Nemcsak a fahéj, az ánizs és a szegfűszeg áll rendelkezésünkre télen az ünnepi hangulat vagy egy jó kis összejövetel megfűszerezéséhez. A gyömbér és a narancs egyaránt sokoldalúan felhasználható fűszer- és gyógynövényként is.
Az előző cikkben a fahéjról, az ánizsról és a szegfűszegről tudtunk meg érdekességeket, most lássuk, mint rejt a narancs héja és a gyömbér földbe bújt gumója!
Gyömbér, a csodafűszer
Melyik az a hazánkban is elterjedt fűszer- és gyógynövény, amelynek föld alatt növő gumója sütemények, húsok, levesek, halételek ízesítője, fertőtlenítő, tisztító, de még vágykeltő hatása is van? Igen, ez mind a gyömbér!
A gyömbért már az első nagy kínai füvészkönyv is fontos gyógyszerként említi az i.e. 3. évezredből, és nemcsak a kínai, de az indiai ételeknek is az egyik alapfűszere. Az indiaiak főzéshez és emésztési problémák megoldására egyaránt használták. Használatát és fogyasztását a kínai orvoslásban szinte minden formában javasolják: nyersen rágcsálva, inhalálva, vagy éppen főzetként is segíti a gyógyulást.
Mivel Indiában sok hagymát is fogyasztottak, ezért vallásos ünnepek előtt friss gyömbért ettek, hogy leheletük az istenek számára elfogadható legyen, mivel a gyömbér képes volt elvenni a hagyma hosszan tartó, árulkodó illatát. Afrikában a férfiak körében afrodiziákumként terjedt el, de egy régi indiai recept szerint is hatékony, ha reszelt levét mézzel és reszelt főtt tojással elkeverjük: kiváló gyógyszer impotencia ellen. Dicső pályafutását a középkori kereskedelem fellendülése idején is folytatta a gyömbér, hiszen értékes árucikknek számított.
Gyógyhatását tekintve orvosságként az egyik legrégebben használt növény. A hagyományos indiai orvoslás szerint a gyömbér a lelket is erősíti. Fokozza az intelligenciát és határozottabbá tesz. A kínai tengerészek gyömbérgyökeret rágtak tengeribetegség ellen. Az ánizshoz hasonlóan italokat is készítettek a gyömbérből: Angliában gyomornyugtató tinktúrákat és sört készítettek belőle. Utóbbi előfutára volt a mai világos gyömbérsörnek, amely kiválóan bevált hasmenés, émelygés és hányinger ellen is. A gyömbérgyökér forrázata, vagyis a gyömbértea vértisztító hatású, meghűlés, torokfájás, felfúvódás, étvágytalanság, gyengeség ellenszere.
Narancs, a téli vitaminbomba
A citrusfélék nemzetségébe tartozó narancsnak a világon számtalan termesztett változata létezik már. Bár hazánkban a karácsonyi ünnepkörbe igazán csak az elmúlt fél évszázadban került be, azóta elengedhetetlen szereplője a gyümölcssalátáknak, húsos ételeknek vagy süteményeknek. A gömbölyű gyümölcs héja két rétegű, ezek közül a külső héja jelentős mennyiségben tartalmaz illóolajat, amely a gyümölcs megpucolása során felszabadulva kellemes illatot áraszt. A hazai üzletekben általában az édes naranccsal találkozunk, melynek húsa kellemesen édes-savanykás. Más citrusfélékkel együtt őshazájában, Ázsiában már hosszú ideje termesztik, és innen terjedt el Indiába és Afrika keleti partvidékére.
Egy narancsfa akár száz évig is képes teremni. Termését teljesen érett állapotában kell betakarítani, mert nem képes utóérésre. 14 féle vitamint tartalmaz, ezek közül kimagasló a C-vitamintartalma és ásványianyag-tartalma is. Lekvárt, zselét és gyümölcslevet is készítenek belőle. A növény virága kiváló méhlegelő, nektárban gazdag, a belőle készült méz pedig világos, zamatos. A kandírozott terméshús és héj kalácsba, süteményekbe kerül. A narancs héját a kozmetikai ipar is felhasználja a termékek illatosítására.
A gyógyászatban illóolaját és gyümölcsét egyaránt használhatjuk, kiváló étvágyjavító és gyomorerősítő, de serkenti az emésztést is. Magas antioxidáns tartalma miatt a rák megelőzésében is fontos fogyasztani. Egy Nyugat-Indiában termő narancsfajtából narancslikőr és narancsos csokoládék is készülnek.
Kapcsolódó cikkek: