Házikert

Kell-e ősszel rendbetenni a kertet, vagy hagyjuk természetesen?

Agrofórum Online

A fenntartható kerteknél mindig adott a kérdés: vajon mikor teszünk jót? Ha hagyjuk az elburjánzott kertet ősszel, vagy inkább rendet csinálunk, és tökéletesen összegereblyézett lombbal és kigyomlált ágyásokkal megyünk bele a télbe?

A kérdés, hogy kell-e ősszel rendbetenni a kertet, azért érdekes, mert majdnem olyan vitákat vált ki a kertbarátok körében, mint a bio – nem bio kérdés, vagy a minimálkert kontra természetes “dzsungel”.

Ahhoz, hogy megérthessük a két oldalt, először át kell látni az okokat és ellenvéleményeket.

Tiszta udvar, rendes ház

Régen alapvető volt, és még ma is dívik az a tézis, hogy “mit szól hozzá a falu”, ha nem rakunk rendet mindig a kertben, és az utolsó gyomocskáig mindent ki kell szedni, mert az úgy a jó. Ez a mai fenntartható kertes szemléletben pont ellentétesen van már, ami annyiban izgalmas, hogy bár sokak szemében ez rendezetlennek hat, mégiscsak közelít a természetességhez.

Az emberek szemében teljesen más a tisztaság és rendezettség, mint a természet számára.

A természet a harmóniára törekszik, így ha megjelennek a gyomok, akkor ott sem történik más, mint a természetes egyensúly visszaállása. A talaj védelmétől kezdve a vízmegtartásig ez sokféle folyamatot indít el.

Az emberek szemében teljesen más a tisztaság és rendezettség, mint a természet számára (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/váratlan-alma-gyümölcs-piros-esik-3755131/)

Növényvédelmi kérdések szemszögéből

A növényvédős szakemberek jó része azt vallja, hogy az őszi lombsepréstől kezdve a kert rendbetételéig számos olyan pont van, ahol a következő évet alapozzuk meg. Ha ez a gyümölcsmúmiák felszedését jelenti, vagy a beteg növényi részek visszametszését, akkor ezzel teljes mértékben egyet tudok érteni. Ugyanígy a dióburok-fúrólégy esete is, hogy a fa alól a lombot szedjük össze, megnehezítve az áttelelését a kártevőnek.

De már a virágágyások komplett visszametszését és gyomlálását nem végezzük el mi sem, hiszen a talajt jobban védi télen akár az elszáradt növényi részek sokasága is, búvóhelyet biztosít a madaraknak és más hasznos élő szervezeteknek.

Talajvédelem és humuszképzés

Hogyan várjuk el, hogy a talajunk egészséges legyen, ha minden olyan anyagot elhordunk róla, amiből tápanyag-visszapótlás és/vagy humuszképzés lenne? A lehullott falevelek egy részét és mindenféle más szerves anyagot a földigiliszták lehúznak a járataikba és feldolgoznak. Ugyanígy a télen elinduló bomlás által a tápanyagok visszakerülnek a természetes körforgásba és újra felvehetők lesznek, ezáltal erősítve a növényeinket.

Az esztétika sem utolsó szempont

Direkt hagytam az esztétikát a végére: mert ez szubjektív. Mondhatom azt, hogy szebb a rendezett kert, ha közben a lelkem a természetes erdőhatásra vágyik a kertben. Ott sosem lesz az a modern letisztult rend. Ott egy természetes rend lesz. Avar a fűben, netán egy-egy fa alatt a fű nem is látszik az avartól. Az elszáradt növényi részek is meghagyva, ezzel egyfajta természetes lépcsőzetességet mutatva a kertben.

Minél jobban felpucoljuk télre a kertet, annál nagyobb eséllyel fagynak ki a kényesebb növények. Ez sokéves tapasztalat már, és mióta ház előtti ágyásainkat nem vágom hadrendbe, hanem hagyom természetes mivoltában, azóta a fagyérzékeny cserjék sem fagynak vissza, mint a füge például, ami addig évről évre visszafagyott szinte tövig. A növényborítottság sokkal jobban védi a talajt és a növényeket, mint azt elsőre gondolnánk!

Zöldül a kerti tó? Ezekkel állítsa meg az algásodást!

2025. július 7. 13:10

Zöldül a kerti tó? Ne pánikoljon! Mutatjuk, hogyan csökkentse az algásodást természetes módon – hatékonyan.

Szaporítsunk szobanövényeket: így a legpraktikusabb!

2025. július 7. 05:40

A szobanövények szaporítása kreatív és egyszerű folyamat, még a kisgyermekek is örömüket lelhetik benne. Nézzük sorra a lehetőségeket!

Napraforgó balkonra? Igen, így lesz sikeres!

2025. július 6. 14:10

Napraforgót nem csak szántóföldön nevelhet! Mutatjuk, hogyan ültessen és gondozzon cserepes fajtát, akár erkélyen is!

Kutyás kerttulajdonosok figyelem: vége a sárga foltoknak!

2025. július 6. 11:10

Ha a kutyája rendszeresen kiégeti a gyepet, ne essen kétségbe! Mutatjuk, hogyan előzheti meg és állíthatja helyre a károkat.

Energiatakarékosság és talajvédelem: hívószavak a KITE életében

2023. szeptember 2. 10:40

A KITE Szántóföldi Napok második helyszínén, Hajdúböszörményben két fő témakör, az energiatakarékosság és a talajvédelem köré épült a vállalati bemutató. A két terület a növekvő inputanyagárak, és a folyamatosan degradálódó talajok mellett igen meghatározó.

Laposféreg a szobanövényeken: új invazív faj a kertészetekben

2025. február 19. 07:10

A húsevő laposféreg az elmúlt időszakban terjedni kezdett és most már komoly veszélyt jelent a talaj egészségére.

A zöldítés szerepe az erózió elleni talajvédelem rendszerében

2018. február 1. 07:58

Hazánkban a talajerózió által veszélyeztetett terület mintegy 2,3 millió ha kiterjedésű. A termesztett növényeknek az erózió elleni védelemben kulcsszerepük van. Megkülönböztethetők a jó és a rossz talajvédő hatású növénycsoportok.

Mikrobiológiai készítmények szerepe, előnye az AÖP támogatásban

2023. február 2. 14:17

Az AGROmashEXPO agrárkiállítás idején a Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége szakmai kerekasztal beszélgetést szervezett.