Ház, táj

Alakítsunk ki lepkebarát kertet! II. rész – Lepkeitató és lepkeház

Agrofórum Online

A lepkék vonzásáról nemcsak a megfelelő növények ültetésével gondoskodhatunk, de kihelyezhetünk a kertbe egy-két olyan eszközt, amellyel sok beporzó rovart marasztalhatunk a házunk tájékán. A rovarhotelek mellé helyezzünk ki lepkeházat és lepkeitatót is!

Az előző részben megtudhattuk, hogyan biztosíthatunk a lepkéknek megfelelő életteret a kertben, hogyan segíthetjük hozzá őket egész évben tápanyaghoz és friss vízhez, és miképp gondoskodhatunk a lepkék hernyóiról is.

Ebben a részben részletesebben kitérünk a lepkék élőhelyének és itatóhelyének biztosítására, ugyanis kiegészíthetjük a lepkebarát kertet a megfelelő növények mellett lepkeitatóval és lepkeházzal is.

Lepkeitató

Főként a nyári nagy melegben a lepkék és a méhek is egyre kevesebb vízhez férnek hozzá, főként a városi területeken és a hosszúra nyúló, csapadékszegény hetekben. Ezért van fontos szerepe a lepkeitatóknak, amelyek segítik a beporzók boldogulását a szélsőségessé váló időjárási körülmények között is.

Lepkeitató

A lepkeitatók kis vagy közepes méretűek és könnyen hozzáférhetőek a lepkék, méhek és más rovarok számára is. Általában egy peremmel rendelkező alátét, virágtartó, nagyobb pohár megfelelő erre a célra, amelyet feltöltünk friss vízzel vagy édesített folyadékkal (a cukor pótlása érdekében, amelyet a virágokon kívül itt is magukhoz tudnak venni a lepkék), és belehelyezünk pár kavicsot és nagyobb köveket is, hogy a rovarok azokon tudjanak biztonságosan landolni.

Lepkeház

A lepkeház nem más, mint egy speciális rovarhotel a lepkefélék részére. Napos helyen, egy esőtől és széltől védett sarokba kihelyezve biztonságos menedéket és ideális élőhelyet biztosít a lepkék számára.

Ha kiapadnak a természetes vízlelőhelyek, égető szükség van a mesterséges itatóhelyekre

Tudunk már vásárolni olyan rovarhotelt, amelyben a lepkékre is gondoltak. A lepkéknek kialakított része a “hotelnek” az, amely egymással párhuzamos, hosszabb lyukú nyílásokból áll. De készíthetünk vagy vásárolhatunk olyan “házakat” is, amelyek csak lepkék részére biztosítanak menedéket. A lepkeház kihelyezésével kapcsolatos tudnivalók megegyeznek az általános rovarhotel megfelelő elhelyezésével.

A lepkeitató és lepkeház előnyei

Mivel a lepkeitató és a lepkeház is bevonzza a kertbe a lepkéket, méheket és más beporzó rovarokat, ezért közvetve elősegíti a rovarbeporzást, ezáltal növekedhet a növényeink virágzása és terméshozama is, mert ha már egyszer inni vagy megpihenni jött a kedves vendég a kertünkbe, akkor már jobban körbe fog nézni…

A lepkeitató és a lepkeház is segít a kertbe vonzani a beporzókat

Ezenkívül a lepkeitatók különösen hasznosak a száraz időszakokban, amikor a természetes vízforrások csökkennek vagy kiszáradnak, így lehetővé teszik a beporzó rovarok számára, hogy megfelelő mennyiségű vízhez jussanak, amely különösen a nyári melegben létfontosságú a túlélésükhöz.

Másodlagos funkció ugyan, de mind az itatók, mind a lepkeházak is különböző méretűek, formájúak és színűek lehetnek, így dekoratív elemekké is válhatnak a kertekben. Nem mellesleg számunkra is hasznosak, ugyanis a lepkeház és a lepkeitató is kiváló eszköz lehet az oktatásban és a gyermekek környezettudatosságának növelésében. Gyerekek és felnőttek egyaránt tanulhatnak a beporzó rovarok fontosságáról, a biodiverzitásról és a kertészkedésről.

A rovarhoteleken belül a lepkéknek kialakított rész (bal oldal)

Egy különleges ötlet

Kiegészítve a lepkevonzó növények sokaságát a kertben, már van lehetőségünk egy lepkék számára kevert “növénykoktélt” is vásárolni, méghozzá pillangóbarát viráglabda formájában.

A pillangóbarát viráglabda olyan magkeverékből áll, amely színpompás, magas pollentartalmú virágok magvait tartalmazza, ezáltal a kertnek egy részében csoportosan fognak nőni a különböző évszakokban virágzó, lágyszárú lepkecsalogatók.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Értékes zöldségnövényeink II. rész

2018. július 27. 11:07

Burgonyafélék, hagymafélék, gyökérzöldségek. Fogyasszuk őket is hasonlóan rendszeresen, mert egészségesek, kiskertekben is sikeresen termeszthetők hazánkban – kis odafigyeléssel. De pontosan miért is értékesek számunkra?

Mindent a primuláról

2019. február 28. 05:47

Ennél a pompázó évelőnél még azon is elgondolkodtam, hogy melyik nevével említsem a cikk címében. Hogyan ismeri a legtöbb ember? Primula vagy kankalin? Lássuk, mi mindent rejtenek ezek a szép nevek!

Legyen saját fűszerkertünk - 5. rész

2020. április 4. 06:36

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben? Milyen környezeti igényei vannak a különleges ételek nem mindennapi fűszernövényeinek? Íme a koriander és a zamatos turbolya!

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kórokozói?

2019. augusztus 14. 04:36

Hogyan védhetjük meg a házikertben vagy a hétvégi telken termesztett paradicsomunkat a kórokozók sikeres fertőzésétől? Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem alapelveit a paradicsomot károsító vírusokkal, baktériumokkal, gombafajokkal szemben?