Milyen módon védekezhetünk hatékonyan a gyomok ellen a kertben?

Agrofórum Online

Rengeteg gyomnövény volt idén a kertemben. Hogyan lehet ellenük igazán hatékonyan védekezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A veteményeskertben növekvő gyomnövények sok bosszúságot és persze plusz munkát tudnak okozni a kertészkedőknek. Az ellenük való védekezés nem egyszerű feladat, sokszor ugyanis a heti gyakorisággal végzett kapálás és gyomlálás ellenére is nehéz fenntartani kultúrnövényeink gyommentességét. A sikeres védekezés azonban a gyomnövények fajának ismerete nélkül még nehezebbnek mondható, hiszen csak így ismerhetjük meg túlélési stratégiájukat, terjedési és szaporodási képességüket, melynek ismeretében tudjuk elvégezni hatékony irtásukat is. Az egyéves fejlődésű gyomnövények jellemző tulajdonsága, hogy a számukra kedvezőtlen körülményeket mag állapotban vészelik át, így elsősorban a maghozás előtti állapotukban történő irtásukkal csökkenthető számuk kertünkben.

A legnehezebben távol tartható gyomok közé az évelők tartoznak, melyektől nemcsak mechanikai, hanem kémiai módszerrel is nehezen szabadulhatunk meg. A legtöbb évelő ugyanis akár több évig is képes a talajban különböző szaporítóképletekkel fennmaradni, mint pl. az apró szulák, mezei aszat, melyek a talajban fennmaradó tarackjaik segítségével képesek hosszú időn keresztül újra és újra kihajtani. Fontos tehát, hogy a gyomlálás és kapálás során ezen fajok növényrészeit maradéktalanul távolítsuk el, gyűjtsük össze. Az alapos és hosszan tartó, rendszeres munka eredménye a növényi részek tartalék tápanyagainak kimerüléséhez vezet, így a talajban fennmaradt részük idővel már nem fog kihajtani.

Kiskerti körülmények között, a veteményes gyommentességének megalapozását kémiai szempontból úgynevezett tarlókezeléssel is elérhetjük. Ez azt jelenti, hogy a haszonnövények lekerülése után, végzünk gyomirtást a kívánt területen. Ekkor lehetőség van ugyanis totális gyomirtó készítmény alkalmazására, mint pl. a glifozát hatóanyag, mely az évelő gyomok ellen is nagy hatékonysággal alkalmazható. A glifozáttal történő permetezéssel az évelő egy- és kétszikű, valamint a magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen is jó hatékonysággal léphetünk fel, főként a gyomnövények 10-30 cm-es nagyságú állapotában történő kijuttatással.

Gyors, hatásos korai gyomirtás kalászosokban

2023. február 23. 05:38

Az ősszel nagy területen elvetett gabonák, köszönhetően a zömében enyhe és csapadékos időjárásnak, szépen fejlődtek. Ez az idő a gyomok növekedésének is igen kedvező volt. Akinek ősszel sikerült a gyomirtást elvégezni, valószínűleg mostanra tiszta a területe, de sokaknak nem volt rá lehetősége, nekik most korán kell beavatkozniuk.

Szójatermesztés: stratégiák a tenyészidőszakra kiterjedő gyomirtásra

2023. november 18. 15:10

A gyomirtás nem egzakt tudomány, különösen akkor, amikor az anyatermészet a vegetációs időszak során a termesztőket folyamatosan sújtja váratlan helyzetekkel.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Mindig van új a nap alatt! – Napraforgó gyomirtás korlátok nélkül 2023-ban is!

2023. március 16. 06:34

Míg tavaly 710 000 hektáros rekord területen vetettek napraforgót, addig nem kizárt, hogy idén megközelítheti a 800 000 ha-t is. Mi állhat e mögött?