Korán kell védekezni az őszibarack tafrinás betegsége ellen!

Korán kell védekezni az őszibarack tafrinás betegsége ellen!

Agrofórum Online

Minden évben tavasszal erősen csavarodott, deformált levelek nőnek az őszibarack fáimon. Pedig lemosó permetezést is kapnak. Hogyan tudom megvédeni őket ettől a betegségtől?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kérdezett elváltozást a leveleken a tafrínás levélfodrosodás (Taphrina deformans) nevű betegség okozza. Eredményesen akkor tudunk ellene védekezni, ha ismerjük a gomba életmódját, telelési viszonyait.

A kórokozó gomba a már megfertőzött őszibarack fa törzsén, ágain, kérgén, rügyeiben telel át. Szokatlanul alacsony hőmérsékletnél, már 4 °C – nál aktív, fertőzésre a 4 -14 °C közötti hőmérséklet alkalmas. Az adott hőmérséklet mellett nedves körülmények szükségesek a fertőzés létrejöttére. Több óráig tartó nedves növény felület már elegendő a gomba-spórák aktivizálódásához, a fertőzéséhez. Nem feltétlenül az eső szükséges, hanem a levegő magas páratartalma, az esővel járó köd, ami elindítja és fenntartja a fertőzését. A leírt körülmények átlagos tavasz esetén március közepétől április végéig szoktak fennállni. Amint az időjárás szárazra fordul és felmelegedik, legkésőbb május elejére, a járványveszély megszűnik. Bár újabb lehűléssel járó esős időszak újabb fertőzési hullámot válthat ki.

A kórokozó legismertebb tünete a leveleken alakul ki: a levelek torzulnak, csavarodnak, a levél helyenként hullámossá, hólyagossá válik, ott a levéllemez megvastagodik, és piros, bordós elszíneződést is nyer. Járványos időszakban a levelek többségén kifejlődhetnek a feltűnő tünetek. A fertőzött levelek nem funkcionálnak, hamar lehullanak, a fa korán felkopaszodik. A leveleit vesztett fa anyagcseréje lecsökken, lelassul az asszimiláció, a hajtások növekedése is, a gyümölcsök növekedése, fejlődése is késleltetett. Előfordulnak fertőzött rügyekből fejlődő fertőzött hajtások, ezeknél a hajtás rövid, a levelek egymáshoz közel, csokrosan nőnek, deformáltak, nem életképesek. Megfertőzheti a gomba a gyümölcsöket is, azokon a héjon kemény, szabálytalan alakú, kissé kiemelkedő elváltozásokat okoz. A fertőzött termés értéktelen.

A betegséget sokan nem tekintik veszélyesnek, tekintettel arra, hogy a fertőzött levelek lepotyognak, a fa koronája később új leveleket növeszt, „megújul”. Ez igaz, de az új lombozat kifejlesztése komoly felesleges energiát vesz el fától, legyengíti azt.

Ez ellen a kórokozó ellen először a réz hatóanyagú gombaölő szerek valamelyikével kell téli lemosó permetezést végezni rügypattanás előtt. A gomba az éppen megpattanó rügyekből előbújó 0,5-1 cm-es leveleket már megfertőzi, ezt a fenológiai állapotot nevezik egérfüles állapotnak. Szinte még fel sem tűnnek ezek az apró levelek, mindenki az ezzel egy időben történő virágzásra figyel. Ha ebben az időszakban elmarad a hatékony védekezés, 10-14 nappal később, a már több cm-s levelek, deformáltak lesznek. Házi kerti körülmények között a difenokonazol hatóanyagú felszívódó gombaölő szerek (pl. Alfa solo, Score 250 EC) nyújtanak ellene védelmet egérfüles állapotban végzett permetezéssel. Ez a kezelés az őszibarackfák sztigmínás levélfoltossága és lisztharmata ellen hatásos.

Megoldást jelenthetnének a levélfodrosodás ellenálló fajták, ilyenek a nemzetközi szakirodalom szerint már léteznek. Több száz őszibarack és nektarin fajta vizsgálatánál a következő fajták bizonyultak rezisztenseknek: Bella di Roma, Catherine Sel.1, Creola, Golden Jubilee, Hardired, Filip, Frumoasa litoralului, Redhaven, Stark Saturn. Hazánkban jelenleg a Harrow diamond és Harnas nevű fajtákat forgalmazója tafrína és monília rezisztensként hírdeti, érdemes kipróbálni.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Elvitte a fagy az idei őszibaracktermés nagy részét

2023. augusztus 23. 07:10

Jelentős károkat okoztak a tavaszi fagyok a hazai őszibarack ültetvényeken, így az átlagosnál jóval gyengébb termés várható ebben az évben.

Folyamatos a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. június 30. 06:55

A vértetvek szaporodása szempontjából kedvező az időjárás, kiskertekben igen jelentős fertőzések alakultak ki.