Házikert

Érdekességek az őszi falevelekről

Agrofórum Online

Imádom az őszt, talán a legkedveltebb évszakom, persze a tavasz mellett. Szeszélyes, mint mi nők, és ezernyi és egy színben pompázik a természet. Valahogy nekem sosem az elmúlás jut róla eszembe. És nem csak a születésnapom végett.

Az őszt sokan az elmúlással azonosítják, de egy naturkertész szemében, aki a természettel együtt veszi a levegőt – vagy legalábbis próbálja -, annak az ősz egy mesés utazás az évszakok között.

Már kislánykoromban elvarázsoltak az őszi falevelek és gyűjtöttem a legkülönfélébb színeket, mintázatokat. Összehasonlítottam, hogy még egy fa lombja esetében sincs sokszor két egyforma levél és éreztem azt, hogy ebben több van, mint pusztán elmúlás. Csak akkor még vajmi keveset tudtam a biokémiáról.

Az ősz minden kultúrában mást szimbolizál

A görög mitológiában az ősz története például nagyon mást jelent. A mondák alapján az ősz akkor kezdődött, amikor Perszephonét, Demeter lányát, aki a természet és az aratás istennője volt, elrabolta Hadész, az alvilág istene. Történt mindez azért, mert Hadész beleszeretett Perszephonéba, és azt akarta, hogy ő legyen mellette az alvilág királynője. Ezután Demeter annyira felháborodott azért, mert lányát elrabolták, hogy a bolygó összes növényét éheztetni kezdte, amíg Perszephoné vissza nem tért a tavasz kezdetére.

A látvány igen “mesebeli”, de a természetben sok biokémiai folyamat lejátszódik ahhoz, hogy valóban elkezdjenek színeződni a lomblevelek.

Ahogy az időjárás változik, megváltozik minden olyan körülmény is a növények körül, ami ahhoz szükséges, hogy klorofill képződhessen. Ahogy csökken a hőmérséklet és csökken a napsütéses órák száma, emellett a fény beesési szöge is változik: a klorofilltermelés lelassul, majd leáll a lombullató növényekben.

Gondoljunk a rajzórai színkörre!

A klorofill az, ami a zöld színt képviseli a természetben. A levelek színe nem csak zöld színből áll: sárgák, lilásak, pirosak is vannak bőven, és ahogy csökken a zöld szín, úgy fedi fel magát a többi szín is a levelekben.

Így lesz az őszi lombszíneződés olyan varázslatos, mintha a színkör egyes elemeit kivennénk a rendszerből és ezzel válna valóra a vízfestékkel festett színek sokasága.

Talán nincs is két egyforma őszi levél (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-piros-szaraz-erdo-5838895/)

A vöröses, bordós szín az antocianidoknak köszönhető, míg a barnás színt a csersav idézi elő.

És ha már csersav: tehát nem csak színanyagokról van szó, melyek aránya változik, hanem más egyéb alkotóelemek, kémiai összetevők is beleszólnak a lobszíneződésbe.

A téli fagy viszont már a vörös pigmentek előállításának folyamatát is leállítja, amitől a piros színek is fokozatosan eltűnnek a kertben.

Még egy érdekesség, hogy a hosszan tartó száraz idő és az őszi még vénasszonyok nyarás napfény több cukor felhalmozódását eredményezi a levelekben, ami azt jelenti, hogy a levelek élénkpirosak lesznek.

És miért hullik le a levél a fákról?

A levélhullás is egy érdekes folyamat. Ahogy beérkezik a hidegebb idő és kevesebb fény időszaka, az ágak és a levelek közötti kapcsolódási “ponton” egy parafaszerű membrán keletkezik, ami elzárja a tápanyagokat és a vizet is fokozatosan a levelektől. Így azok kevesebb “életerőhöz” jutnak és beindul a már fentebb említett sokféle és összetett biokémiai folyamat, ami a lombszíneződés.

De a lehullás már más tészta, mert azt a hormonváltozások okozzák a növényen belül. A növények elkezdenek szintén az időjárásváltozás hatására olyan sejtnövekedési hormonokat termelni, melyek az ág és a levélnyél közötti részekhez tolulnak, konkrétan a levél kénytelen leesni a helyéről. Elindul a rügyek képződésének időszaka, melyekből aztán tavasszal új levelek bújhatnak elő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Péntek hajnalban több helyen süllyedt 0 fok alá a hőmérséklet

2023. április 28. 11:54

Péntek hajnalban több helyen süllyedt 0 Celsius-fok közelébe vagy az alá a hőmérséklet, a Nógrád vármegyei Zabarban kerekítve mínusz 4 fokot mértek.

Hogyan teleltessük a sétányrózsát, milyen helyet biztosítsunk neki?

2023. október 27. 04:36

Hogyan tudom teleltetni a sétányrózsát, milyen helyet biztosítsak neki? Sajnos az elmúlt napokban a váratlan éjszakai fagyok miatt a levelei megbarnultak, lógnak, a virágai is. Életben fog maradni?

A kajszibarack is „előresietett”, már javában szedik a termesztők

2024. június 17. 10:10

Bár a minőséggel egyelőre nincs probléma, a mennyiséget ebben az évben is jelentősen befolyásolták a tavaszi fagyok.

Jön a fagy Magyarországra, és megmenti a jövő évi termést

2024. január 5. 07:10

Hetek óta tartós belvízfoltok vannak elsősorban az Alföldön és a Kisalföldön, így a jövő héten érkező fagyos, száraz idő alighanem megmenti a jövő évi termést.