon kellemetlen, nem tudjuk használni a teraszt. Mi okozhatja, mivel, hogyan védekezhetünk ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A problémát, a leírt tüneteket a selyemakác levélbolha (Acizzia jamatonica) okozza. Nem régen telepedett meg ez a rovar hazánkban, csupán 2004-ben azonosították, ezért még kevéssé ismert, terjedése folyamatos. Utcai sorfáknál, parkokban és természetesen házikertekben is előfordul. Kifejezetten kellemetlen jelenléte a kertekben, sok helyen a selyemakác szórt árnyékot adó lombja alatt rendezték be a pihenőhelyet, melynek használatát ellehetetleníti a kártevő megtelepedése.

A selyemakác szívogatott apró levélkéi elsárgulnak, folyamatosan hullanak, vele együtt a levélbolhák termelte mézharmat is csepeg a fáról a kerti bútorra, személyekre, alatta elhelyezkedő növényekre. A mézharmat vonzza a hangyákat, darazsakat is, melyek a nyugodt pihenést zavarják. Mézharmaton megtelepedik a korompenész is, látványa esztétikai problémát okoz, és nehezen távolítható el.

Acizzia jamatonica különböző fejlődési alakok

Ez a levélbolhafaj csak a selyemakácon él, csak azt károsítja. A levélbolhák szívogatásukkal tönkreteszik a fa leveleit, annak hatására sárgulnak, majd leperegnek a kis levelek. A fát ugyan nem pusztítják ki, de a nagy tömegben a koronában élő bolhák legyengítik a fát, az elpusztultak helyett folyamatosan új leveleket kénytelen a fa fejleszteni.

Selyemakác levélbolha telepe

A levélbolha kifejlett alakjai telelnek át, és már tavasszal a fák kihajtásakor megjelennek. A levélbolha imágó és lárva alakjai is szívogatják a fa zöld részeit: levélkéket, levélnyelet, hajtásokat és a bimbós virágzatot. Kis méretűek, 1-2, esetleg 3 mm hosszúak csupán, színük világoszöld és halványsárga különböző árnyalatai között változik, nagy számú egyedeiből álló telepeket képeznek. A puhatestű lárvák fehéres, ezüstszínű viaszszálakat is tartalmazó telepekben élnek, gyakran ezek hívják fel jelenlétükre a figyelmet. Őszi lombhullásig jelen vannak a selyemakácfán, addig több nemzedékük is kifejlődik, közben fokozatosan felszaporodnak, nyár végéig a kártétel erőssége igen megnő.

Védekezés alapja a fán áttelelő levélbolhák ritkítása, erre alkalmasak a gyümölcsfáknál alkalmazott olajtartalmú lemosó növényvédő szerek (pl. Vektafid). Hatékony védekezést az első nemzedék elleni permetezéssel érhetünk el, ezzel a felszaporodásukat lehet megakadályozni. Ellenük elsősorban a felszívódó hatású rovarölő szerek váltak be, Neemazal, Mospilan, Teppeki vagy a Vertimec Pro (II. forg. kategória). A permetléhez a viaszbevonat oldására és a tapadás fokozására káliszappant is érdemes használni.

Generációváltás a drónos növényvédelemben – DJI Agras T25 és T50

2024. május 28. 16:10

Az európai piacra érkező drónokat 2022-ben mutatták be Kínában, és azóta is nagy népszerűségnek örvendenek.

Magyar innováció hozhat áttörést a paradicsomokat támadó egyik vírus ellen

2022. május 24. 17:42

A fertőtlenítési és tisztítási megoldásokat kínáló Ecowian Magyarország Kft., és a MATE biotechnológiai kutatóintézet kutatócsoportja megtalálta a megoldást a paradicsom- és paprika termesztését veszélyeztető, paradicsom barna termésráncosodás vírussal szemben.

Helyettesíthető a NeemAzal növényvédő szer a neem-fa olajával?

2024. január 24. 04:38

Van-e különbség a neemolaj és a Neemazal nevű növényvédő szer között? Helyettesíthetők-e egymással? Melyiket érdemes választani?

Hogyan időzítsük megfelelően a permetezéseket? – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 13. 17:10

A márciusi kissé hűvösebb és csapadékosabb időjárás ellenére a növények túlnyomó többsége túl van a rügyfakadás állapotán, a mandula és a kajszi javában virágzik.