Házikert

Hogyan védekezzünk a darazsak ellen?

Agrofórum Online

A másik nagyon bosszantó népség a házilegyek és húslegyek mellett a darazsak. Bár ökológiai értelemben van szerepük, de házi körülmények között még mindig a rossz oldalon állnak. Nézzük, mit tehetünk a darazsak ellen!

A darazsak igen kellemetlen rovarok, csípésükre sokan allergiásak is, és mivel szinte mindenevők, így előfordulhatnak a hűvös harmatos fűtől egészen az érő gyümölcsök között a fákon is, rendre megjelennek élelmiszereken, szőlőbogyót dézsmálnak, vagy akár a virágaink között is belefuthatunk fájdalmas szúrásukba.

TUDTA? Míg a méhek elpusztulnak a csípés után, addig a darazsak nem!

A darazsak ellen többféle megoldás létezik, akár csapdázással, akár egy speciális gombafaj kipermetezésével igen hatékonyan lehet ellenük védekezni.

Hogyan működik a darázscsapda?

Korábban a legyek elleni védekezésnél már írtam a kedvenc megoldásaim egyikét: a sörcsapdát. De a darazsak nem olyan ínyencek, így itt akár élesztős tejet vagy élesztős ecetes és cukros vizet is kitehetünk a csapdába.

Maga a csapda egy petpalack a nyaka felett elvágva és a kupak leszedése után megfordítva vissza kell tenni a felső részt. Így a beletöltött ízletes „lötty” odavonzza a darazsakat, akik csak bemenni tudnak, de kijönni nagyon ritkán sikerül nekik. Így elég hatékonyan lehet még lódarazsakat, kecskedarazsakat is gyűjteni.

Az erjedő és édes anyag vonzza a darazsakat (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/német-darázs-rovar-darazsak-8188066/)

Mivel ez az erjedő és édes anyag vonzza a darazsakat, célszerűen ne oda helyezzük, ahol sokat mozgunk. Rakhatjuk a kerítés mentén, a kert eldugottabb szegleteibe is. Az izgalmas szagok oda fogják vonzani a rovarokat!

Hogyan védekezhetünk még?

Klasszikusan a vegyszeres megoldást választják a legtöbben, de meg kell mondjam, hogy egy ideje én teljesen másban hiszek!

A vegyszeres megoldással az a baj, hogy viszonylag közel kell menni a darázsfészekhez, ami többnyire megközelíthetetlen: tetőlécek között, padlástérben, vagy olyan egyéb eldugott helyen van, hogy nem lehet jól bepermetezni.

Így nemrégiben, úgy két éve keresgéltem az interneten és egy darázsirtással foglalkozó céget találtam, aki egy speciális gombafajt permetez ki a tetőcserepekre. Nekem egy dolgom volt: locsolgatni heti egyszer, hogy a gomba elterjedjen. Ez a gomba kiváló csemege a darazsaknak, amit bevisznek a fészekbe és ott ez a vesztüket is okozza! Így nem kell attól tartani, hogy permetezés közben kirajzanak a fészekből, hanem szépen két hét alatt eltűnnek a darazsaink, akár évekre!

Legfőbb érv még mellette: nem veszélyes sem felnőtt emberre, sem kisgyerekekre, de még a háziállatokra sem!

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Gombatermesztő üzem épül Tiszapüspökiben

2018. február 19. 15:08

Az üzemben, teljes kapacitásának elérésekor, mintegy 2 ezer 500 tonna gombát termesztenek majd évente a Tiszapüspöki és Törökszentmiklós közötti ipari övezet 5 ezer 600 négyzetméterén.

Baranyai kistermelők egyedi készítményei a Szentlőrinci Gazdanapokon - Chilion, Figura, Kapucinus

2019. augusztus 26. 05:34

Ahogy az már megszokott, a Szentlőrinci Gazdanapok ezúttal is nagy teret adott a környék termelői számára.

A kucsmagomba igazi tavaszi különlegesség

2019. április 20. 06:17

Áprilisban jelenik meg bokros, erdős élőhelyén az „igazi”, az ízletes kucsmagomba, valamint a hegyes kucsmagomba, amelyek sajnos kevésbé gyakoriak, viszont finomabb ízűek.

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.