Vajon lisztharmat fertőzte meg az őszibarackfáimat?

Agrofórum Online

Honnan tudhatom, hogy lisztharmat fertőzte meg őszibarackfáimat? Köszönöm a választ!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszibarackon megjelenő lisztharmatos fertőzés, a többi gyümölcsfajhoz hasonlóan lisztes bevonat képződését okozza a leveleken, de a terméseken, hajtásokon szintén megfigyelhetők elváltozások. A levél színén még a lisztes bevonat megjelenése előtt sárgászöld foltok alakulnak ki, majd ezekben jelenik meg a fehér színű nemezes bevonat. A betegség nyomán a levelek hullámosodnak, kanalasodnak, végül pedig elszáradva lehullnak, súlyos esetben így a hajtások jelentős felkopaszodása is bekövetkezik. Az idő előtti lombhullás miatt a fák kondíciója gyengülhet, mely akár a termések mennyiségének csökkenéséhez, minőségének romlásához is vezethet.

A hajtásokon és terméseken megjelenő tünetek ugyancsak fehér, nemezes penészbevonat formájában mutatkoznak meg. A gyümölcsökön megjelenő lisztes bevonat a termések szőrözöttsége miatt kezdetben csak nehezen észlelhető, viszont a szőr nélküli nektarinok esetében ez már korábban is jól látható. A foltok később akár már 1 cm-es nagyságú kerek képletek formájában is megmutatkozhatnak, majd a termés héja barnul, felreped és deformálódik. A korán fertőződött termések még éretlenül leperegnek, a később megbetegedett termések viszont fogyasztásra alkalmatlanná válnak.

A védekezést, mint minden esetben, érdemes a megelőzésre alapozni, így már a lemosó kezelésre nagy hangsúlyt fektetni. A kórokozó a rügypikkelyek alatt, illetve a hajtások felületén is képes áttelelni, így ezen képletek száma csökkenthető le a kéntartalmú lemosó készítmények alkalmazásával. A metszés során sem árt szemügyre venni a vesszőket, így ezek eltávolítása mindenképp indokoltnak tekinthető. A fertőzés már kora tavasszal kialakulhat a leveleken és a hajtásokon egyaránt, melyeken képződő képletek segítségével a kórokozó későbbi terjedése is biztosítva van. Szaporodását a közvetlen csapadék csökkenti, viszont a páradús (80% feletti) és meleg (22-25 °C) levegő kedvező körülményeket biztosít számára.

A sziromhullás utáni időszaktól kezdve, megelőző jelleggel már kéntartalmú készítménnyel, illetve Signum WG-vel, Switch 62,5 WG-vel is védekezhetünk, melyek egyéb kórokozó eredetű fertőzés ellen is hatékony védelmet nyújtanak.

Kiemelt kép: Pixabay

Indul a növényvédelmi szezon a csonthéjasokban is

2018. április 4. 12:20

Nem szabad elhanyagolni a csonthéjas gyümölcsű növények virágzás előtti védelmét, mert a moníliás virág- és hajtásfertőző Monilia laxa gomba, illetve őszibarackon a tafrinás levélfodrosodás nincs tekintettel arra, hogy lesz-e termés vagy sem.

Mikor ébrednek a gyümölcsfák?

2024. február 6. 10:10

Itt, a mérsékelt égövben a gyümölcsfák, éppúgy mint a lombhullató erdei fák is, téli álmot alszanak. Ez a környezeti viszonyokhoz való alkalmazkodás szép példája. Csak így tudják átvészelni a telet.

Mit tehetünk az őszibarackfát fertőző sztigminás betegség ellen?

2019. szeptember 20. 05:37

H. László kérdése: Az idén nagy problémát okozott a levéllyukasztó betegség az őszibarackfáimon. Mit tegyek, hogy jövőre megakadályozzam ezt?

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében