Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Tápanyagutánpótlás ősszel

TIMAC AGRO Hungária Kft.

A mezőgazdaságban lezajló gazdasági folyamatok minden termelőt arra ösztönöznek, hogy alaposan átgondolja és esetleg újratervezze az őszi vetésű növények tápanyagutánpótlását. Az előző évet sújtó aszály, a magas inputanyag költségek és a lefele tartó terményárak miatt sokszor lehet hallani, hogy csökkentik, esetleg teljesen elhagyják az őszi alaptrágyázást.

Bár talajvizsgálati eredmény ismerete nélkül merészség lenne bármit is kijelenteni, pár szempontot érdemes figyelembe venni, mielőtt döntést hozunk a tápanyagutánpótlással kapcsolatban.

Az őszi búza tápanyagigénye, tápanyagfelvétele

Mivel az őszi búza termesztése nemzetgazdasági jelentőséggel bír, az elmúlt évtizedekben rengeteg szakember foglakozott termesztéstechnológiájának kutatásával, tanulmányozásával. Ezek a kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy intenzív termesztési körülmények között a fajtaválasztást és a növényvédelmet megelőzően a talajkondicionálás és a tápanyagutánpótlás befolyásolják leginkább a terméseredményt.

A tápanyagutánpótlási terv elkészítésekor nem csak a fajlagos tápanyagigényt kell kiszámítani, hanem érdemes figyelembe venni a búza tápanyagfelvételi dinamikáját is. A megfelelő gyökérrendszer kialakulásához, és a télállóság növeléséhez elengedhetetlen a könnyen felvehető foszfor jelenléte a talajban. Az őszi foszforutánpótlást továbbá az is indokolja, hogy a búza a tavaszi fejlődés során veszi fel foszforigényének több mint 50%-át, illetve a generatív részek fejlődésekor szintén jelentős a foszforfelvétel.

Ugyanez a helyzet a káliummal is. Az őszi fejlődés során veszi fel káliumigényének 20-25%-át, és több mint 70% felvétele a kora tavaszi időszakban történik. A búza nitrogénfelvétele ősszel mérsékelt, erre a makroelemre elsősorban a bokrosodás és a szárbaindulás időszakában van szüksége a növénynek.

A tápanyagutánpótlás tervezésénél a talaj mikroelem szolgáltató képességét is figyelembe kell venni, és érdemes olyan alaptrágyát használni, mely tartalmazza ezeket a létfontosságú elemeket. A kezdeti fejlődés időszakában, a gyökér és hajtásfejlődéshez elengedhetetlen a kén és a cink jelenléte.

TOP PHOS technológia

A foszfor menedzsment a mezőgazdasági termelés legtöbbet vitatott kérdése, mivel ez a tápelem meghatározza a termesztett növények teljes életciklusát a kezdeti fejlődéstől a termésképződésig. A fenntartható foszfor menedzsment valójában azt jelenti, hogy csökkentjük a foszfor kimosódást és lekötődést, valamint fokozzuk a növények foszforfelvételét és a tápelem beépülését.

A talaj oldható szervetlen foszfortartalmának szintje oly módon marad állandó, hogy a talaj szerves foszfortartalma fokozatos mineralizáció útján egészíti ki a veszteséget. A foszfor felszabadulásának sebessége a talajban lefolyó biológiai oxidációs folyamatok intenzitásától függ.

Ezt az összefüggést vették figyelembe a TOP PHOS speciális alapanyag kikísérletezése során.

Az egyszerű szuperfoszfát (SSP) hatóanyagot Ca ionok közvetítésével huminsavhoz kötötték, abszorpciós komplexet létrehozva. Az így létrejött foszfor-humát-komplexek ellenálnak annak a folyamatnak, melynek során a talaj felvehető foszfátkészlete fel nem vehető alakba megy át.

Ennek köszönhető, hogy a TOP PHOS technológiával készült EUROFERTIL és DUOFERTIL termékeinkből a növények számára nélkülözhetetlen foszfor folyamatosan, a talajoldat foszfortartalmának változása ütemében válik felhasználhatóvá.

A reakció közben felszabaduló huminsav fontos szerepet tölt be a kötött formában lévő foszfátok felszabadításában is. Nagy abszorpciós képességüknek köszönhetően magukhoz vonzzák a talajban lévő foszfátokat, mely így azonnal felvehetővé válik a növények számára.

Növénykondicionálás vetéssel egy menetben

A tápelemek kijuttatása mellett fontos, hogy azok beépüléséről, és az anyagcserefolyamatok zavartalanságáról is gondoskodjunk. A kezdeti fejlődés segítésének érdekében érdemes olyan alaptrágyát választani, melyben biostimulátor komplexek segíti a tápanyagok felvételét, beépülését.

A TIMAC AGRO alap és startertrágyáiban lévő PHYSIO PRO biostimulátor komplex fő összetevője a magas aminopurin tartalmú barnaalga kivonat, ami segíti a kalcium felvételét. Ennek köszönhetően a gyökérszőrök képződése intenzívebbé válik, így egyre nagyobb felületen képes a növény táplálkozni.

A PHYSIO PRO biostimulátor komplex az élettani folyamatok katalizálásán keresztül hatékonyabb tápanyagfelvételt, szállítást és beépülést eredményez. A gyökér és hajtásképződés támogatása pozitív hatással lesz az aminosavak képződésre, a fehérjeszintézis és a fotoszintézis folyamatára.

A mezőgazdasági termelés mindig összetett folyamat volt, amit rengeteg tényező befolyásol. A jelenlegi helyzetben sok a bizonytalanság, ami nem könnyíti meg a döntéseket. Abban azonban biztosak lehetünk, hogy a tápanyagutánpótlás elhagyása vagy csökkentése nem vezet eredményre.

Annak érdekében, hogy ne a tápanyag legyen a szűk keresztmetszet, keresse szaktanácsadó kollégáinkat, vizsgáltassa meg talajai tápanyagkészletét, határozza meg az elérendő terméscélt, készíttessen tápanyag-utánpótlási tervet.

A YIELD SERVICE szolgáltatásunk által optimalizált tápanyag-kijuttatási gyakorlatnak köszönhetően, partnereink az előre tervezett tápanyag-utánpótlási költségek megtartása mellett is tudják növelni a betakarított termés mennyiségét és minőségét.

Keresse szaktanácsadó kollégánkat, aki az Ön számára legmegfelelőbb megoldást tudja nyújtani bármely tápanyagutánpótlási kérdésben, valamint látogasson el folyamatosan frissülő Facebook oldalunkra!

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Hibridbúza. Őszi búza. Állománymustra, javaslatok a szükséges és ajánlott tavaszi beavatkozásokra

2019. február 8. 12:16

A mezőgazdaságban dolgozók hozzászoktak és kénytelenek elfogadni a tevékenységüket rendszeresen és igen változatosan befolyásoló időjárás okozta problémákat. A termesztési – agroökológiai – környezet dinamikus változásai ennek megfelelően évről évre sok feladatot adnak a gazdálkodóknak.

Takarmányminőséggé vált a búza a csapadék hatására

2024. július 5. 08:40

Bár a búza átlaghozama 6 tonna körül maradt, a csapadék után már fele-fele arányban takaríthattak be malmi és takarmányminőséget a gazdák.

Elérhető az őszi búza kísérlet eredménye

2019. szeptember 16. 13:59

Összesen 45 őszi búzafajtát teszteltek az ország tíz különböző pontján a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács posztregisztrációs kísérletében. Az eredményekről egy összefoglaló kiadvány készült a gazdálkodók számára.

Búzafajták a SAATEN-UNION-tól: GENIUS

2021. szeptember 18. 05:36

Azoknak ajánljuk, akik prémium malmi minőséget adó búzafajtát termesztenének, nagy termőképesség mellett. Intenzív és extenzív technológia alkalmazására egyaránt alkalmas, kiváló lisztharmat- és rozsdatoleranciát mutató, jól ismert és elismert fajta.