Táj-Tér-Kép

Látogatás a Tápió Natúrparkban

Agrofórum Online

A Tápió Natúrpark számos lehetőséget nyújt a kikapcsolódást keresők számára, de a legfontosabb, hogy elsősorban az ott élők számára igyekeznek egy fenntarthatóbb világot építeni, ahol a természeti és kulturális értékek nem vesznek el és élhetők a települések. A natúrpark munkatársai azért dolgoznak, hogy megmutassák, nemcsak egy szép álom, hanem megvalósítható program a fenntarthatóság, az értékek védelme és a gazdálkodás harmóniája. Látogatásaink során mindig valami újat tapasztalhattunk meg ebből az átalakulási folyamatból.

2017-ben voltunk először tájépítész hallgatókkal a térségben, ami akkor még nem volt natúrpark, csak tervezték annak megalapítását. Azóta is többször ellátogattunk a Tápió-vidékre és mindig rengeteg élménnyel, tanulsággal tértünk haza, akár gyalog, akár autóval, akár kerékpárral vagy lovaskocsival jártuk be ennek a különleges tájnak egyes részeit.

A 2019 óta fennálló Tápió Natúrpark a Budapesti Agglomeráció közvetlen szomszédságában helyezkedik el, 18 települést foglal magába, összesen mintegy 75 ezer lakossal. Munkaszervezete a Tápió-vidék Természeti Értékeiért Közalapítvány, négy részmunkaidős munkatárssal.

1. kép: A változatos táj teszi igazán egyedivé a Tápió Natúrparkot (Fotó: Dancsokné Fóris Edina)

A rendkívül változatos tájegység gerincét a Tápió-patak és vízrendszere alkotja, amely két nagy tájunk, az Alföld és – a térségbe benyúló Gödöllői-dombság révén – az Északi-középhegység találkozásánál fekszik. Természeti adottságait tekintve ezért megtalálhatók mind a dombvidékekre, mind a síkvidékekre jellemző elemek (1. kép). Csak egyetlen példa a talajok világából: a natúrpark területén az ország csaknem összes jelentős talajféleségével lehet találkozni! A különböző élőhelyek így különösen is diverz, sokféleséget tükröző növény- és állatvilágnak adnak otthont. A natúrpark területén több részletben találhatók országos jelentőségű védett természeti területek a Tápió-Hajta Vidéke Tájvédelmi Körzet részeként, de számos Natura2000 és helyi védett terület is jelzi a térség természeti jelentőségét.

A Tápió Natúrpark azonban nemcsak természeti szempontból, hanem kulturális öröksége szempontjából is igen sokszínű. A településeken a számos népi építészeti emlék mellett nemesi kastélyok és kúriák is őrzik a táj egykori lakóinak emlékezetét. Erre haladt keresztül a már a középkorban is használt Só-út, de erre terelték a Bécsbe szánt marhacsordákat is, és a térségnek jelentős rész jutott az 1848-49-es szabadságharc dicsőséges tavaszi hadjáratában is. A nevezetes Tápióbicskei csata emlékére minden évben megrendezik a „hídi-csata” hadi játékot, amelynek híre napjainkra messze túlnyúlt a térségen, és több ezres tömegeket vonz évről évre a hagyományőrző színes, zajos kavalkád.

2. kép: A Blaskovich-kúria Tápiószelén (Fotó: Dancsokné Fóris Edina)

A natúrparki települések számára különösen is fontos a lovas kultúra, amely nemcsak a sportolási lehetőségekben mutatkozik meg, hanem a mindennapi életet is át- és átszövi. Minden idők legeredményesebb lova, Kincsem is itt élt, emlékét Tápiószentmártonban a Kincsem lovasparkban egy önálló Kincsem múzeum is őrzi. A natúrpark több településén is találunk lovardákat, ami így számos családnak nyújt megélhetést. Lovaskocsis túrákat is szerveznek igény szerint a natúrparkban (3. kép). A ló azonban igavonóként is jó szolgálatot tesz. A natúrpark munkatársai törekszenek arra, hogy a lovas kocsi, a lovas szekér megtalálja újra rendeltetését, hogy mindenfajta káros kibocsátás nélkül, környezetbarát módon és a hagyományokat is őrizve lehessen a térségen belüli szállítási igényeket kiszolgálni.

3. kép: A látogatók lovaskocsival is bejárhatják a pusztát (Fotó: Filepné Kovács Krisztina)

A natúrpark működése szorosan összefonódik a települések életével. A közterületen nyírni kell a füvet, a kaszálékot el kell szállítani – mindez komoly költséget jelent az önkormányzatoknak. A natúrpark munkatársai és más állattartók sikerrel próbáltak ki egy pénzmentes és fenntartható megoldást. Maguk, kézi kaszával levágták a füvet, a szénát pedig lovas szekérrel szállították el az állataiknak. Se kibocsátás, se hulladék nem keletkezett, nem került pénzbe és mindenki jól járt.

A natúrparkok feladata a szemléletformálás és környezeti nevelés is. Több erdei iskola is várja a fiatalokat kész oktatási-nevelési programmal, megfelelő infrastruktúrával. A környékbeli gyerekeknek természetessé válik, hogy felismerik a lakóhelyük közelében található természeti értékeket, hogy a különféle rendezvényeken játszva ismerik meg kulturális hagyományaikat és válnak mindezek őreivé. Egy farmosi fiatalasszony büszkén mondta, hogy a farmosiak ismerik a madarakat az egész országban a legjobban! A farmosi madárvárta és madárgyűrűző állomás mindig népes az odalátogatóktól, folyamatos kutatás zajlik a területen, jól kiépített – és civil összefogással megújított – pallósoros tanösvénye méltán vonz sok természetrajongót.

4. kép: Védett vizes élőhely, az egyik legjelentősebb természeti érték (Fotó: Dancsokné Fóris Edina)

A vonalas létesítmények, így az utak, gyakran áthatolhatatlan akadályt jelentenek a talajon mozgó kistermetű állatoknak, mint például a veszélyeztetett kétéltűeknek, a békáknak és a hüllőknek. Párzás idején viszonylag rövid idő alatt nagy mennyiségű állat kerül az utakra és válik a közlekedés áldozatává. Ugyanakkor nem veszélytelen a közúti közlekedők számára sem a békák csapatos vonulása, hiszen azokon megcsúszva komoly balesetek történhetnek. Farmos határában, a 311-es úton immár húsz éve zajlik békamentés különböző civil szervezetek koordinálásával. Az itt vonuló – többnyire barna ásóbékák – a megfelelő időszakokban ideiglenesen telepített terelőrendszernek és az önkénteseknek köszönhetően baleset nélkül átjuthatnak az út túloldalára, a vizes élőhelyekre (4. kép), ahol a következő békagenerációk nevelkedhetnek. Sajnos – ahogy a világban mindenütt – folyamatosan visszaszorulnak élőhelyeikről ezek az állatok. Az elmúlt húsz év alatt 66 ezerről 2 ezerre (!) csökkent a megmentendő békák száma a farmosi békamentők megfigyelései alapján. És ez csak egyetlen faj, amelynek élete a vizes élőhelyekhez kötődik, de még rengeteg állat- és növényfaj él ezen a területen, amelyeknek szintén van szerepe a helyi ökoszisztémákban. Az élőhelyek elfoglalása, élhetetlenné történő feldarabolása veszélyezteti sok faj létét, ezért nagyon fontosak azok a tevékenységek, amelyekkel a vizes élőhelyek és az állatok vonulási útjainak fennmaradását, zavartalanságát – és ezzel a biodiverzitás fennmaradását – biztosítják.

A fenntarthatóság társadalmi szolidaritási oldala is fellelhető a programokban. Egy civil szervezettel összefogva nevelőotthonban nevelkedő gyermekek számára is tartottak tábort. Megismerhették a vízparti életközösségeket, a víz jelentőségét a tájban és lehetőségük nyílt őshonos állatfajtákat is megismerni közvetlen közelből. A Koshalmi állatpark egy magán kezdeményezés, még kialakítás alatt van, de máris sokan látogatják. A fenntartásában segítenek a környékbeliek, odahozzák az állatok számára ehető hulladékokat, de van, aki kerítést épít hálából, hogy kisfia ott simogathatja az állatokat – állatkertre nem telne nekik.

5. kép: Kiállítóterem a farmosi Vízparti Élet Házában (Fotó: Dancsokné Fóris Edina)

Sok önerőből végzett közösségi munka, a természet és az emberek iránti felelősség és szeretet, sokszálú kapcsolati háló, barátság, harmónia a tájjal – ezt tapasztaltuk a Tápió Natúrparkban. Benne van a natúrparkok négy pillére, amelyre alapul: a táji értékek megóvása, a vidék és a turizmus fejlesztése, valamint a szemléletformálás – minden a fenntarthatóság jegyében, környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból egyaránt.

A Tápió Natúrpark kiemelt látnivalói, turisztikai célpontjai a teljesség igénye nélkül:

  • Tápiószelén az ország egyetlen, berendezésével fennmaradt kisnemesi kúriája, a Blaskovich Múzeum, továbbá a nemzetközi jelentőségű Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ;
  • Farmoson a Vízparti Élet Háza Természetvédelmi Oktatóközpont és Madárvárta, a tanösvények (Sóvirág, Kékbegy);
  • Tápiószentmártonban a Kincsem Lovaspark az Attila-dombbal és a Kincsem múzeummal, valamint itt találták meg a szkíta aranyszarvast (eredetije a Nemzeti Múzeumban, pontos másolata a Blaskovich kúriában tekinthető meg);
  • Sülysápon a Tápiómenti Bemutató Csillagvizsgáló;
  • Nagykátán, Tápiógyörgyén, Tápiószentmártonban és Tóalmáson nagyszerű gyógyászati célra is alkalmas fürdők;
  • Tápiógyörgyén és Tápiószentmártonban erdei iskola, valamint
  • számos program, fesztivál, tájséták várják a látogatókat.

Érdemes felkeresni a natúrpark honlapját és letölteni a túravezető applikációt!

6. kép: Sóvirág a róla elnevezett tanösvényen (Fotó: Dancsokné Fóris Edina)

Felhasznált források:

www.naturparkok.hu

www.tapionaturpark.hu

Tápió-vidék natúrpark megalapozó dokumentáció. 2017. Készült a Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kar MSc III. félév Térségi Tervezési Műhelye keretében a Tápió Közalapítvány részére. Kézirat.

Ezúton mondunk köszönetet a Tápió Natúrpark munkatársainak, Szarvas Angélának és Bozóki Balázsnak a táji vezetésekért és a beszélgetésekért.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan szervezzünk vándortábort? - Egy tájépítész javaslatai

2024. július 19. 05:40

A vándortábornak nincs egy egzakt definíciója, ennek ellenére, mindegyik megfogalmazás említi a természetben való hosszabb, szabadidős időtöltést, valamint valamilyen módon utal arra, hogy csoportos tevékenységről van szó.

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? - Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

2024. április 5. 05:40

A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – II. rész.

2024. március 20. 05:40

A települések nagymértékű, intenzív növekedésének szabályozása érdekében elengedhetetlen a meglévő, a fővárost az agglomerációval összekötő értékes zöld folyosók, ékek feltárása és értékelése.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – I. rész

2024. március 10. 05:40

Napjainkban számos európai ország nagyvárosai körül alakult ki a városok külső részén, az agglomeráció és a nagyváros határán tudatos várostervezés révén zöldgyűrű, zöldsáv.

Egyre nagyobb a kereslet a talaj nélküli termesztéshez használt műanyag csatornák iránt

2023. március 20. 15:34

A talaj nélküli termesztés egy innovatív módszer, amely lehetővé teszi a növények ellenőrzött környezetben történő termesztését.

MATE: biohulladék-kezelés a fenntarthatóbb jövőért

2022. június 7. 15:46

A MATE új biohulladék-kezelési technológiák fejlesztésével segíti hozzá térségünket egy fenntarthatóbb jövőhöz.

Milyen új szakmák vannak a mezőgazdaságban?

2024. október 16. 13:10

Az agrárium átalakulásával óriásivá nőtt az igény a digitális technológiákhoz vagy a fenntarthatósági elvárásokhoz értő szakemberekre.

A „Legfenntarthatóbb traktor 2023” díj győztese a JCB Fastrac 4220 iCon!

2022. november 18. 11:17

A „Tractor Of The Year 2023” nemzetközi díjversenyen a JCB Fastrac 4220 iCon lett az év legfenntarthatóbb traktora kategória díj győztese. Az 1998-ban életre hívott nemzetközi traktor díjverseny célja, hogy a független szakértőkből álló zsűri megválassza az év legjobb traktorait az európai piacon.