Lassan vége a meleg időnek és jön az igazi ősz, fokozatosan már érezzük is a kertben a hatását. A veteményesben is egyre inkább tűnnek el a nyár színei és átveszi a terepet az utolsó pár még szedhető növény.
Ősszel, vagy még nyár végén két lehetőségünk van. Az egyik az, hogy úgy tekintünk a veteményesre, mint egy élő rendszerre, és akkor egészen a keményebb fagyokig lesz mit szedni még belőle, vagy azt mondjuk itt a szezon vége és eljött a pihenés, pihentetés ideje.
Igazából mindkettő döntés helyes, így most mutatok két opciót és azt, hogyan csináljuk mi a saját kertgazdaságunkban.
Amikor az utolsó percig kertészkedünk
Azokban az években, amikor kicsit több időnk van az őszi időszakban, akkor egy újabb ültetési kör következik nálunk. Ilyenkor természetesen már csak a házhoz közel vagy a „mediterránabb” sarkokba kerül növény, mert ott később jön el az igazi fagy is. Belekerül az ágyásokba a tépősaláta, a rengeteg dughagyma még „fut egy kört” és jó eséllyel egy adag borsó is le tud még jönni a kertből. Borsónál a Joff fajtát szoktam nyár végén vetni, mert ha netán nem is érne be – de többnyire beérik -, akkor jó lesz takarónövénynek az ágyások talajfelszínén.
Ősszel elkezdjük leszüretelni a sokadik körben már visszavágott utolsó rebarbarákat, az utolsó kör mentát, bazsalikomot, kakukkfüvet.
De például már nem szedjük meg a zsályát és a rozmaringot sem, mivel örökzöldek lévén a téli időszakban is zöldellni fognak. Kihasználjuk a díszítő értékét!
A díszkertben is hasonlóan járunk el: elduggatjuk az ősszel ültetendő hagymás virágokat, ha valami növényt pótolnánk, akkor szintén ősszel ültetjük többnyire el az évelőket is.
A másik irány az igazi pihenés felé mutat
Mi nagy mulcsozók vagyunk. Lassan már 20-30 éve, mert bár a “mit szól hozzá a szomszéd majd” még mindig igaz a mai társadalmunkra, de nincs is szebb látvány annál, amikor a nem használt felületekre ráhordjuk először a komposztos talajkeveréket, majd megszórjuk valami mulccsal. Ez lehet az ősszel elszáradt növényi részek apróra vágva, de lehet valódi kéreg is. Például egyes felületekre az örökzöldek visszavágott hajtásait fektetem, így védve őket a téli hidegtől.
Használhatunk természetesen takarónövényeket is: ezek nemcsak a takarást szolgálják, de táplálják is a talajban lakó mikroorganizmusokat.