Tervezőként sokszor találkozom azzal a feladattal, hogy az új kerttulajdonos barangolva az interneten hektárméretű kerteket talál, és alapvetően nem baj, ha azokból nyer inspirációt, de nehéz belepasszírozni 100 nm-be ugyanazt, amihez 10.000 nm kellene. Ilyenkor jönnek a praktikus megoldások!
A legtöbb fejtörést az okozza a tulajdonosoknak, hogy mindent bele akarnak tenni a kertbe, ami csak található az internet mély bugyraiban. Legyen hatalmas kerti pavilon, focizásra hely, hatalmas virágtengeres évelőágyás, hozzá esőkert, egy kis minierdő, egy rézsű, madáritatós magaságyások, kerti pataktól kezdve a napozásra is alkalmas terekig, olvasósarokig, grillezőhelyig, és a lista végtelen.
Rendszerezzük az elképzeléseinket
Egy kert sokféle lehet. Mindenki másra használja valójában, és sok esetben a kerteket akkor terveztetik át, amikor kiderül, hogy az életmódhoz nem illeszkedik. Későn érünk haza a munkából és utána vár a gazos kert, amit fenntartani kéne? Nyaranta nem vagyunk otthon, mert vitorlázunk az Adrián? Ki ápolja akkor?
Rengeteg életmódbeli kérdést vet fel egy kert már a megtervezés előtt. Egy hosszú és mély beszélgetéssel együtt indul a kert megtervezése.
Sok esetben a valóságot, ha párba állítjuk az elképzelésekkel, máris kihullik egy csomó olyan funkció, amire valójában nem lesz szükség, és máris nyertünk pár négyzetmétert.
A cottage garden életérzés kicsiben
Izgalmas dolog ez a cottage garden dolog, de egyrészt nem minden országrészre adaptálható olyan egyszerűen, ahogy azt gondolnánk, másfelől meg sok esetben túl kicsi a hely ahhoz, hogy abban a formában kivitelezhető legyen. A legtöbb elém kerülő képen olyan 3-5 méteres belmélység látható az ágyásokban, ami nem megvalósítható egy olyan vékony telekméretnél, ahol összesen annyi helyünk van. Ilyenkor kell okosan tervezni egy olyan évelőágyást, ahol akár a falra vagy rácsra futtatott virágzó növényekkel tudunk teret nyerni. Ha horizontálisan nem tudunk terjeszkedni, akkor terjeszkedünk felfelé!
Kevesebb tőszámmal, de látványos színkontrasztokkal és érdekes levélszínekkel, formákkal is lehet játszani, ha csak annyi helyünk van.
Tekervények és csigavonalak
Sok kert keskeny, de hosszú! Ilyenkor van az, hogy hullámvonalakkal, csigavonalakkal dolgozunk: minél több ilyen plusz ív van egy ágyás vonalába betervezve, annál inkább azt a hatást fogja hozni, hogy a kert nagy! A vízfelületek is növelik a térélményt, ahogy a függőleges építkezés is.
Függőleges építkezést jelent például, ha lépcsőzetes ágyásokat alakítunk ki, ha a természetes növényszintekkel dolgozunk: gyepszinttől a lombkorona-szintig. Minél több látnivaló van a kertben, zeg-zug és kis titkos sarok, annál izgalmasabb lesz a végeredmény is.