19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Készüljünk fel a tavaszi kártevők elleni védekezésre!

KITE Zrt.

Az elmúlt években már tendenciává vált, hogy az enyhe téli időjárást február végén átmenet nélkül váltotta a tavaszi idő. Márciusban a napi maximum-hőmérséklet gyakran több fokkal meghaladta a sokéves átlagot, ugyanakkor éjjelente még gyakran fagyott. A robbanásszerű felmelegedés hatására a kártevők tömeges betelepedése volt megfigyelhető a repce- és a gabonatáblákra, ezért a növényvédelmi beavatkozással nem lehetett késlekedni.

Az előző évek tapasztalatai alapján amint a talaj hőmérséklet eléri a 5-6 °C-ot (február közepén-végén), elkezdődik a nagy repceormányos és a repceszár-ormányos tömeges betelepedése a repcetáblákra. A betelepedést követően szinte azonnal elkezdődik a kopuláció, és azt követően a tojásrakás.

A szélsőséges hőingadozás miatt ebben az időszakban az imágók gyérítésére a piretroid hatóanyagú készítmények a leghatékonyabbak.

Ormányosbogár

A kalászos gabonafélékben a tartós márciusi felmelegedést követően a táblákon tömegesen megjelennek a vörösnyakú és a kéknyakú árpabogár (közismert néven: vetésfehérítő) imágók. Az imágók a betelepedést követően érési táplálkozást folytatnak a leveleken, majd kopulálnak és elkezdődik a peterakás.

Az árpabogarak esetében több időpontban is beavatkozhatunk, egyrészt a betelepedő imágókat gyéríthetjük az érési táplálkozás idején, másrészt a tojásrakást követően a kelő levélbogár lárvák ellen védekezhetünk.

A vetésfehérítők ellen az alacsony hőmérsékleti tartományban is taglózó hatást biztosító piretroid hatóanyagú készítmények, kombinációk adják a leghatékonyabb és a leggazdaságosabb megoldást.

Levélbogár lárvák (balra), illetve Veresnyakú árpabogár

A KITE Zrt. a piretroid hatóanyagú rovarölő szerek közül a Vantex CS-t javasolja a repce és a kalászosok kora tavaszi károsítói elleni védekezésre.

A készítmény alacsony hőmérsékleten is gyors, taglózó hatással rendelkezik, mely az egyedülállóan magas, 98%-os tisztaságú gamma-cihalotrin (60 g/l) hatóanyag-tartalmának is köszönhető. A Vantex CS a hatóanyagot a legmodernebb mikrokapszula-formulációban tartalmazza, mely a kijuttatást követően UV fény stabilitást és alacsony párolgási veszteséget biztosít. A formuláció miatt a hatékonyság hosszabb időn keresztül megmarad – időjárástól, hőmérséklettől és dózistól függően –, akár 4-6 napig. 

A károsítók aktuális előrejelzési információival kapcsolatban keresse fel a KITE Zrt. PGR.hu honlap növényvédelmi applikációját, illetve forduljon bizalommal agronómiai szaktanácsadóinkhoz!

Nagy László
fejlesztőmérnök

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Virtuális határszemle 2. – Home Office a szántóföldi növénytermesztésben

2020. május 4. 10:17

A mai mezőgazdasági gépek számtalan információt gyűjtenek és tárolnak a munkájuk során, legyen az szállítás vagy területen végzett munka. Ezen adatok segítségünkre lehetnek a napi döntéshozatalban, logisztikai feladatok szervezésében, sőt meghatározó információval szolgálhatnak a gépberuházások tervezésében.

Ilyet máshol nem találni: a borszőlő-ültetvény, amit a felszín alatt öntöznek

2022. augusztus 26. 07:28

Hiába a hetek óta tartó csapadékhiány, már messziről nézve is üde zölden virít a tatai Mikóczy Szőlőbirtok.

Jobb műtrágya-hasznosulás biostimulátorok segítségével

2022. március 31. 08:14

A műtrágyafronton kialakult extrém helyzet újabb lökést adhat a biostimulátorok felhasználásának. Ezen termékek alkalmasak arra, hogy a növények természetes életfolyamatainak támogatásával tompítsák a kedvezőtlen talaj- vagy környezeti hatásokat, javítják a szervetlen tápagyagok felvételét és hatékonyságát, megadva az esélyt a terméspotenciál kiaknázásához.

Coragen – egyedülálló hatékonyság a lepkekártevők ellen

2020. június 24. 09:13

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) és az ellene való védekezés mára kukoricatermesztésünk eredményességének kiemelten fontos tényezőjévé vált. Az ellene történő hatékony védekezésnél a hármas elvet kell követnünk: