Házikert

Ezért algásodik be a medence vize

Agrofórum Online

Bár már itt a nyár vége és egyre fogynak a medencézős hétvégék és napvégék. Nincs is jobb a fáradt testünket megmártani a medencevízben, otthon a kertben. De mi van akkor, ha elkezd algásodni? Hogyan oldjuk meg a problémát?

Ha most nagyon egyszerűen szeretnék válaszolni, akkor vegyszerezéssel. De ez nem ennyire egyszerű, mert csak medencevegyszerrel nem fog megoldódni a probléma. Először is meg kell nézni, mi okozta az algásodási folyamatot és annak mentén indulunk el.

Fél nap alatt is képes a kristálytiszta víz bealgásodni, bármennyire is lehetetlennek tűnik a dolog. Ennek az az oka, hogy a széllel vagy esővel is rengeteg plusz anyag kerül a vízbe. Igen, még a letakartba is bejuthat.

Mikor látható, hogy algásodási folyamat indult el?

Ha a víz elkezd nyálkásodni, a medence alja vagy oldalfala csúszóssá válik, netán a víz színe is megváltozik, akkor többnyire elindult az algásodás.

Ugyanígy az is kiindulási pont lehet, amikor naptejes vagy olajos bőrrel megyünk be a vízbe. Már ennyitől elkezdhet a víz pH-ja felborulni, ami jó táptalaja az algásodásnak.

Figyeljük a víz klórszintjét!

A víz klórszintjét is figyelni kell! A heti egy méréssel a víznek pH 7,2-7,6 között kellene lennie. Például melegebb napokon érdemes lehet pluszban rámérni a víz kémhatására. Az algagátló vegyszerek is ebben a pH-értékben a leghatásosabbak.

Sokan javasolják a víz sokkolását is időszakosan. Ilyenkor klórszintet emelünk, és szó szerint a vízben kicsapódnak a szerves anyagok és a vas is, ami lesüllyed utána a medence aljára és ki lehet porszívózni belőle.

Fél nap alatt is képes a kristálytiszta víz bealgásodni (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szemely-strand-vakacio-bikini-3225531/)

Használjunk vízforgatót!

Nagyon sokszor olvasom a legkülönfélébb vízszűrő rendszerekről szóló reklámanyagokat, a homokszűrőtől kezdve a legextrémebb szkimmerekig. Megmondom őszintén nekünk egyik sincs, és vagy 5 éve van medencénk, gyerekkorunkban is volt a családban több medence és egyikhez sem voltak ilyen csodaketyerék.

Van egy egyszerű, alap vízforgatónk, benne papírszűrővel és egy kézi hálóval leszedjük a takaróponyva alá mégis bekerülő szennyeződéseket és nagyjából ennyi.

Minél jobban túlbonyolítjuk a medence karbantartásához szükséges eszközöket és vegyszereket, annál nagyobb esély van arra, hogy túlvegyszerezzük a vizet. Bár algásodni nem fog, de felborul a víz rendszere és újabb problémák adódnak.

Sokszor a kevesebb több!

Rendszeres takarítás!

A medence vizét rendszeresen takarítsuk. Mossuk át a papírszűrőt vagy cseréljük ki akár havonta is, ha olyan vacak az alapvizünk, mint a mienk: vasas és nagyon kemény vizünk van egyébként, a szél sok homokot és egyéb szennyeződést tud a vízbe hozni a belepusztuló rovarokról nem is beszélve. Mégis kristálytiszta a víz, havi egy klórtablettával és az ajánlás szerinti harmadannyi algagátlóval.

A vízforgató viszont akár naponta tisztítva van!

Tehetünk tengeri sót a vízbe algák ellen

Másik ilyen egyszerű lehetőség, amiből még mi is profitálunk, hogy tengeri sót tettünk a vízbe. 10 köbméterhez 4 kg nagy szemű, tiszta tengeri sót oldottunk fel a medence vizében, és azóta már nem is kell az algagátló sem. A víz kellemesen sós „ízű”, tiszta és kellemes benne fürdeni.

Kiemelt kép: Pixabay

Anyósnyelv szaporítása: tőosztás vagy levéldugvány?

2025. május 2. 11:10

Kevés fénnyel is beéri, és a levegőt is tisztítja – mutatjuk, hogyan gondozza és szaporítsa sikerrel az anyósnyelvet!

Színes balkon: 5 lenyűgöző virágzó növény az erkélyre

2025. május 1. 11:10

Napos vagy árnyékos az erkélyed? Mutatunk öt gyönyörű, virágzó növényt, amelyek biztosan feldobják a balkon hangulatát.

Árnyékos ékkő: a rododendron helyes nevelése

2025. április 30. 13:10

A rododendron nemcsak látványos virágaival hódít, de hosszú életű, igénytelen díszcserje is – mutatjuk, hogyan gondozza sikeresen!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.

Cymbidium: hidegkedvelő orchideánk

2022. november 3. 05:38

Van egy igen különleges orchideafaj, a Cymbidium, mely igen dekoratív, ráadásul hatalmas dézsákban igazi szoliter szerepet is betölthet otthonunkban vagy télikertünkben.

Algásodik a medence? Ez a megoldás rá!

2022. augusztus 4. 13:36

Hosszú évek óta van medencénk, és meg kell hagyni, nagyon szépen eljutottunk a klórozástól egészen a biomegoldásokig. Ezeket a tippeket hozom, melyek között ígérem, lesz igen abszurdnak tűnő, mégis hatásos megoldás is.

Burgonyatermesztés magaságyásban

2023. április 16. 07:34

Sokan azt mondják, hogy a krumpli olyan olcsó, akkor miért termesszük otthon?