Mi a teendőnk a teleltetés előtt, ha színelváltozásokat látunk a leanderen?

Agrofórum Online

Apró színelváltozásokat találtam a leander levelein, valamint pókhálószerű képződményt is. Van-e teendőm ezzel a növény beteleltetése előtt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leanderén a kétfoltos takácsatka kártétele található meg. A kártevő szívogatása nyomán a leveleken kezdetben kisebb szúrásnyomok, elszíneződések láthatók. Idővel akár a szívogatás miatt – nagyobb mértékű elszaporodása által – a levélen kiterjedtebb elszíneződés egyaránt tapasztalható. A kártevő legnagyobbrészt a levelek fonáki oldalán él, így ott található meg pókhálószerű szövedéke is, melyben fejlődését folytatja. Szívogatása nyomán a növény gyengülése, súlyos esetben lombozatának sárgulása, majd fokozatos elhalása és lehullása is tapasztalható. 

A kártevő polifág faj, vagyis számos termesztett dísz- és zöldségnövény, gyümölcstermő növény, sőt gyomnövény is tartozik táplálékai közé. Felszaporodásának főként a meleg és az ezzel társuló szárazság, a párás környezet hiánya kedvez. Leginkább a nyár végén lehet nagyobb kártételükre számítani, de már tavasszal is, valamint ősszel ugyancsak jelen lehetnek növényeinken.

A takácsatka viszonylag rövid idő alatt képes súlyos mértékben is elszaporodni, korai felismerés hiányában meglepetésszerű károkat is tud okozni. Érdemes a növényeket a vegetációs időszakban rendszeresen figyelni, a kezdeti tünetek kialakulása esetén ugyanis már ajánlatos védekezni, a későbbi jelentősebb károkat ezzel megelőzni. A teleltetés előtt mindenképp kezelni kell a növényt, hiszen a telelés folyamán a kártevő, főként meleg körülmények között, gyorsan és gondtalanul tud továbbszaporodni és károsítani.

A kémiai védekezést nehezíti, hogy valamennyi fejlődési alakjuk megtalálható ilyenkor a növényen, valamint a szövedékük is védi őket a permetlétől. A készítmények közül speciális atkaölőt kell választani, de az olajtartalmú készítmények hatékonysága is említésre méltó. A permetezés során törekedjünk a nagyobb permetlémennyiségre, mellyel a jobb lesz a fedettség, így a levelek fonáki oldalán élő atkák is elérhetők. A kémiai védekezés után, amennyiben a kártétel még a későbbiekben is továbbterjed, a kezelést érdemes megismételni, telelésre csak egészséges növényt szabad vinni!

Hogyan védekezhetünk a kéregmoly ellen?

2018. szeptember 21. 07:30

R. Veronika kérdése: Idősebb őszibarackfáim törzsén sebzések és furcsa, rágásra utaló csomók jelentek meg. Milyen kártevő okozhatja a problémát, és hogyan lehet megvédeni a fákat ellene?

Kiheverheti a páfrányfenyő a tavaszi fagy okozta károkat?

2023. május 26. 04:36

A Ginkgo biloba fám tünetei olyanok, mint egy 2020-ban feltett kérdésnél: levélkezdemények zsugorodtak és barnultak. Akkor a szaktanácsadójuk a tavaszi fagyot vélte okként. A kérdésem az, hogy a fák kiheverhetik-e ezt az elváltozást? Nagyon félek, hogy a gyönyörű 30 éves fám elpusztul, ezért kérdezem, mi lett azzal a fával, mire számíthatok?

Miért világosak a naspolya levelei?

2018. május 7. 13:42

H. Lajos kérdése: a holland óriás naspolyának miért világosak a levelei, mi a problémája, mivel védekezzek ellene?

Mikor érett a dió és a mogyoró termése?

2022. szeptember 12. 04:38

Mitől függ, hogy mikor szüretelhető a dió és a mogyoró? Mikor tekinthető érettnek az említett növények termése?