Szükséges már permetezni az őszibarackot a molyok ellen?

Agrofórum Online

Kell már permeteznem az őszibarackot a molyok ellen? Várom szíves válaszukat!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszibarack termésein a gyümölcsmolyok jelentős károkat tudnak okozni, viszont az ellenük való permetezés időpontját nem lehet teljesen pontosan meghatározni, hiszen tavaszi megjelenésüket, rajzásuk időpontját számos külső körülmény is befolyásolja.

A barackmoly és a keleti gyümölcsmoly egyaránt berághatnak az őszibarack terméseibe, az érőfélben lévő és érett terméseket egyaránt képesek megrágni. A lárvák általában a kocsány felőli részről hatolnak be a termésbe, majd egészen a magházig rágják be magukat. A termések felületén a berágási nyílás, illetve a rágcsálék és ürülék megjelenése is tapasztalható mindkét faj esetében. A megtámadott termések rendszerint lehullanak a fákról, gyakran fertőződnek is másodlagosan kórokozókkal, pl. moníliával. Tavaszi, áttelelő nemzedékük pedig még nem a terméseket, hanem a hajtásokat károsítja, azok hervadását okozza. A barackmoly pár cm-es hosszúságú hajtásvég száradást okoz, míg a keleti gyümölcsmoly akár 10 cm-es hosszúságban képes a hajtásvégeket károsítani. A fertőzött hajtások mihamarabbi levágásával a bennük táplálkozó lárvák sikeresen elpusztíthatók.

Mindkét kártevőnek évente 3-4 nemzedéke is lehet, így a kémiai védekezést sem elegendő egy alkalommal elvégezni. A barackmoly lárva alakban való telelése miatt kártételére rendszerint hamarabb kell számítanunk, mint a keleti gyümölcsmolyéra. A rajzásuk, így a védekezés időpontjának meghatározásához érdemes szexferomoncsapdát beszerezni, majd ennek alapján, a rajzáscsúcs után egy-két héttel a permetezést elvégezni.

A permetezéssel így a fiatal, tojásból kelő lárvák ellen tudunk hatékony védekezést folytatni. A barackmoly imágói elsőként május közepe tájékán, majd július közepén, utolsó nemzedéke pedig augusztustól szeptemberig rajzik. A keleti gyümölcsmoly rajzására május elején, június közepétől július közepéig, valamint július közepétől augusztus végéig számíthatunk. A szabad forgalmi kategóriába tartozó szerek közül őszibarack esetében a Mospilan 20 SG, Karate Zeon 5 CS, Decis, Full 5 CS, DiPel DF készítmények használhatók fel.

Kiemelt kép: Pixabay

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Érdemes virágzás végén még védekezni a monília ellen?

2025. április 17. 04:39

Érdemes-e virágzás végén még védekezni a kajszi- és meggyfáknál a moníliás betegség ellen? Mivel és hogyan?

Továbbra is időszerű a monília elleni védelem a csonthéjasokban

2018. május 3. 07:06

Az átlagosnál melegebb időben a gyümölcsfélék zöme már elvirágzott, most a terméskezdemények tisztulása folyik.

Betakarítás mellett a kártevőkről se felejtkezzünk meg

2018. szeptember 26. 07:30

Az őszi rezes- kénes lemosó permetezés elvégzésével, valamint a lehullott levelek összegyűjtésével és komposztálásával sokat tehetünk a jövő évi egészséges lombozat érdekében.