Hogyan gondozzuk a kertbe ültetett szamócát?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat! Hogyan gondozzam megfelelően a kertbe ültetett szamócát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A szamóca kedvelt gyümölcsfajunk a kertben, hiszen értékes és ízletes termése nemcsak friss fogyasztásra, hanem feldolgozásra is alkalmas. Ápolása nem tekinthető nehéz feladatnak a vegetációs időszakban, viszont érdemes jó pár szempontot ennek során szem előtt tartani, így érhető el ugyanis a jó minőségű és megfelelő mennyiségű termés betakarítása. Nagyon fontos, hogy a szamócát a vegetációs időszakban rendszeresen, főként szárazabb időszakokban öntözzük, hiszen sekélyen elhelyezkedő gyökérzete ennek hiányában akár gyorsan ki is száradhat.

A víz mellett a tápanyagok meglétéről is gondoskodjunk, akár szerves vagy műtrágya, vagy tápoldat formájában, ennek kiemelt szerepe van főként a folyton termő, nagy tápanyagigénnyel rendelkező fajták esetében. A takarás nélküli szamócatermesztés további munkálatai közé tartozik a gyomok rendszeres irtása is, valamint a megjelenő indák eltávolítására is érdemes időt fordítani. Az indák eltávolításával a növények erőnlétét óvhatjuk meg, valamint az állomány elsűrűsödését is csak így tudjuk megakadályozni. Egyszer termő fajták esetében pedig a szüret utáni lombeltávolítással segíthető elő a tövek erőnlétének megtartása és betegségektől való megóvása.

A szamóca egészségét számos kártevő és betegség is fenyegeti
A szamóca egészségét számos kártevő és betegség is fenyegeti (fotó: Pixabay)

A szamóca egészségét számos kártevő és betegség is fenyegeti, melyek megelőzése csak rendszeres szemrevételezéssel, az állomány átvizsgálásával érhető el. A levélfoltosságot okozó kórokozók közül a mikoszferellás, gnomóniás, diplokarponos és fomopsziszos levélfoltosság is megjelenhet a leveleken. E kórokozók ellen már érdemes tavasszal, a beteg levelek eltávolításával megelőző védekezést folytatni, megjelenésük esetében a további időszakban pedig kémiai állománykezelést végezni. Gyakori probléma a termések szürkerothadás általi fertőzöttsége is, mely jelentős terméskiesést tud okozni. A talaj takarásával, illetve a virágzás kezdetén és végén, valamint a kötődéskor végzett permetezéssel a kórokozó fertőzése csökkenthető (Switch 62,5 WG).

A kórokozók mellett számos kártevő megtelepedése is nehezítheti a szamóca termesztését, viszont ezek közül a levéltetvek (NeemAzal, Full 5 CS), illetve a szamócaeszelény és a szamóca-bimbólikasztó tekinthető általánosan elterjedtnek. A szamócaeszelény a virágszárak megszúrásával okozza azok hervadását, majd száradását, míg a bimbólikasztó lárvái a virágokat élik fel táplálkozásuk során. A védekezést mindkét kártevő ellen érdemes kémiailag, megelőző jelleggel a kifejlett alakok megjelenésekor, még a virágzási időszak előtt elvégezni (pl. Full 5 CS).

Kiemelt kép: Pixabay

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: eljött a moníliafertőzések ideje

2023. március 22. 09:12

Március utolsó hetében beköszöntött az igazi tavaszias időjárás.

Átlagos lehet az idei szamócatermés

2020. április 23. 13:17

Az enyhe ősz és tél miatt téli fagykár nem sújtotta az ültetvényeket, a napsütésben gazdag február és március pedig nagyon is kedvező volt a növények fejlődése, a virágzatok, illetve virágkezdemények kialakulása szempontjából.

Drágán mérik majd a magyar szamócát? Egy biztos, jó termés várható idén

2024. április 25. 16:40

A virágzás, kötődés megfelelő volt, jóllehet az elmúlt napok éjszakai lehűlései okoztak kisebb fagykárosodásokat a szabadföldi ültetvényekben.

Friss, zamatos szamóca – itt az idő, használjuk ki!

2023. május 27. 06:34

Minél érettebb, annál zamatosabb a szamóca. Itt az idei év első igazi hazai gyümölcse!