Házikert

Miért barnul be a könnyezőpálma levele?

Agrofórum Online

Sokak kedvence a hatalmasra növő, szépséges Monstera deliciosa, hiszen „bezöldíti” a lakás bármely pontját, méghozzá olyan dúsan, mintha egy lombos fát állítanánk a helyére.

Az egyik leghálásabb szobanövény, amit jelenleg megvásárolhatunk, ráadásul az ára sem megfizethetetlen.

A könnyezőpálma szépséges, ahogy egyre több és több „felpöndörödött” új levéllel örvendeztet meg minket, amelyek szépen kinyílnak és lyukacsos, szív alakú formájukkal betöltik a teret. Igen ám, de mint minden növénynek, a könnyezőpálmának is megvan a maga Achilles-sarka…

Ez pedig nem más, mint az indokolatlannak tűnő levélbarnulás, ami a leggondosabban tartott növényt is „elkaphatja”. De mi okozza ezt a barnulást?

A legvalószínűbb ok a túlöntözés

Ha a levelek gyorsan barnulni kezdenek, vagy barna foltok jelennek meg rajtuk, valószínű, hogy a növény több vizet kap, mint amennyire szüksége lenne. Ez gyökérrothadást okozhat, amely paradox módon elsőként a levelek barnulásán mutatkozik meg.

Ilyenkor annyit tehetünk, hogy gyorsan új cserépbe, friss, optimálisan nedves virágföldbe ültetjük át a növényt és levágjuk a megbarnult részeket.

Öntözéskor ügyelni kell arra, hogy a talaj felső 3-4 cm-es rétege száraz maradjon. Hogy megelőzzük a jövőben a túlöntözést, érdemes a növényt a zuhanyzóban vagy a mosogatóba állítva öntözni, és az öntözés után 15 percig ott hagyni, hogy kicsorogjon a talajából a felesleges víz. 

Alulöntözés is okozhatja a barnulást

Ez esetben a növény azt jelzi, több vízre van szüksége. Ilyenkor azonban nem a teljes levelek, inkább a levélszélek barnulnak és a növény teljes talaja száraz. Az optimális locsolás heti 1 alkalom, nem több, ezt érdemes betartani, hogy a könnyezőpálmánk mindig egészséges maradjon.

Könnyezőpálma

Túl sok napfény

Ez a probléma az ablakban tartott növényeken fordul elő, illetve akkor, ha a tavasztól-őszig tartó időszakban kiköltöztetjük a könnyezőpálmánkat a kertbe. Itt, hacsak nem egy árnyas fa alá tesszük, könnyen megperzselődhetnek a levelei a közvetlen (erős) napfénytől.

Érdemes fal mellé, cserjék vagy árnyas fa alá tenni, ahol elegendő fényt kap, de biztosan nem ég meg a növény, és a nyár végére meseszép állapotban fog zöldellni. Ha nincs kertünk, árnyékolóval védhetjük a növényt, illetve hátrébb kell helyezni a forró, napsütötte ablakoktól.

Nem megfelelő páratartalom

Bizony, ez is okozhat barnulást, hiszen ez a növény egy trópusi őserdőben érezné magát igazán jól, nem a mi kontinentális éghajlatunkon. Ha úgy gondoljuk, túl száraz otthon a levegő, beszerezhetünk egy párásítót, de kézi spray-vel is lespriccelhetjük a növényt néhány naponta, amíg látjuk, hogy a levelei újra harsogóan zöldek és egészségesek lesznek.

A leveleket érdemes néha banánhéjjal áttörölni – a szakértők szerint így jobban felveszik a levegőben lévő párát és kevésbé tömődnek el porral. Egy-egy hideg zuhany is jót tesz a növénynek, de utána mindig hagyjuk legalább 15 percig a földön, hogy kicsorogjon belőle a felesleges víz.

Mint minden növény, a Monstera is figyelmet és gondozást igényel, ám ha ismerjük az „üzeneteit”, rájövünk, mi az, ami jólesik neki és a javát szolgálja, és mi az, amire vigyáznunk kell.

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Nézzük át a vetőmagkészletünket: ezeket kell megfigyelni a tavaszra készüléskor!

2025. február 1. 05:40

A megfelelő előkészületekkel a tavaszi vetési szezon gördülékenyen indulhat, és bőséges terméssel hálálja meg a gondos tervezést.

Csicsóka: egészséges gumós növény, ideális cukorbetegeknek és diétázóknak

2025. január 31. 14:40

A csicsóka rendkívül fagyálló, akár -30 °C-ig képes átvészelni a telet. A gumói a földben maradhatnak télen is.

Mire jó a hóbogyó?

2025. január 31. 07:10

A hóbogyót használták a test parazitáinak elpusztítására, a sebek tisztítására és gyógyítására, valamint gyengéd tisztítószerként.

Hogyan ápoljuk télen a szobanövények leveleit?

2023. január 2. 04:36

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy hogyan ápoljam télen a szobanövényeim leveleit?

Hogyan gondozzuk ősszel és télen a szobanövényeket?

2024. október 15. 11:10

Meleg, száraz és sötét – ezekkel a körülményekkel kell a szobában tartott növényeknek télen megbirkózniuk. Hogyan segíthetjük a túlélésüket?

Ezt a földet választottam II. rész

2019. szeptember 18. 04:36

A cikk rövid áttekintést kíván nyújtani arról, hogy milyen termesztőközegek – azon belül is földtípusok - állnak ma már rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény tulajdonságai (pl.: örökzöld növényföld), termesztési helye (szobanövény-föld, balkonnövény-föld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében.

Így vásároljunk mikulásvirágot!

2023. december 25. 05:40

Hamar a mi lakásunk dísze is lehet a mikulásvirág, de hogy valóban sikerélményünk legyen, így vásároljunk mikulásvirágot magunknak, vagy akár ajándékba!